U hrvatska kina 3. rujna stiže „Ljubav u Tangeru“, romantična drama redateljice Maryam Touzani koja je osvojila publiku na filmskim festivalima diljem svijeta. U središtu priče je neovisna žena koja ne dopušta da joj godine, obitelj ili društvena očekivanja određuju kako će živjeti – a onda joj se dogodi i ljubav.
Filmska priča koja je osvojila publiku
Marokanska kinematografija posljednjih je godina iznjedrila niz zapaženih festivalskih naslova, a među njima se našla i romantična drama „Ljubav u Tangeru“ scenaristice i redateljice Maryam Touzani.
Film je sniman krajem 2024. i početkom 2025. na lokacijama u Tangeru, a svjetsku premijeru imao je na Filmskom festivalu u Veneciji, u programu Venice Spotlight, gdje je osvojio nagradu publike.
Uslijedili su Toronto, Palm Springs, Malaga i brojni drugi festivali, kao i nove nagrade publike. Film je u Mar del Plati osvojio i priznanja za najbolji film i najbolju glumicu, a odabran je i kao službeni marokanski kandidat za Oscara 2026.
Maria Ángeles ne namjerava nikamo otići
U središtu filma je Maria Ángeles, izrazito neovisna starija žena koja živi u španjolskoj četvrti marokanskog Tangera.
Njezin život poremeti neočekivani dolazak kćeri Clare. Ona želi da majka proda kuću koju joj je na ime ostavio pokojni otac kako bi joj prodaja pomogla riješiti financijske probleme nastale tijekom razvoda.
Samo što Maria ima sasvim drukčije planove.
Duboko je povezana sa svojim gradom, susjedima i životom koji je ondje izgradila te nema namjeru napustiti svoj dom. Odlučuje pronaći način da zaradi dovoljno novca kako bi zadržala kuću, ali i vratila dragocjene stvari koje je njezina kći već prodala trgovcu antikvitetima.
Usred svega toga pojavljuje se još nešto što nije planirala – romantična iskra s osobom koju je donedavno smatrala svojim protivnikom.
Carmen Maura u ulozi žene koja odbija živjeti prema tuđim pravilima
Glavnu ulogu tumači Carmen Maura, legendarna španjolska glumica koju publika dobro poznaje iz filmova Pedra Almodóvara, među kojima su „Žene na rubu živčanog sloma“ i „Vraćam se“.
Maura je četverostruka dobitnica španjolske filmske nagrade Goya, a upravo je njezina izvedba jedan od najhvaljenijih elemenata filma.
Iza priče o tvrdoglavoj, samostalnoj i životom ispunjenoj Mariji Ángeles krije se, međutim, vrlo osobna priča same redateljice.
Film inspiriran redateljičinom bakom
„Ljubav u Tangeru“ nastala je iz Touzanine želje da se vrati vlastitim uspomenama i korijenima. Njezina španjolska baka kao mlada se žena doselila u Tanger i ondje ostala do kraja života.
Glavni lik filma uvelike je inspiriran upravo njome.
Redateljica se prisjeća kako je tijekom odrastanja promatrala baku i njezine prijatelje, pripadnike velike španjolske zajednice u Tangeru, dok su se suočavali s mogućnošću gubitka svojih korijena. Njihova djeca često su odlazila u Španjolsku i očekivala da roditelji učine isto.
Za njih, međutim, Tanger nije bio privremeno mjesto boravka. Bio je njihov dom.
Film je dodatno obilježilo iskustvo gubitka redateljičine majke, nakon čije je smrti Touzani u mislima s njom nastavila razgovarati na španjolskom jeziku kojim su međusobno komunicirale.
„Vjerujem da je ono što stvaramo odjek tragova koje život ostavlja u nama“, kazala je Touzani.
„Ljubav u Tangeru“ njezin je prvi film snimljen na španjolskom jeziku, ali i prvi dugometražni film koji je snimila u svom rodnom Tangeru.
A što ako najbolje godine nisu iza nas?
Iako film govori o obitelji, pripadanju, domu i ljubavi, jedna od njegovih najzanimljivijih tema jest odnos prema starenju.
Maria Ángeles nije prikazana kao žena čiji se život približava kraju, nego kao žena koja i dalje želi odlučivati, voljeti, riskirati i živjeti prema vlastitim pravilima.
Upravo je takvu sliku starenja Touzani željela prenijeti na veliko platno.
„Vjerujem da je starenje privilegij i da svaka bora na našem licu svjedoči o životu ispunjenom do kraja, sa svim njegovim radostima i tugama“, istaknula je redateljica.
Njezina Maria odbija ograničenja koja društvo često veže uz godine. Ona je živahna, senzualna i prkosna – i ne pristaje na ideju da bi u određenoj životnoj dobi trebala prestati željeti nešto samo za sebe.
Možda upravo zato priča toliko dobro komunicira s publikom.
Prema dostavljenim podacima, film na Rotten Tomatoesu ima 98 posto pozitivnih kritičarskih ocjena na temelju više od 40 recenzija, a kritičari posebno izdvajaju Maurinu izvedbu te šarm i toplinu priče.
Ljubav, Tanger i malo neposluha
„Ljubav u Tangeru“ tako nije samo još jedna romantična priča. To je film o domu koji ne mora biti ondje gdje smo rođeni, o obitelji koja ponekad misli da zna što je najbolje za nas i o pravu da sami odlučimo kako ćemo provesti godine koje su pred nama.
I, naravno, o tome da ljubav nema baš nikakvu obvezu pojaviti se onda kada je očekujemo.
„Ljubav u Tangeru“ u hrvatska kina stiže u četvrtak, 3. rujna.