Tijekom gostovanja u emisiji The Graham Norton Show, glumica Saoirse Ronan, koju smo zavoljeli u filmu Lady Bird, pokrenula je važnu raspravu o sigurnosti žena. Njezin komentar o svakodnevnim izazovima s kojima se žene suočavaju kako bi se osjećale sigurno, pokazao se kao okidač za otvorenu diskusiju o ovom problemu.
Kada je kolega Eddie Redmayne, govoreći o svojoj obuci za nadolazeću seriju The Day of the Jackal, spomenuo korištenje mobitela za samoobranu, Paul Mescal se našalio: „Tko će uopće pomisliti na mobitel u tom trenutku? Ako me netko napadne, sigurno neću pomisliti ‘telefon’.” Međutim, Ronan je ozbiljno odgovorila: „To je ono o čemu djevojke moraju razmišljati cijelo vrijeme.“ Njezina izjava izazvala je tišinu među prisutnima, a publika je uzvratila glasnim pljeskom kao znak podrške.
Ova jednostavna, ali snažna izjava odjeknula je kroz društvene mreže prošli tjedan. Glumica je za Virgin Radio UK izjavila da nije očekivala da će njezin komentar postati viralan. „Takva reakcija bila je definitivno nešto što nisam očekivala i nisam nužno namjeravala napraviti neki veliki iskorak“, rekla je Ronan. Tridesetogodišnjakinja je dodala da je „nevjerojatno“ što njezina simpatična izjava „otvara razgovor“ i „omogućuje ženama da kažu: pa, da, zapravo, razgovarajmo o našem iskustvu“ otvoreno s muškarcima.
Ključevi, telefon i dezodorans – svakodnevni predmeti kao alati za samoobranu
Zvijezda filma Blitz (koji je, usput, nominiran za Oscara!) u intervjuu za radio podijelila je zanimljivu priču o nedavnom susretu s obožavateljicom. Žena joj je ispričala kako je nakon gledanja intervjua s glumicom razgovarala sa svojim prijateljicama i mužem o jednom zanimljivom fenomenu.
„Nakon što smo pogledale taj intervju“, rekla je žena, „ja i nekoliko mojih prijateljica, bile smo tada u društvu moga muža, i rekle smo: znaš, to me stvarno podsjeća na lažni telefonski poziv.“ Njezin muž bio je zbunjen: „A što je to, lažni telefonski poziv?“ Žena mu je objasnila kako se radi o taktici koju mnoge žene podsvjesno koriste kako bi se osjećale sigurnije u potencijalno opasnim situacijama.
Istraživanje o sigurnosti koje je provela YouGov, britanska tvrtka za javno mnijenje, a koje je često spominjano nakon emisije, pokazalo je da žene često koriste svakodnevne predmete kao alate za samoobranu. U istraživanju, koje je obuhvatilo više od 1.200 žena u dobi od 18 do 80 godina, otkriveno je da hodanje gradom izaziva osjećaj tjeskobe za mnoge žene. Stoga često razmišljaju o ključevima, telefonima pa čak i dezodoransima kao potencijalnim oružjima za zaštitu od mogućih napada.
Tea Bašić je komunikologinja koja je završila propedeutiku psihoterapije i uvodnu edukaciju iz transakcijske analize, psihoterapijskog pravca, a trenutno pohađa napredni studij psihoterapije – TA202. Živi u Svetoj Nedelji s obitelji i nevjerojatno razmaženim biglom. Kada nije za računalom, istražujući ili pišući, pronaći ćete je na planinarskoj stazi ili sklupčanu uz knjigu. Voli putovati, a ljubav prema povijesti pripisuje djetinjstvu koje je provela s djedom, gledajući TV kalendar. Na društvenim mrežama (@teabasicc) nastoji inspirirati i potaknuti druge na čitanje, dijeleći knjiške preporuke i svoja iskustva iz edukacija u psihoterapiji.