Inače, u svijetu 20 do 25 posto osoba boluje od raznih vrsta alergije koje su u stalnom porastu. Alergije može imati svatko, bez obzira na dob, iako su češće kod osoba koje imaju alergijske bolesti u obitelji. Procjena je da u Hrvatskoj 7-10% stanovništva boluje od peludne alergije, a 3-5% boluje od astme.
Peludna hunjavica ili alergijski rinitis, najčešći je oblik alergije koji ima svaka deseta osoba. Prvi korak u liječenju je izbjegavanje alergena ili, ako je moguće, njihova eliminacija iz neposredne životne okoline, što je bolje od pokušaja liječenja alergijske reakcije. Tipični simptomi koje uzrokuje cvjetni prah drveća, trava i korova su svrbež i suzenje očiju, kihanje i vodeni iscjedak iz nosa. Obično počinju kao alergija na pelud trava, a kasnije se može javiti i na peludi stabala i korova. Pelud ili peludna zrnca vjetar može prenijeti i na udaljenosti od sto kilometara, iako oko 90 posto peludi ostaje na mjestu otpuštanja.
Peludna zrnca u većim gradovima zbog posebnih mikroklimatskih uvjeta najgušća su u sloju zraka do deset metara od tla. Kao i da oslobađanju pogoduju povoljni meteorološki uvjeti, odnosno, suho i toplo vrijeme uz visoki tlak zraka. Dakle, kišno razdoblje idealno je za alergične osobe jer se tada zrak čisti od peludnih čestica.
Preporučljivo je nošenje zaštitnih maski
S obzirom na to da je koncentracija peludi najveća ujutro, ne savjetuje se u to doba provjetravaju prostorije, niti da se boravi u prirodi.
Poželjno je da osobe alergične na pelud nose masku pri izlasku iz kuće, kao i da navečer operu kosu jer se peludna zrnca skupljaju na vlasima kose.
Kod otkrivanja pravog uzročnika pomaže vrijeme pojave simptoma, te peludni kalendari koji predviđaju početak polinacije ili, točnije, njeno trajanje s odstupanjem od 15 dana, što ovisi o meteorološkim uvjetima.
Naime, biljke s velikim brojem alergena karakteristična su za pojedina područja, ovisno o geografsko- klimatskom području i vegetaciji. Kod nas postoje dva vegetacijska pojasa: kontinentalni i primorski. Maksimum cvatnje u kontinentalnom pojasu je od sredine travnja do sredine lipnja kad cvjetaju breze, trave i hrastovi, te od sredine kolovoza do sredine rujna kad cvjetaju korovi.
U primorskom pojasu je maksimum cvatnje već zimi i u rano proljeće kad cvjetaju maslina, crni bor i čempres, a krajem ljeta i početkom jeseni su u cvatu korovi i neke trave.
Peludna hunjavica ili cjelogodišnji alergijski rinitis
Treba obratiti pažnju je li doista riječ o peludnoj hunjavici jer mnogi pate od cjelogodišnjeg alergijskog rinitisa čiji su simptomi isti kao kod sezonskog rinitisa ili peludne hunjavice. Alergije nisu izlječive, ali postoje metode kojima se mogu ublažiti simptomi, odnosno smanjiti potreba za antialergijskim preparatima. Za alergične osobe kod nas su najpovoljnija područja Istre i Gorskoga kotara, te južnodalmatinskih planina i otoka.
Uvijek možete i provjeriti peludni kalendar na linku: https://www.accuweather.com/hr/hr/zagreb/117910/weather-radar/117910
