Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

Kompulzivno prejedanje

Kompulzivno prejedanje je težak, potencijalno životno ugrožavajući, ali i izlječiv poremećaj prehrane.

Kompulzivno prejedanje je težak, potencijalno životno ugrožavajući, ali i izlječiv poremećaj prehrane. Karakteriziraju ga epizode prejedanja, kada osoba unosi velike količine hrane, obično veoma brzo i do same granice s fizičkim osjećajem nelagode. Također, osoba će iskusiti osjećanja sramote i krivice nakon ove epizode. Međutim, za razliku od ponašanja prisutnih kod bulimije, neće pribjegavati aktivnostima pročišćavanja organizma.

Koji su dijagnostički kriteriji za kompulzivno prejedanje?

Ponovljene epizode prejedanja:

  • unošenje količine hrane, koja je u periodu od, na primjer 2 sata, značajno veća nego što bi većina osoba u sličnim okolnostima mogla pojesti
  • osjećaj gubitka kontrole nad jelom, odnosno, osjećaj da se ne može kontrolirati kada će stati i koliko hrane će pojesti;

Povezanost s tri ili više sljedećih karakteristika:

  • unošenje hrane je veoma brzo,
  • hrana se unosi do osjećaja neprijatnosti, prepunjenosti,
  • unošenje velike količine hrane iako osoba ne osjeća glad,
  • objedovanje se skriva od drugih zbog stida,
  • osoba osjeća kao da se gadi sebi samoj,
  • prisutna su osjećanja depresivnosti i visok stupanj krivice;

Prisutna je uznemirenost zbog svesti o epizodama prejedanja;

  • prejedanje se ponavlja, u prosjeku najmanje jednom nedjeljno, u periodu od 3 mjeseca;
  • prejedanje nije praćeno aktivnostima pročišćavanja prisutnim kod bulimije i nije povezano sa stanjima koja ukazuju na prisustvo bulimije ili anoreksije.

Jedan dan osobe s poremećajem ishrane pod nazivom kompulzivno prejedanje

Kao što je već pomenuto, osoba se tijekom epizode prejedanja osjeća neprijatno dok jede u prisustvu drugih. Često će okolina, ne znajući da je u pitanju poremećaj ishrane, zbijati šale, zapitkivati neprijatna pitanja (npr. “Gdje ti stane sva ta hrana, kako tako brzo jedeš, čistiš kao usisivač…”), što će osobu s problemom učiniti još ranjivijom i osjećat će se još više postiđeno.

Iskustvo ovakvih reakcija i etiketiranja od strane drugih dovest će do toga da osoba postane još više povučena, da planira svoje epizode prejedanja u izolaciji, krišom od drugih. Ovo dodatno pogoršava situaciju jer se problemu daje snaga, osoba postaje sve više izolirana i sve manje uključena u zajedničke aktivnosti. Zbog čestih promjena tjelesne težine, često će biti na nezdravim dijetama, bez kontrole nutricioniste. Osjećaj gađenja, krivice i nezadovoljstva sobom vodit će je ka razvoju niske slike o sebi, niskom samopouzdanju, zbog čega će sve više tonuti u problem.

Zdravstvene posljedice

Zdravstvene posljedice, u zavisnosti od dužine trajanja problema, mogu biti kratkoročne i dugoročne. Neke od kratkoročnih posljedica su bol i otoci zglobova, povišen krvni tlak, problemi probavnih organa, opstipacija, dijareja, hipoglikemija.

Psihičke posljedice su neizostavne i neke od njih su: česte glavobolje, depresivnost, nesanica, česte promjene raspoloženja, težnja za socijalnom izolacijom. Dugoročne posljedice predstavljaju i komplikacije navedenih posljedica, kao i nove, nastale usjed nezdrave ishrane i prevelike tjelesne težine.

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Kada govorimo o poremećajima hranjenja važno je znati da obje krajnosti kalorijskog unosa, od onog prekomjernog do nedovoljnog, imaju zajedničku karakteristiku

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.