Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Gastronomija

Čokoladni pivski kolačići

Proslavite Dan svetog Patricka uz irske delicije 

Dan svetog Patrika nacionalna je svetkovina Irske, no kako često s njima uspoređuju baš nas Hrvate nije nam bilo teško prihvatiti ovaj blagdan koji uključuje opće veselje i hektolitre piva. Tako da će se osim u Irskoj ovaj dan slaviti i u mnogim hrvatskim pubovima i klubovima.

Irci danas samo na jedan dan prekidaju korizmu, ujutro idu u crkvu, a popodne i navečer se prepuštaju gastronomskim užicima.



No, nije se uvijek tako slavio. Do 1970. smatrao se isključivo religioznom svetkovinom, pa se pubovima zabranjivalo da rade na taj dan.

Od 1995. irska vlada počela je ovaj blagdan iskorištavati u turističke svrhe i promociju Irske. Pa tako danas mnogi žele baš tamo otputovati kako bi doživjeli autentičnu, uzavrelu atmosferu na ulicama irskih gradova.



Prvi Dan svetog Patrika u obliku kojeg poznajemo danas počeo se slaviti tek 1996. godine. U početku jednodnevni festival, prerastao je u onaj koji se slavi čak pet dana, pa na slavlje povodom Dana svetog Patrika, Dublin posjeti preko milijun ljudi.



Priča o Patricku

O djetinstvu slavnog Patricka ne zna se mnogo. No narodna legenda kaže kako je rođen u 4. stoljeću u Walesu u imućnoj Rimsko-Britanskoj obitelji. Otac mu je bio đakon, a djed svećenik u katoličkoj crkvi. Mladog Patricka su u 16. godini oteli Irci te je kao rob proveo nekoliko godina u zarobljeništvu. Jedne noći Bog mu je u snu rekao da pobjegne na obalu gdje ga čeka brod koji će ga odvesti kući. I tako je i učinio, a ubrzo nakon što se vratio kući zaredio se u Galiji. Nekoliko godina kasnije, kao biskup se vratio u Irsku, ali po zadatku- da Irce s mnogoboštva preobrati na kršćanstvo. Tamo je proveo skoro 30 godina, a razlog zašto se posebno na današnji dan ističe djetelina, je taj da je pomoću nje objašnjavao Sveto trojstvo. Umro je na današnji dan 461. godine. Iako je u Irskoj bilo kršćanskih misija koje su bile mnogo uspješnije od njegove, narodu je prirastao srcu pa su ga proglasili zaštitnikom Irske.



Osim djeteline, kao zaštitni znak Irci su prigrlili i zelenu boju. Iako je zapravo u prošlosti plava bila boja svetog Patricka, ubrzo ju je zamjenila jedna od onih koje čine irsku trobojnicu.

Tako da je danas bitno nositi zeleno i ozeleniti sve oko sebe. Irci u Americi idu i do tih granica da u nju boje i rijeke. Već 40 godina na današnji se dan zeleni rijeka u gradu Chicagu, a njegov primjer slijede i još neki američki gradovi koji imaju jake zajednice irskih iseljenika.



Na današnji dan Irci uživaju u svojim tradicionalnim jelima koja su doživjela mnoge varijacije s obzirom na nove domove irskih imigranata.

Tako je usoljena govedina i kupus, često spominjana kao izvorno irsko jelo koje se jede na Dan svetog Patricka, zapravo američka inačica usoljenog svinjskog buta i mješavine kuhanog povrća koje su Irci jeli prilikom blagdana.



Irci su bili prvi izvoznici usoljene govedine na svijetu, no rijetko su je u prošlosti sami jeli, jer su zbog siromaštva krave čuvali za mlijeko i sir. Stoga su govedinu jeli samo imućniji.

Danas se goste i sa smeđim soda kruhom, colcannonom (jelom od krumpira, kupusa i češnjaka), sendvičima s usoljenom govedinom, raznim zelenim delikatesama poput juhe od poriluka i krumpira, kolača od čokolade i mente, zelenih muffina i nama najdraže – torte s tamnom pivom. Ova hvaljena slastica učinila nam se najzanimljivijom od svih irskih specijaliteta pa vam donosimo njezin recept, ali u obliku kolačića.

Čokoladni Guinness kolačići

Sastojci:

1 šalica tamne pive
200 g maslaca bez soli
¾ šalice kakaa u prahu
2 šalice glatkog brašna
2 šalice šećera
1 i pol žličica sode bikarbone
prstohvat soli
2 veća jaja
2/3 šalice kiselog vrhnja

Za kremu od Bailley's-a:

100g maslaca bez soli
3 do 4 šalice šećera u prahu
5 žlica irskog likera Bailey's



Priprema:

Dok se pećnica grije na 200°C, u tavi na laganoj vatri zagrijte pivu i maslac. Dok se maslac u potpunosti rastopi dodajte mu kakaov prah i miješajte dok ne dobijete glatku smjesu.

Tavu maknite s vatre i pustite da se ohladi. Za to vrijeme u velikoj zdjeli pomiješajte brašno, sodu bikarbonu i sol, a u drugoj mikserom istucite jaja i kiselo vrhnje koje nakon toga pomiješate s mješavinom od pive, maslaca i kakaovog praha, a zatim i s brašnom, sodom i soli.

U kalup za muffine stavite papirnate čašice za pečenje, rasporedite smjesu tako da čašice napunite oko dvije trećine i pecite oko 15 minuta. Nakon pečenja pustite neka se ohlade u kalupu oko 15 minuta, a potom ih izvadite i ohladite još malo, kako se krema na vrhu ne bi rastopila.



Kremu ćete napraviti tako da mikserom prvo istučete maslac dok ne postane prozračan, oko dvije do tri minute. Postepeno dodajte šećer u prahu, a zatim i liker i miješajte sve dok ne dobijete glatku smjesu. Na kraju kremom, po želji, ukrasite kolačiće. U slast!

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Moj dom

Naši stari jaja su najčešće bojili u crveno pomoću korijena cikle, ljuske luka ili crvenog radiča.

Zanimljivosti

Prema legendi, prvi uživatelji u ritualu spravljanja i ispijanja čaja bili su budistički monasi.

Putovanja

Od 1300. godine Galižana je u posjedu akvilejskih patrijarha koji su u to vrijeme bili istarski knezovi.

Duh i tijelo

Kako bi se osjećali da znate da ćete sutra imati razloga za slavlje?

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.