Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr
vježbanje u trudnoći
vježbanje u trudnoći

Zdravstveni karton

Vježbanje u trudnoći – da ili ne?

Pravilnim smjernicama sve trudnice mogu odraditi neki oblik treninga, kaže naša Petra

Ako ste trudni sigurno ste već pročitali puno članaka vezanih uz vježbanje u trudnoći, sigurnost i zašto je važno biti aktivna u tom periodu. Ipak većina trudnica nakon što započene s tjelovježbom, najčešće odustane nakon nekoliko treninga zbog monotonije vježbi ,nedostaka inspiracije, straha od pojedinih pokreta kako raste beba i opseg trbuha  ili jednostavno pomisle “Trudna sam, pa ne moram ništa raditi na svojem tijelu, brinut ću o tome kad rodim!“

Kome vježbanje u trudnoći koristi – vama ili djetetu?

Odgovor je – i vama i djetetu. Ako postoji jedna zajednička motivacija svim trudnicama za vježbanje, to će sigurno biti dobrobit i zdravlje vlastitog djeteta. Tjelovježbom ćete osigurati svom djetetu maksimalan i kvalitetan metabolizam hranjivih tvari i kisika. Nova istraživanja dokazala su veću moždanu aktivnost  beba čije su majke vježbale 3 puta tjedno u odnosu na bebe neaktivnih majki.

Vježbanjem ćete bolje pripremiti svoje tijelo za porođaj i lakše pratiti potrebe svoje bebe nakon porođaja. Trudnice često imaju problem s bolovima u donjem djelu leđa i vratu, oticanjem zglobova, nesanicom, opstipacijom. Umjerenom i kontinuiranom tjelovježbom možete smanjiti ili eliminirati ove simptome.

Pravilnim smjernicama sve trudnice mogu odraditi neki oblik treninga. Bilo da su to isključivo vježbe disanja, ukoliko postoje određene komplikacije u trudnoći, ili cjeloviti trening ukoliko nema nikakvih kontraindikacija.

Kada ste uvidjeli važnost vaše aktivnosti u trudoći i osjećate se motivirano da se pokrenete, neovisno o tome jeste li prije trudnoće vježbali svaki dan ili nikada u životu, vrijeme je da potražite stručnu osobu koja će vas voditi kroz taj poseban period i pokazati vam kako može biti još bogatiji.

Stručnjaci vam mogu osmisliti zanimljive i sigurne treninge, s obzirom na vaš stupanj trudnoće, dosadašnje aktivnosti i simptome koje imate te vas pripremiti za što brži, lakši i bezbolniji porod. Imate li pitanja ili nedoumica u vezi sportskih aktivnosti, prehrane te pravilnog disanja, svakako se obratite stručnim osobama i ne zaboravite na vježbanje u trudnoći. Ne samo da ne šteti već je i poželjno.

Autor: Bacc.physioth. Petra Grubišić, Physiosport centar

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Zdravstveni karton

Vježbam koliko mi tijelo dopušta jer i u tome uživam

Budi fit

Prenatalne vježbe za zdravlje mame i bebe

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.