Dvanaestogodišnji Jakov Knežević iz Virovitice nadmašio je očekivanja. Iako mu je dijagnosticiran poremećaj iz spektra autizma, Jakov je, unatoč svim izazovima, postao uspješan mladi umjetnik. Njegov talent za crtanje već je prepoznat, a njegovi radovi bit će izloženi 20. veljače u Centru za kulturu i informacije Maksimir.
Vrijednost njegovih radova prepoznata je i na društvenim mrežama, gdje njegova Instagram stranica postaje prava galerija inspiracije, posvećenosti i umjetničkog izraza.
Svijet kroz Jakovljeve oči
Jakovljevi crteži nisu samo slike na papiru – oni su njegov jedinstven način komunikacije sa svijetom. Njegovi radovi ne prikazuju samo predmete ili scene, već životne situacije – od onih sretnih do izazovnih. „On crta sve, ne živi u idealnom svijetu, i to prenosi na papir“, objašnjava njegov otac Josip za Index. Jakovljeva kreativnost ne poznaje granice: „Mi ostali smo ograničeni, on crta sve što mu padne na pamet“, dodaje Josip. Da njegova kreativnost zaista nema granica, potvrđuje i činjenica da, ako ne nađe olovku, crtat će čak i na zamagljenom staklu.
Njegov otac, Josip, ponosan je na nevjerojatan napredak svog sina, no prisjeća se kako na početku nije bilo lako: „Sve je počelo odlaskom u vrtić. Jakov je imao godinu i pol kada je krenuo u vrtić kao svako drugo dijete. Onda je teta rekla da se ne odaziva na ime, da mu je pažnja slaba… Tada smo shvatili da nešto nije u redu.“ Unatoč početnim izazovima i prognozama koje nisu bile obećavajuće, Jakovovi roditelji nisu se predali. Rana intervencija, terapije i neumorna podrška omogućili su mu da postigne izvanredne rezultate.
Kreativni genij
Iako je uobičajeni stereotip da djeca s autizmom briljiraju u područjima poput matematike ili znanosti, Jakov je dokaz da autizam može donijeti izuzetnu kreativnost. Njegovi crteži stvaraju nove likove, priče i emocije, što nije tipično za djecu na spektru.
„Jakov nije poput druge djece na spektru koja precrtavaju slike do najsitnijih detalja. On stvara svoje likove i priče, a sve to nosi pozitivnu energiju“, objašnjava Josip. Jakov crta ne samo predmete i scene, nego i vlastite unutarnje svjetove, prenoseći na papir osjećaje, misli i osobnu perspektivu. Jakov je svijetla točka u svijetu umjetnosti i inspiracija za sve nas. Njegova priča pokazuje da uz pravu podršku, ljubav i posvećenost, djeca s autizmom mogu doseći nevjerojatne visine. Jakov nije samo umjetnik – on je simbol neograničenih mogućnosti i dokaz da talent ne poznaje ograničenja.
Tea Bašić je komunikologinja koja je završila propedeutiku psihoterapije i uvodnu edukaciju iz transakcijske analize, psihoterapijskog pravca, a trenutno pohađa napredni studij psihoterapije – TA202. Živi u Svetoj Nedelji s obitelji i nevjerojatno razmaženim biglom. Kada nije za računalom, istražujući ili pišući, pronaći ćete je na planinarskoj stazi ili sklupčanu uz knjigu. Voli putovati, a ljubav prema povijesti pripisuje djetinjstvu koje je provela s djedom, gledajući TV kalendar. Na društvenim mrežama (@teabasicc) nastoji inspirirati i potaknuti druge na čitanje, dijeleći knjiške preporuke i svoja iskustva iz edukacija u psihoterapiji.
