Sjedenje u istom položaju dulje vrijeme, npr. na poslu uz računalo, najčešći je uzrok ukočenih mišića vrata i popratne napetosti i boli. Za početak je potrebno razlikovati blagu i uglavnom bezopasnu bol od one akutne koja može biti opasna. Ako patite od neizdržive boli, trebate potražiti doktora koji će vas uputiti na pretrage, a mi ćemo vam dati par savjeta.
Toplina
Stavite bocu s vrućom vodom na područje koje je tvrdo i ukočeno. Vrući ručnik će također pomoći, no morate ga češće namakati u vrućoj vodi.
Krema koja hladi može poslužiti kao masažni preparat koji umasirate na bolno i ukočeno mjesto.
Masaža
Također i bez topikalnog rješenja možete samo sa masažom opustiti napete dijelove vrata. Suzdržavajte se od dodatnog stresa i napetosti vratnih mišića koje uključuje i mišiće ramena. To znači da će napetost uzrokovati i ako se naslanjate na laktove.
Ako vam ništa od ovoga nije pomoglo tada otiđite fizioterapeutu. Možda su vam potrebne tablete za opuštanje.
Anatomski jastuk
Koristite anatomski jastuk – ako dosad niste koristili anatomski jastuk, možda će samo on biti dovoljan da vaša bol prođe. Anatomski jastuk pruža vratu dodatnu potporu pa su mišići vrata opušteni. Anatomski jastuk vas prisiljava da spavate na boku ili leđima, a ne na trbuhu (kod spavanja na trbuhu vratna kralježnica je zarotirana što se ne preporučuje).
Vježbe
Vježbe za vrat i ramena se rade u stojećem ili sjedećem položaju na sljedeći način:
- Opustite ruke i podižite/spuštajte ramena, prvo jedno pa drugo, zadržavajući ih par sekundi u najvišem i najnižem položaju.
- Kružite polagano i opušteno glavom, prvo u jednom smjeru pa u drugom. Opustite vrat tako da osjetite zatezanje.
- Nagnite glavu naprijed i pustite ju da visi. Pritom budite maksimalno opušteni. Osjetite li zatezanje u vratu znači da dobro radite. Nakon ove vježbe osjetit ćete olakšanje u vratu.
Dobro je da ove vježbe radite ispred ogledala, kako bi pritom pazili da pomičete samo vrat, a ne cijelo tijelo.