Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Očevi i bitka za skrbništvo

Samo devet posto očeva dobilo je, kolokvijalno rečeno, skrbništvo nad djecom, tri posto razvedenih roditelja uspjelo se dogovoriti oko zajedničkog skrbništva, a 88 posto djece živi s mamom i povremeno viđa oca

O nasilju kojeg muškarci trpe od strane svojih bivših supruga i partnerica u Hrvatskoj se ne priča, kako nam kažu iz Hrvatske udruge za ravnopravno roditeljstvo. Ova nemila okolnost, koja je u Hrvatskoj u porastu te životna stvarnost tisuća muškaraca, u našoj se državi ignorira.

Samo devet posto očeva dobilo je, kolokvijalno rečeno, skrbništvo nad djecom, tri posto razvedenih roditelja uspjelo se dogovoriti oko zajedničkog skrbništva, a 88 posto djece živi s mamom i povremeno viđa oca. To su posljednje statistike na koje smo naišli. No, sve je više očeva koji žele ravnopravno, a ne samo financijski, sudjelovati u životu svoje djece. Međutim, praksa pokazuje da je bitka za dijete dugotrajan, mukotrpan i iscrpljujući proces.

Kako kaže jedan od naših sugovornika, nepravda vreba doslovno iz svakoga kuta. Kako sam kaže, dobro je i prošao jer – šuti i trpi. Prema vani – sve izgleda posve u redu. A, ako se imalo pobuniš, slijedi ti pravi pakao budući da majka u rukama ima oružje – dijete, te otac postaje „talac“ situacije, osobito ako su mala djeca u pitanju.

Majke su, prema nepisanom pravilu centara za socijalnu skrb, sposobnije odgajati djecu od očeva, pa tako i sudovi svojim odlukama, bez ikakve provjere, potvrđuju takva paušalna mišljenja. U napisima naišli smo i na slučaj majke alkoholičarke koja je dobila dijete uz obrazloženje da će je to motivirati za liječenje. Mama je fizički napala dijete, a nakon svih djetetovih trauma, trebalo je proći godinu dana da se ono dodijeli ocu. U 2016., analizom brojnih slučajeva, Udruga je došla do zaključka da se u Hrvatskoj provodi diskriminacija nad rastavljenim očevima i njihovim temeljnim ljudskim pravima, poput prava na odgoj i viđanje djece, grubo i sustavno kršenje ustavnih prava.

Već godinama upozoravamo kako su deseci tisuća rastavljenih očeva svakodnevno u poziciji da trpe nasilje, nepravdu, diskriminaciju, sustavno kršenje svojih ustavnih prava, samovoljom, neprofesionalnošću i pristranošću prema majkama. Na ovu kriminalno – huligansku situaciju u državi rijetko tko je reagirao unatoč našim stalnim apelima“, izjavio je Oliver Čanić predsjednik Hrvatske udruge za ravnopravno roditeljstvo Zagreb. „Svakodnevno se kroz dijelove sustava socijalne skrbi, gotovo utopljenog u neznanju i neprofesionalnosti njegovih djelatnika krše u prvom redu prava djece koja nemaju mogućnosti imati podjednako oba roditelja, a očevi uživati u ravnopravnom roditeljstvu. U prvom redu zbog centara za socijalnu skrb koji su u svojim postupanjima pristrani i naklonjeni majkama, očeve i njihove želje o ravnopravnom roditeljstvu niti ne uzimaju u obzir, a djeca kao da ih ne zanimaju.“

Što možemo nego ih podržati u želji da djeca nakon rastave braka ili izvanbračne zajednice uživaju u svome pravu na podjednako vrijeme s oba roditelja kao što su to riješile brojne zemlje EU-a . “Neka se napokon počne primjenjivati Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava koje je i Republika Hrvatska potpisnica, te da državne institucije počnu raditi za djecu, a ne protiv njih.”

L.J.

Ne propustite

Obitelj

Tankoćutni su, nježni, suptilni, pažljivi i strpljivi, a ako su pritom i solo, pravi su EuroJackpot za ženu koja zna dobro izabrati.

Obitelj

Iako ne doje i ne rađaju, uključenost očeva u odgoj djeteta i njegovu svakodnevicu od prvih dana ključno je za uspješan psiho-socijalni razvoj djeteta.

Obitelj

Povećanjem broja razvoda, povećava se i broj djece koja sudjeluju u njima.

Obitelj

Najvećom prednosti smatra se povezivanje s djetetom

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.