Rak vrata maternice se pojavljuje kod mladih žena već od 20-te godine života. U Hrvatskoj svaki treći dan umre jedna žena od ove bolesti.
Vrat maternice je dio maternice koje se nalazu u vagini. Kad stanice vrata maternice postanu abnormalne i umnažaju se rapidno, došlo je do razvoja karcinoma. Takvo stanje je opasno ako se ne prepozna i ne liječi. HPV se gotovo uvijek pronalazi kod karcinoma cerviksa. Od 60-70 % spolno aktivnih je bilo u kontaktu s virusom. Adolescentna dob je najkritičnija dob za zarazu.
Koji su simptomi raka vrata maternice?
HPV se detektira u 99,7% carcinoma grata maternice. Određeni sojevi virusa “prevode” normalne stanice u abnormalne stanice više godina ponekad i desetljeća te ove stanice postaju stanice karcinoma.
Što je to HPV?
HPV je virus koji uzrokuje rak vrata maternice. Prenosi se spolnim putem vaginalnim, analnim i oralnim seksom. Postoji više od 200 tipova HPV-a. Ne uzrokuju svi rak vrata maternice. HPV tip 16 i 18 uzrokuje 70% karcinoma cerviksa. Ovi tipovi uzrokuju i ostale karcinome vezane uz spolne odnose:
- karcinom anusa
- orofaringealni karcinom
- karcinom vagine
- karcinom vulve (stidnice)
Kako se karcinom cerviksa dijagnosticira?
Imajte na umu, čak i ako ste cijepljeni protiv HPV-a možete imati karcinom!
Žene kod kojih je oslabljen imunološki sustav trebaju češće kontrole:
- HIV
- kortikosteroidi u terapiji
- nakon transplantacije organa
Kakvi su izgledi vezano uz ovaj karcinom?
Kad je otkriven u ranoj fazi karcinom vrata maternice se uspješno liječi i spada u one s najboljom prognozom. Smrtnost od raka vrata maternice se smanjila za 50% u posljednjih 30 godina zahvaljujući prvenstveno probiru putem PAPA testa. PAPA test je najvažniji i najučinkovitiji način prevencije. Uvođenjem HPV cijepljenja rizik kod osoba koje su cijepljene je izrazito smanjen
Kako možete prevenirati HPV i rak vrata maternice?
Ako ste u dobi između 19-26 godina možete dobiti HPV cjepivo. Postoji nekoliko tipova cjepiva dostupnih u Hrvatskoj, uvijek uključuju HPV tip 16 i 18. Idealno je dobiti cjepivo prije nego što postanete seksualno aktivni.
U Hrvatskoj je od 2015. godine svim djevojčicama i dječacima prvih razreda srednje škole omogućeno besplatno i dobrovoljno cijepljenje protiv HPV-a!
Ostalo što možete učiniti u prevenciji raka vrata maternice je:
- redovito posjećivati ginekologa i učiniti PAPA test
- strogo poštivati preporuku ginekologa za sljedeći PAPA test vezano uz vaše opće i trenutno stanje te obiteljsku anamnezu (postoji obiteljska sklonost za ovaj karcinom, ako vam mama ili sestra ima rak vrata maternice, šansa da i vi razvijete istu bolest je 2-3 puta veća)
- prakticirati siguran seks (vaš partner treba koristi kondom cijelo vrijeme tijekom spolno odnosa)
- prekinuti pušenje, jer žene koje puše imaju dva puta povećani rizik za karcinom vrata maternice
- dovesti tjelesnu težinu u normalu, jer je kod prekomjerne tjelesne težine povećan rizik za adenokarcinom vrata maternice
Autor: Maja Gudelj, dr.med., spec. ginekologije i opstetricije iz Poliklinike Ginecej
