Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr
karma
karma

Duh i tijelo

Iza maske dobre djevojčice: Karma, osveta i odgovornost

Vjerovanje da će vrijeme izliječiti sve rane je lijepo, ali pasivno. Prepuštanje svega karmi može nas spriječiti da preuzmemo aktivnu ulogu u svom životu.

Kao žene, od nas se često očekuje da budemo strpljive, blage i da sve oprostimo. „Budi dobra djevojčica“, koliko smo puta čule tu rečenicu dok smo odrastale? No, što se događa kada nas netko povrijedi? „Sve se vraća i sve se plaća“ ili „što siješ, to ćeš žeti“ izreke su s kojima nas tješe kad smo povrijeđene, uvjeravajući nas da će netko drugi – ili univerzalni zakon ravnoteže – ispraviti nepravdu koju smo doživjele. No, je li zaista mudro samo sjediti i čekati da karma odradi svoje?

Iako su nam govorili drugačije, trebamo preuzeti odgovornost za svoje osjećaje

Vjerovanje da će vrijeme izliječiti sve rane je lijepo, ali pasivno. Prepuštanje svega karmi može nas spriječiti da preuzmemo aktivnu ulogu u svom životu. Važno je razumjeti da karma nije vanjska sila koja će nas kazniti ili nagraditi, ili će se pak osvetiti za nas, već naš unutarnji proces. Kada činimo dobro, osjećamo se dobro, a kada činimo loše, osjećamo se loše. Karma nas uči da naši postupci imaju posljedice i da je odgovornost za naše postupke u našim rukama. Stoga, ako smo ljute i razočarane, u redu je to pokazati; ne trebamo čekati karmu da ona to pokaže za nas.

Zakon karme nije sredstvo za prebacivanje krivnje ili osvećivanje, već put prema preuzimanju odgovornosti i prihvaćanju vlastitih osjećaja.
Zašto nije dovoljno samo čekati da karma odradi svoje?
  1. Stagnacija: Čekanje da karma riješi problem može nas zarobiti u prošlosti, sprječavajući nas da krenemo naprijed. Dok čekamo da se pravda dogodi, možemo ostati zarobljeni u bolnim sjećanjima i propuštati prilike za osobni rast i razvoj.
  2. Negativne emocije: Neizraženi bijes, tuga ili razočaranje mogu se pretvoriti u gorčinu i ozbiljno narušiti naše mentalno zdravlje. Ako ne obradimo svoje emocije, one se mogu akumulirati i uzrokovati dugoročne emocionalne probleme.
  3. Ojačavanje negativnih obrazaca: Ako neprekidno očekujemo da će drugi biti kažnjeni za svoje loše postupke, možemo razviti osjećaj bespomoćnosti i naučiti pasivno prihvaćati loše ponašanje umjesto da se aktivno suočimo s njim.
Kako preuzeti odgovornost za vlastiti život – korak po korak?
  1. Prihvatiti bol: Prvi korak prema iscjeljenju je prihvaćanje činjenice da smo povrijeđeni. To ne znači odobravati ili opravdavati tuđe postupke, već dopustiti sebi da osjetimo i obradimo sve emocije koje se javljaju.
  2. Komunicirati: Ako je to sigurno i prikladno, razgovarajte s osobom koja vas je povrijedila o tome kako se osjećate. Otvoreni razgovor može pomoći u izgradnji zdravijih odnosa ili barem donijeti osjećaj olakšanja.
  3. Tražiti podršku: Razgovarajte s prijateljima, obitelji ili terapeutom o svojim osjećajima. Podrška drugih može biti ključna u procesu iscjeljenja, pružajući vam perspektivu i emocionalnu podršku.
  4. Oprostiti: Oprostiti ne znači zaboraviti ili opravdati tuđe postupke. To je odluka da se oslobodimo negativnih emocija koje nas vežu za prošlost i omogućimo sebi da živimo u sadašnjosti.

Ne propustite

Darivanje

U knjizi Zdrava i snažna: Kako postati i ostati fit nakon četrdesete autorica na gotovo 300 stranica donosi niz konkretnih i jednostavno provedivih pravila...

Duh i tijelo

Tema važnosti šutnje postaje sve značajnija u psihologiji i međuljudskim odnosima.

Duh i tijelo

Stoljećima postoji jedan stereotip, a to je da su muškarci manje emotivni od žena.

Drama Queen

Možda zvuči dramatično, ali zamislite slobodu u kojoj telefon prestane biti prvi i zadnji u vašem danu.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.