Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

She Book Club

Elena Ferrante: Priča o onima koji bježe i onima koji ostaju

Elena Ferrante odluku da piše pod pseudonimom objasnila je čim je počela objavljivati time da “tekst jednom kad je napisan nema potrebe za autorom”.

Lila i Elena – siromašne, genijalne djevojčice iz Napulja – postale su žene. Elena je ostavila pejzaže djetinjstva za sobom, diplomirala je, objavila uspješan roman i ušla u privilegirane krugove. Lila je ostavila supruga i napornim fizičkim radom pokušava prehraniti sebe i sina.

Mlade žene, svaka na svoj način, pokušavaju zgrabiti priliku da uzmaknu životu siromaštva, neznanja i podčinjenosti. A to čine u vrtlozima ideoloških previranja talijanskog društva kraja šezdesetih i sedamdesetih; svjetovima revolucionara i reakcionara, studenata i

kamorista, komunista i fašista, ali i u svijetu koji otvara sasvim nove mogućnosti emancipacije.

Priča o onima koji bježe i onima koji ostaju treći je roman iz ciklusa Genijalna prijateljica, maestralno napisane tetralogije jedne od najznačajnijih autorica našeg doba – Elene Ferrante.

 

Priča o onima koji bježe i onima koji ostaju intiman je roman koliko i raskošan i sveobuhvatan… Ferrante nikoga ne štedi, a ovo je djelo tour de force.

The Los Angeles Times

Subverzivna književnost velikih uloga.

The Sunday Telegraph

 

O autorici

Elena Ferrante umjetničko je ime talijanske spisateljice čiji identitet nije poznat javnosti i taji ga još od objave svojeg prvog romana L’amore molesto 1992. O tome tko stoji iza tog pseudonima, ne zna se mnogo, pa čak ni radi li se o muškarcu ili ženi, ali ono što je sigurno jest da je riječ o osobi koju vodeći svjetski kritičari i teoretičari smatraju jednim od najvažnijih imena suvremene svjetske književnosti.

Proboj na scenu ostvarila je romanom Dani zaborava (hrvatski prijevod objavljen je 2015.), ali tetralogija koju čine romani: Genijalna prijateljica, Priča o novom prezimenu, Priča o onima koji bježe i onima koji ostaju te Priča o izgubljenoj djevojčici donijela joj je svjetsku slavu.

Elena Ferrante odluku da piše pod pseudonimom objasnila je čim je počela objavljivati time da “tekst jednom kad je napisan nema potrebe za autorom”. Koliko je god potreba očuvanja vlastite nedodirljive privatnosti generalno nespojiva s autorom kao javnom osobom, autorica je ostala dosljedna u svojoj odluci. Kritičari diljem svijeta proglasili su je jednom od najvažnijih svjetskih autora našeg doba, časopis Foreign Policy 2014. uvrstio ju je među 100 najutjecajnijih svjetskih intelektualaca, a časopis Time 2016. među 100 najutjecajnijih osoba svijeta.

[box style=”0″]

Profil daruje jednu od vas. Što trebate?

  • U komentare ispod objavljenoga članka, na našem webu, napišite #prica
  • Lajkate našu Facebook stranicu i Instagram profil – ako želite ili ako kojim slučajem to već niste napravile
  • Sharing is Caring – Bilo bi lijepo podijeliti objavu (postavke na javno), tagirati frendice, podijeliti iskustva, komentirati, preporučiti… Jer vaše nam je mišljenje važno!

Prijave primamo do 11. svibnja, točno u podne.

Možete se prijaviti samo jednom. Darovi čitateljicama bit će poslani samo na adrese u Hrvatskoj. Random.org bira, a dobitnici nakon objave svoje podatke s brojem telefona dostavljaju u inbox na našem Facebooku.

Dobitnici će biti objavljeni u sklopu ovoga članka te dodani kao komentar na Facebook objavi.

Dobitnica Sanja Prepust

[/box]

Ne propustite

She Book Club

Glave prepune neukroćenih uvojaka i nekonvencionalnih ideja, lady Imogen Loveless u društvu slovi kao pomalo čudna, ali bezopasna.

Duh i tijelo

Bill Gates, Jack Ma i Elon Musk samo su neki od biznismena koji primjenjuju 'pravilo pet sati'.

She Book Club

"Mjesečev kamen" osvojio je najprestižnije islandske književne nagrade i preveden je na 19 jezika.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.