Vaša novogodišnja odluka (ili jedna od njih) bila je uštedjeti ove godine određeni iznos. Kao što je to najčešće s novogodišnjim odlukama – lakše reći nego učiniti. Statistički podatci pokazuju kako većina osoba troši više kad – ima više. Kako raste nečiji dohodak, tako mu raste i životni standard. Želje postaju potrebe, a stvari koje su nekad smatrane luksuzom, tad postaju neophodne.
Naravno, nije pogrešno uživati u životu, ali to nikad ne bi smjelo biti nauštrb vaše financijske sigurnosti i neovisnosti. Živite li iznad svojih mogućnosti, u budućnosti bi mogli imati financijskih problema. Pa kako onda uživati u životu i uspješno (u)štedjeti?
Pravilo 50-30-20: Koliko izdvajati od primanja?
Vaša su primanja odnosno prihodi, ali i troškovi života odnosno rashodi, odlučujući čimbenik u tome koliko možete uštedjeti. Postoji pravilo 50-30-20 kojemu bi trebalo težiti s mjesečnom plaćom. Za osnovne troškove života kao što su troškovi stanovanja, prehrane, računa i transporta trebalo bi odvojiti 50% primanja. Za ostale životne troškove, koji nisu nužni, ali su nam itekako potrebni, poput putovanja ili hobija, planirajte 30% svojih primanja. Na taj će vam način za štednju i ulaganja ostati 20% primanja.
Iako zvuči jednostavno, ovo pravilo ne funkcionira uvijek. Iznos koji biste trebali uštedjeti ovisi o financijskim ciljevima, načinu života i trenutnim obvezama. Ako imate značajne dugove, možda ćete postotak štednje morati prilagoditi smanjujući ga. Ako, pak, imate veće ambicije poput kupovine stana ili pokretanja vlastitog biznisa, pokušajte povećati postotak štednje na 25-30%.
Ključno je štedjeti dosljedno, bez obzira koliko mali iznos bio, i postupno ga povećavati kako se vaša financijska situacija poboljšava.
Štedjeti (ni)je teško
Htjeli biste uštedjeti za putovanje na daleku destinaciju? Ili želite preurediti dnevnu sobu? Možda biste voljeli kupiti novi automobil? Ili tek želite imati svoj fond za hitne slučajeve? Koji god bio vaš poriv za štednjom, iz pozicije u kojoj nemate ni centa na računu do cilja put je puno jasniji kad napravite dobar plan štednje. Pratite troškove i ograničite nepotrebnu potrošnju kako bi uštedjeli više.
Analizirajte troškove i napravite vlastiti mjesečni proračun
Temelj svakog učinkovitog plana štednje je analiza troškova i izrada proračuna. Podijelite svoje mjesečne troškove na one fiksne (kao što su stanarina, režije i transport) i varijabilne (primjerice prehrana, izlasci i kave). Kad steknete jasnu sliku, dodijelite mjesečni iznos svakoj kategoriji i pridržavajte se tog proračuna. Zadržat ćete se unutar svojih mogućnosti, a možda i shvatiti u kojim područjima možete smanjiti troškove.
Posuđujte mudro
Danas su krediti lako dostupni, no posuđivanje iznad mogućnosti može dovesti u probleme. Posuđujte samo za osnovne potrebe poput obrazovanja, stanovanja ili hitnih slučajeva. Neka vam rata kredita ili mjesečni trošak kreditne kartice nikad ne prelazi iznos koji imate na raspolaganju u svom proračunu. Kod otplate, prednost uvijek dajte dugovima s visokim kamatama i ne ulazite u nove dugove ukoliko to nije apsolutno neophodno. Držeći posudbe pod kontrolom, spriječit ćete nepotreban financijski napor i zadržati dobru naviku štednje.
Redovito kontrolirajte potrošnju
Na kraju svakog mjeseca pregledajte troškove kako bi ste vidjeli kamo odlazi vaš novac. Redovita kontrola pomoći će vam prepoznati nepotrebne izdatke i područja u kojima previše trošite. Primjerice, možda ćete primijetiti kako često objedovanje van kuće ili impulzivna online kupovina troše vašu ušteđevinu umjesto da pomognu uštedi.
Prije trošenja odvojite iznos za štednju
Jedan od definitivno najboljih i najlakših poteza jest odvojiti iznos za štednju čim primite plaću. Možete to učiniti trajnim nalogom i automatskim uplatama, tako što ćete određeni iznos s tekućeg računa trenutno prebaciti na štedni račun. Kad je štednja prioritet, smanjuje se iskušenje da se novac potroši na nebitne stvari. Novcem koji preostane tad ćete raspolagati pažljivije.
Postavite realne ciljeve
Ako se odlučite ciljano štedjeti, neka vaš cilj bude REALAN i jasan. Ako nemate primanja da u godini dana uštedite za automobil, nemojte si zacrtati taj cilj, jer ga nećete ostvariti i bit ćete razočarani. No, možda je realno da ćete za automobil moći uštedjeti za 3 ili 5 godina. Također, možete si postaviti kratkoročne (1-3 godine), srednjoročne (3-7 godina) i dugoročne(više od 7 godina) financijske ciljeve.
Trenutke za pamćenje skuplja od 1981. godine. Kao srednjoškolka željela je biti rendžerica u nacionalnom parku, pa je studirala biologiju. Na prvom raskrižju odabrala je drugačije skretanje od očekivanog, pa je više od desetljeća bila urednica modnog portala, s posebnim guštom prateći i pišući o hrvatskoj modnoj sceni. Na drugom raskrižju odabrala je opet drugačije skretanje od očekivanog i postala freelance novinarka. Danas putuje, planinari, kuša i iskušava, testira i otkriva… I o tome pomalo kucka.