Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr
bruxelles
bruxelles

Putovanja

Bruxelles – Čokolada, zlato i birokracija

Uz toliku koncentraciju političara, lobista, zastupnika i pratećih službi, biti običan građanin s prosječnim dnevnim potrebama nije nimalo lako.

Zapeli ste u prometu jer se održavanje ulice nenadano odužilo? I to nakon što ste opet bezuspješno pokušali riješiti papirologiju u državnom uredu? Samo još da pošaljete paket u pošti, no teško je saznati gdje se ona zapravo nalazi i kada radi…

Nalazite se u centru glavnog grada Belgije, ujedno i birokratskoj meki Europske Unije, u kojoj su nagurana sjedišta brojnih ureda, kao i najvažnije institucije poput Europskog parlamenta i sjedišta NATO-a. Uz toliku koncentraciju političara, lobista, zastupnika i pratećih službi, biti običan građanin s prosječnim dnevnim potrebama nije nimalo lako.

Grad broji nešto više od milijun ljudi i nalazi se otprilike na sredini između dviju glavnih regija Kraljevine Belgije – Valonije i Flandrije. S obzirom na to da u prvoj dominira francuski, a u drugoj nizozemski jezik, Bruxelles je svojevrstan kompromis između dvaju entiteta koji se i ne vole pretjerano. Na ulicama prevladava francuski jezik, iako je dvojezičnost obavezna u službenim funkcijama. No zbog činjenice da je frankofona u svijetu sve manje i da je neslužbeni međunarodni glavni jezik engleski, bez problema ćete naručiti pivo, kupiti namirnice ili platiti taksi.
Bruxelles i Belgija imaju vrlo razvijeni turizam, a zbog velike potražnje cijene su također visoke za hrvatske pojmove, ali ipak nešto ispod razine velikih europskih gradova poput Pariza, Londona i Stockholma. Sve u svemu, skuplji je od Zagreba za oko 50%.

bruxelles

Dolazak avionom vrlo je povoljan ako na vrijeme kupite let s jeftinijim prijevoznicima iz Ljubljane ili drugih gradova u blizini Hrvatske. Izbjegavajte domaćeg prijevoznika, koji ima uvjerljivo najskuplje letove za Bruxelles. Možda to ne bi očekivali od centra birokracije, ali je Bruxelles ipak vrlo dobro prometno povezan grad, zahvaljujući brojnim podzemnim cestovnim tunelima, od kojih se najduži proteže dva i pol kilometra. Voziti se možete i autobusima i tramvajima, te podzemnom željeznicom koja ima 59 stanica. Najgora opcija u gradu je biti u automobilu i nije rijetkost da će vam se putovanje njime odužiti.

No dok čekate u gužvi, neće vam nedostajati pogled na zelenilo. Bruxelles se može pohvaliti zelenilom na svakom koraku, s brojnim parkovima i jezerima, uvelike zahvaljujući monarhiji koja je kroz spomenike prisutna u većini. Sama kraljevska palača u Laekenu nalazi se u ogromnom parku s jezerima i golf-igralištem. Zatvorena je za posjetitelje, osim Kraljevskih staklenika koji su otvoreni samo par tjedana u travnju i svibnju kada su brojne biljne vrste u cvatu. Kako je belgijska monarhija imala svoje kolonije po Africi, tako ovdje možete pronaći razne egzotične biljke.

bruxelles02

Iz tih bivših kolonija u Europu i dan danas stižu najkvalitetnije sirovine – čokolada, zlato, voće – koje belgijski majstori pretvaraju u vrhunske proizvode po kojima je Belgija poznata. Pivarska industrija je svjetski poznata, s oko 180 pivovara diljem zemlje. Tako će vas dočekati najveći problem – koje pivo odabrati? Izbor se kreće od svijetlih lagera preko crvenkastih s voćnim primjesama do trapističkih piva koje još uvijek proizvode monasi u desetak samostana u svijetu, od kojih je šest u Belgiji.

A kada ogladnite, pronaći ćete jela s regionalnim predznakom i namirnicama, koja sadrže utjecaj okolnih zemalja i nacija koje su preko teritorija današnje Belgije često vodile ratove i time ostavile i svoje recepte. Tržnice vrve svježim povrćem koje zbog blage klime i raširenih staklenika dospijeva kroz cijelu godinu. Ne fali niti zrelog manga, egzotičnih batata ili etničkih namirnica od raznih manjina koje dopunjavaju ionako raznoliko stanovništvo, posebice muslimana kojih u gradu ima 25%.

Što to sve znači običnom čovjeku s početka priče? Bruxelles je vrlo podložan korupciji jer se u njemu vrti ogroman novac, što rezultira odgađanjem već započetih javnih radova dok se pregovara o novoj cijeni istih. Javne službe nisu nimalo efikasne, a prosječna papirologija nimalo ne zaostaje za hrvatskom na koju smo stalno ljuti. Neke službe poput pošte su misterija – poštanski sandučići nisu pretjerano rijetki, ali poštanski uredi su fatamorgana – teško ih je pronaći, a onda slučajno nabasate na njih u supermarketu na kojem ne postoji nikakva oznaka da bi se ondje mogli nalaziti.

bruxelles20

Cijena života u Bruxellesu raste jer se pritisak na stambene prostore i druge nužnosti ne smanjuje, već povećava sa svakom novom članicom Unije ili NATO-a. Najam jednosobnog stana iznosi u prosjeku oko 5.500 kn, dok je cijena stambenog kvadrata oko 2.500 eura. Namirnice su jeftine i šarolike, ali je usluga u restoranima skupa. Jelo u prosječnom restoranu možete dobiti za oko 100 kuna, dok se kava cijeni od 15-20 kuna. Vrhunski proizvodi poput fine čokolade ili sireva posebno su skupi, ali su i kvaliteta i izbor na razini.

Ipak, to su sve detalji na koje se čovjek može naviknuti. No ima jedan element koji je za većinu došljaka teško podnošljiv – manjak sunčanih dana. Belgija je na putu toploj golfskoj struji koja redovito nanosi vlagu, pa je kiša česta pojava, a oblaci još češći. Prosječna godišnja temperatura je od 7-15 Celzijusa, a snijeg je rijetka pojava, zbog čega uopće ne postoji zimska služba. Tu je i činjenica da su zimi dani znatno kraći.

Možda taj nedostatak B vitamina čini nativno stanovništvo manje prijaznim, ali to su već nagađanja. U svakom slučaju, ne očekujte pretjeranu gostoljubivost preko razine usluge koju osigurava njena cijena. Većina lokalaca će vam reći slično – nikako se ne mogu naviknuti na klimu, ali zato uživaju u kulturnoj raznolikosti, po čemu je Bruxelles bitno drugačiji od ostatka Belgije.

[box style=”0″]

Izvor: 

Croatian Traveller

www.croatiantraveller.eu

[/box]

 

Više

Trendovi

Neka ovisnost o boji počne sad!

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.