Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

6 načina balansiranja hormona

Otkrivamo vam 6 načina vraćanja hormona u ravnotežu koje možete početi primjenjivati već danas.

Umorni ste i razdražljivi? Debljate se ili mršavite bez posebnog razloga? Opada vam kosa? Velika je vjerojatnost da su vaši hormoni u disbalansu.

Otkrivamo vam 6 načina vraćanja hormona u ravnotežu koje možete početi primjenjivati već danas.

1. Budite fit i aktivni neovisno o dobi!

Svaki oblik tjelovježbe pomoći će vam da balansirate svoje hormone. Fizička aktivnost smanjuje razine glukoze u krvi te povećava osjetljivost na inzulin, stoga je odlična za dijabetičare, ali i kao zaštita od šećerne bolesti.

Jako su dobre vježbe snage i izdržljivosti te aerobne vježbe, ali svakako će vam pomoći i žustra šetnja, trčanje, planinarenje, plivanje… Oblik tjelovježbe i aktivnosti prilagodite svojoj dobi. Održavanjem zdrave tjelesne težine izbjeći ćete pojavu viška masnog tkiva. Takvo tkivo ponaša se kao zasebni endokrini organ koji proizvodi višak estrogena u vašem organizmu.

2. Izbacite iz kupaonice sintetičke proizvode

Možda je za vaš disbalans hormona kriv i pogrešan odabir kozmetike i sredstava za čišćenje jer upravo se u njima kriju brojne štetne tvari i toksini.

Mnogi se proizvodi sa sintetičkim mirisima (primjerice, gelovi za tuširanje, šamponi, losioni, parfemi i sl.) smatraju endokrinim disruptorima, a to znači da sadrže tvari poput ftalata koje ometaju rad vaših hormona.

Jedini način da se zaštitite jest da se odmah riješite takvih proizvoda kako biste organizmu i hormonima dali priliku da se polako vrate u ravnotežu.

Umjesto toga, upotrebljavajte samo prirodnu kozmetiku i sredstva za čišćenje.

3. Uključite fitoestrogene u svoju prehranu

Izuzetno je važno da iz prehrane izbacite procesiranu hranu i uvedete obilje svježeg voća i povrća, koji su bogati vlaknima i pospješuju detoks (toksini su veliki krivci za poremećaje u radu hormona!).

Dobar način da uravnotežite svoje hormone jest i taj da u jelovnik uvedete korisne fitoestrogene. Takvih zdravih biljnih tvari, koje pozitivno djeluju na hormone, ima u lanenim, suncokretovim, sezamovim i bučinim sjemenkama, grašku i slanutku.

Primjerice, svježe mljevene lanene sjemenke izvrsne su jer sadrže fitoestrogene lignane, koji dokazano štite žensko zdravlje te smanjuju rizik od raka dojke i jajnika.

Također, jedite što više hrane bogate zdravim esencijalnim masnoćama poput omega-3 masnih kiselina (avokado, sjemenke, kokosovo ulje…).

4. Izbacite šećer i hranu s visokim glikemijskim indeksom!

Pritom, naravno, mislimo na bijeli šećer i brojne proizvode koji ga sadrže, a ne na prirodni šećer kakvog ima, primjerice, u medu, agavinu i javorovu sirupu… Hormon inzulin regulira šećer u krvi te komunicira s ostalim hormonima u vašem organizmu. Budući da bijeli šećer ometa balans glukoze u krvi, negativno utječe i na inzulin te rad ostalih hormona koji s njim usko surađuju.

Birajte hranu koja ima niski glikemijski indeks, odnosno onu koja ne podiže naglo razine glukoze u krvi. Tu spadaju svježe povrće, cjelovite žitarice, voće, mahunarke, sjemenke i orašasti plodovi.

5. Svaki dan uvedite vrijeme za tišinu, relaksaciju, meditaciju…

Stres kojem smo danas izloženi uvelike je zaslužan za kaotičan rad naših hormona. Zbog prevelikog stresa naš organizam stalno otpušta kortizol u krvotok, a to se negativno odražava i na rad ostalih hormona.

Naš je organizam stalno u reakciji „bori se ili bježi“, što dovodi do adrenalnog umora i brojnih kroničnih oboljenja. Važno je svaki dan naći barem malo vremena za sjedenje u miru i tišini. Jedino tada možemo čuti unutarnji glas i osluhnuti što nam naše tijelo poručuje.

Probajte i meditaciju, koja dokazano umiruje mozak i cijeli organizam, uvelike smanjuje tres i tako omogućuje hormonima da nesmetano obavljaju svoje funkcije. Probajte i s molitvom.

6. Koristite adaptogene biljke

Biljke poput mace i ashwagandhe snažni su adaptogeni, a to znači da povećavaju vašu otpornost na stres i pridonose hormonskoj ravnoteži. Macu nazivaju i „pametnom biljkom“ jer ciljano djeluje na određeni hormon kojeg ima više ili manje. Ona ima sposobnost da podiže ili spušta razine određenog hormona ovisno o potrebama svakog pojedinog organizma.

Slično djelovanje ima i ashwagandha, koja se pokazala kao izvrsna pomoć kod problema sa štitnjačom. Kod hipotireoze, ona stimulira rad štitnjače, a kod hipertireoze, ublažava i smanjuje njezin rad. Djelotvorna je i kod umora adrenalne žlijezde.

Izvor Alternativa za Vas

Ne propustite

Budi fit

Kako biste provjerili imate li problema s ravnotežom, možete posjetiti liječnika koji će provesti jednostavan test.

Seks

Ako ste u životu imali seksualni odnos i sad ga više nemate, onda ste podložniji razočarenju i padu u depresiju, od osoba koje ga...

Suncokreti na oblacima

Ponekad se stvarno poželim ujutro probuditi kao muškarac s tim muškim, jednostavnim mozgom i vibeom „Kako ćemo? Lako ćemo!“

Dobar posao

U ovom ćemo članku istaknuti važnost usklađivanja poslovnog i osobnog života za zaposlene žene i dati savjete za postizanje te ravnoteže.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.