Borba protiv prhuti i nije toliko jednostavna. Prhut je kronično stanje vlasišta, koje karakterizira pojava bjelkastih ljuskica i svrbež. Prhut mogu dobiti i osobe s masnom i osobe sa suhom kožom.
Šamponi koji se koriste protiv prhuti sadrže cinkov pirition i ketokonazol – oni djeluju i na simptome i na uzročnike prhuti. Šamponi s antibakterijskim supstancama uništavaju bakterije tjemena i smanjuju mogućnost infekcije, no često su ovi šamponi preagresivni i tjeme dodatno iritiraju.
Postoji nekoliko uzroka pojave prhuti:
- manjak vitamina B – kako bi nadomjestili manjak ovog vitamina, uključite u svoju prehranu plodove mora (ribe, kamenice), svježe povrće (kupus, rajčica, mrkva) i orašaste plodove (orasi, kikiriki)
- tvrda voda – ako je voda prezasićena kalcijem, magnezijem ili željezom, potrebno je instalirati filter za vodu, tvrda voda dovodi ne samo do pojave peruti, već i do opadanja kose
- nepravilna skrb – agresivni proizvodi za kosu mogu dovesti do poremećaja žlijezdi lojnica, a kao posljedica toga može se javiti i prhut, preporučuje se korištenje proizvoda koji sadrže pirition i ketokonazol koji djeluju i na simptome i na uzročnike prhuti, poželjno je i prati kosu nekoliko puta tjedno (čak i ako imate masno vlasište), kako biste odstranili odumrle stanice čije nakupljanje uzrokuje nastanak prhuti
- poremećaji u organizmu – prhut je zajednički satelit gastrointestinalnog trakta i živčanog sustava, kod pojave prhuti trebali biste obratiti pozornost na način života, izbjegavati stres, osigurati zdrav i miran san te dovoljno odmora.
Kod kuće pripremite sami svoju kuru protiv prhuti.
Sastojci:
- sedam jušnih žlica sušene majčine dušice
- četiri jušne žlice sušene lavande
- tri jušne žlice sušene kamilice
Sušeno bilje prokuhajte u pola šalice vode deset minuta. Procijedite i ohladite. Polovicu pripravka nanesite na čistu, vlažnu kosu i umasirajte u vlasište. Ostatak iskoristite neki drugi dan.
Izvor: Ordinacija.hr