Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Edukativne igračke za djecu

Kroz igru stimulirajte razvoj svog djeteta.

Igra je vrijeme kada se dijete razvija i uči, jer se kroz igru upoznaje s okolinom i svojim tijelom. Stimuliranjem djeteta tijekom igre učimo ga na prikladan način stvarima koje želimo da zna i sposobnostima koje želimo da razvije. Zato je edukativna igračka uvijek je dobra ideja. Naime, osim što će zabaviti mališana, edukativna igračka će pomoći u njegovom intelektualnom, socijalnom, emocionalnom i fizičkom razvoju te ga naučiti određena znanja i vještine. Upravo je to ključna razlika između edukativnih i "običnih" igračaka – ono što dijete nauči i razvije u interakciji s igračkom.

Edukativne igračke osmišljene su kako bi potaknule dječju znatiželju, kreativnost i želju za otkrivanjem te na taj način pomogle djetetu da razvije znanja i vještine dobne skupine kojoj pripada. Tako bi primjerice za najmlađe dobra edukativna igračka bio set drvenih kocki pomoću kojih će naučiti jednostavne veze, osnovne principe znanosti (npr. da će kocka s vrha padati dok je pod ne zaustavi), kako biti strpljiv i koordinirati ruku i oko.



Djeca predškolskog uzrasta mogu iste vještine dalje razvijati uz složive kocke (tipa "Lego") ili puzzle te se uz njih dodatno upoznati s prostornim vezama. I na kraju, djeca koja idu u osnovnu školu mogu dalje razvijati svoja znanja o složenim radnjama kroz igru s mehaničkim setovima koji sadrže pomične dijelove, motore i sl. Važno je napomenuti da je funkcionalnost i efikasnost edukativne igračke veća što je ona više primjerena djetetovoj dobi. U nastavku teksta možete pronaći informacije o osnovnim vrstama edukativnih igračaka.

Vrste edukativnih igračaka


ABC kocke
Najmlađi uživaju u rušenju tornjeva od kocki, izbacivanju kocaka iz kutije te metodičkom vraćanju natrag u kutiju. Nešto starijoj djeci će kocke sa slovima biti odličan početak za učenje abecede tijekom igre, a oni najveći će vas iznenaditi svojim sposobnostima građenja.

Puzzle
Čak i bebe uživaju u slagalicama od tri do četiri komada u različitim taktilnim varijantama. Kroz proces rješavanja slagalice dijete se uči prostornim odnosima, strpljenju te sistemu pokušaja i pogreške. Uspješno slaganje puzzle dijete će ispuniti osjećajem zadovoljstva zbog dobro obavljenog posla – osjećaj koji neupitno izostaje u igri s elektroničkim igračkama.



Memory karte
Odlična stvar kod Memory karata jest da je igra drugačija u svakom dijeljenju. Igranjem ove igre djeca će poboljšati svoje kratkoročno pamćenje, ali i naučiti osnovnu strategiju i vještinu prikupljanja informacija gledajući odabire drugih igrača i koristeći priliku nastalu zbog nečijeg propusta ili greške. Ova je igračka praktična za putovanja i idealna za zabavljanje djece u avionu, restoranu i sl.

Maštovite igračke
I stručnjaci i roditelji se slažu – što jednostavnije to bolje, a nema igračke puno jednostavnije od plišanog medvjedića. Djeca koja ne ulaze u likove poput Barbie ili Spidermana, lakše se upuštaju u maštovite igre škole, kuće ili restorana s plišanim životinjama ili lutkama. Osim toga, djeca u svom najdražem plišancu godinama nalaze partnera u pronalasku odgovora na životna pitanja i utjehu kod spavanja.

Lutke
Opće je poznato da djeca i lutke idu kao krpa i zakrpa. Bebe vole zuriti u jednostavna lica mekih krpenih lutaka te uživaju u otkrivanju novih tekstura njihove kose i odjeće, dok se mala djeca oba spola vole brinuti o lutkama-bebama.

Složive kocke i setovi za slaganje

Kada obične kvadratne kocke više ne zadovoljavaju dizajnerski apetit vašeg mališana, vrijeme je da prijeđete na složive kocke (poput "Lego"). Djeca se sa složivim kockama mogu igrati sama ili s neodređenim brojem prijatelja, a rezultat igre uvijek je drugačiji. Kutija složivih kockica ili dodataka za već postojeći paket uvijek je dobar poklon.



Umjetnički pribor
Odredite mjesto u dječjoj sobi kao umjetnički kutak. Opremite ga plastelinom, vodenim bojama, bojicama, papirom i ljepilom u stiku i tako osigurajte zabavu i za vrijeme kišnih dana. U mnogim se obiteljima nalazi mali umjetnik koji će provesti sate i sate u crtanju, slikanju i modeliranju, učeći tako o bojama, oblicima, prostornim vezama, formi i dizajnu. Dobro je pri ruci uvijek imati i tjesteninu, alu-foliju i rižu kako bi dijete moglo što više eksperimentirati sa svojim umjetničkim izrazom. Savjet više: na drvene i osjetljive podove ili tepihe stavite podlogu na koju će moći padati otpaci, ljepilo i sl.

Muzičke igračke
Istraživanja su pokazala kako djeca koja se bave muzikom bolje uče matematiku i strane jezike (na kraju krajeva, pisana muzika i jest strani jezik). Mnoge igračke stvaraju zvukove, ali izbjegavajte one koje proizvode zvuk na pritisak gumba. Umjesto toga radije uložite u dječji bubanj, triangl, def, udaraljke, mini piano i sl. Možda će vam u početku zvučati kao buka, ali zapamtite – za stvaranje simfonije treba vremena…

Knjige
Započnite s taktilnim knjigama (od materijala različitih na dodir kao npr. glatki, grublji, zrcalni, šuškavi i sl.), pa nastavite s knjigama koje imaju kopče, zatvarače, pa čak i one koje uče djecu kako vezati vezice na cipelama. Među djecom su omiljene i knjige s mirišljavim grebalicama, kao i one sa sadržajem koji se skriva iza dodatnog preklopa.



Elektroničke edukativne igračke
Nisu sve elektroničke igračke beskorisne. Postoji velik broj elektroničkih naprava dizajniranih za učenje abecede i riječi, brojeva i brojanja, boja i muzičkih vještina. Kompjuterski programi za djecu i igre na internetu također mogu predstavljati dobru pomoć djeci da se nauče koristiti računalom dok vježbaju slova ili se samo igraju.

Kostimi
Djeca dojam o sebi dobivaju postepeno, pa stoga uživaju u isprobavanju različitih identiteta kako bi odlučili koji im bolje odgovara, a već i jednostavni kostim poput šešira i cipela pomoći će mališanu da pobjegnu u svijet mašte. Iako danas možete kupiti gotove kostime i za djevojčice i za dječake (princeze, vatrogasci i sl.), vrlo je vjerojatno da će se najviše rekvizita ipak naći u vašem ormaru – stare kravate, čipkaste podsuknje, cipele, remeni, šeširi, pidžame i šarene čarape bit će upravo savršene!

Igračke za kupanje
Pojednostavite izbor na osnovne igračke – u kadu ubacite lončiće za slaganje u toranj, plastičnu žlicu i možda pokoju plastičnu zdjelu iz kuhinje. Odlične igračke za kupanje su i sito, kantica i lopatica. U vodu možete svaki puta dodati drugu jestivu boju i na taj zabavan način učiti dijete bojama.

Igračke na povlačenje
Djeca vole za sobom vući životinjice na kotačima, bez obzira da li se radi o patkici, psiću ili žirafi. Neka se djeca toliko vežu za svoje drvene prijatelje da ih vuku sa sobom po svuda. Ova igračka popularna je već stoljećima i velika je vjerojatnost da će se nakon vaše djece njima igrati i vaši unuci, kad za to dođe vrijeme.

Igre na ploči
Igre na ploči uče djecu kako igrati naizmjenično, kako čekati svoj red te kako biti fer i korektan igrač. Sa starim i provjerenim favoritima ne možete pogriješiti (čovječe ne ljuti se, šah, dame i sl.), ali stalno se pojavljuju i nove, pa se kod prodavača i drugih roditelja raspitajte koje su najpopularnije među djecom. Postoje čak i igre na ploči osmišljene za djecu mlađu od 3 godine – jer nikad nije prerano za naučiti kako se igra po pravilima.



Guralice
Jednom kada se djeca nauče sama kretati, više ih nitko ne može zaustaviti. Zato je dobro djetetovu žeđ za brzinom utažiti guralicom. Na taj će način dijete naučiti kako je dobro kretati se vlastitim snagama te razviti vještine upravljanja, skretanja i zaustavljanja. Neke su guralice ujedno i njihaljke, dok druge imaju dodatke poput trube ili zvonaca.

Edukativne igračke i igre u osnovnoj školi


Nema sumnje da su edukativne igračke u današnje vrijeme obavezan dio programa svakog nastavnika. Od kostima i igara na ploči, preko glazbenih instrumenata i interaktivnih igračaka poput robota, opus edukativnih igračaka je širok. Iako je uobičajeno vidjeti računalo u suvremenoj učionici, nije uobičajeno vidjeti djecu da igraju video igrice u edukativne svrhe.

No, kako računala i video igrice zauzimaju sve važniju ulogu u našim životima i životima naše djece, tako raste i njihova uloga u edukativnim igračkama i igrama, a kako se mijenja naše poimanje onoga što je edukativno, tako se u dječjim učionicama pojavljuju i nove edukativne igračke.

E-beba.com

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Putovanja

U ovom ćemo vam tekstu dati korisne savjete i ideje kako se učinkovito pripremiti za obiteljsko putovanje i osigurati da sve prođe glatko i...

Putovanja

Čak 84 posto pripadnika generacije Z, rođenih između 1995. i 2012., radije bi otišli na izlet ili putovanje nego potrošili novac na bilo koji...

Budi fit

Možemo li pravilnom prehranom utjecati na starenje?

Obitelj

Jednokratne pelene u prosjeku se mijenjaju oko šest puta dnevno, dok je kod novorođenčadi taj broj i veći - čak do deset puta dnevno.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.