Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

Možda vas muči alergijska astma, a ni ne znate

Vrag je nekad u najmanjim stvarima, u ovom slučaju bezazlenom kašlju

Kašljete,  osjećate pritisak u prsima, budite se tijekom noći? Još ako se doda curenje vodenaste sekrecije iz nosa, pa kihanje više puta dnevno i suzne oči, nastaje prava gnjavaža. Nemojte pristati na iskašljavanje, „sviranje“ u plućima i brzo zamaranje, čak i kod najmanjeg napora, osobito ako ste pušač, jer niti jedan od navedenih simptoma nije “normalan”, već je znak našeg tijela, signal koji trebamo prepoznati i javiti se na liječnički pregled.

Nakon razgovora i pregleda, koji su liječniku ključni za odabir pretraga, najčešće se naprave radiološki slikovni prikaz pluća, spirometrija s bronhodilatacijskim testom i kožni alergološki test na standardni inhalacijski set europskih alergena, i evo vrlo sigurne dijagnoze. Često se radi o alergijskoj astmi, koja je najčešća kronična dijagnoza kod djece i među 10 najčešćih dijagnoza u odrasloj dobi.

 

Spas u novoj terapiji

Alergijska astma ima tisuću lica jer se, kao jedinstvena kombinacija nasljednih osobina i interakcije s okolišnim čimbenicima, i mi razlikujemo međusobno. Povremeno je astma blaga pa samo “zasviramo” iz pluća na nekoj livadi i kihnemo par puta i to najčešće prođe bez primjene lijekova. Češće astma stvara probleme na tjednoj osnovi i potrebno je redovito koristiti lijekove. Uz redovito uzimanje terapije te primjenu pravila zdravog načina življenja, prvenstveno nepušenje, može se postići dobra kvaliteta života.

Teški oblik alergijske astme koji pogađa oko 5-10 % bolesnika, koji značajno pate te imaju učestale tegobe na dnevnoj bazi, čak iz sata u sat. Njima, nažalost, uobičajena terapija za astmu, koja kod većine bolesnika dobro djeluje, ne pomaže, čak ni kada se primjenjuje u visokim dozama, koje sa sobom donose i značajne nuspojave. Bolesnici s teškom astmom imaju velika ograničenja u svakodnevnom životu te im obavljanje uobičajenih poslova, poput odlaska u trgovinu ili dnevne higijene, stvara probleme.

Srećom, danas za grupu bolesnika postoji nova nada u obliku uspješne biološke anti IgE terapije. Riječ je o tehnološki naprednom, visokokvalitetnom protutijelu na imunoglobulin E (anti IgE), koji je najvažniji posrednik alergološke reakcije. Primjenjuje se u obliku subkutanih injekcija jednom do dva puta mjesečno, ovisno o osobnoj razini IgE i tjelesnoj masi bolesnika. Kod većine bolesnika s teškom astmom značajno olakšava tegobe, smanjuje broj egzacerbacija astme, poboljšava plućnu funkciju te smanjuje potrebu za drugim lijekovima za astmu.

 

Tekst pripremila: Prof. dr. sc. Sanja Popović-Grle, dr. med., subspec. pulmologije
Klinika za plućne bolesti “Jordanovac”, Zagreb

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Duh i tijelo

Yerkes-Dodsonov zakon definirali su davne 1908. godine psiholozi Robert M. Yerkes i John Dillingham Dodson, a kaže da premalo uzbuđenja (stresa) vodi u dosadu...

Seks

Neki su ljudi potpuno nezainteresirani za seks, čak i ako su zaljubljeni.

Suncokreti na oblacima

Iako more nije ni približno po temperaturi kao što je ljeti, ipak je podnošljivo kupanje, osvježavajuće.

Darivanje

Wellness almanah spiritualni je vodič kroz stvaranje zdravih mindful navika kojeg su osmislili intrigantni umovi kolektiva The Leaping Hare, a kojeg je potom svojim maštovitim kistom oslikala...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.