Zima sa sobom nosi određene izazove od kojih se mnoge žene, a i poneki muškarci hvataju za glavu. Jedna od njih je – kosa. Pitate se zašto? Sigurno ste primijetili kako vam je kosa ili koža u određenim periodima tijekom godine ljepša i nekako bolja, a s druge strane, nekada je toliko loša da ne znate što činiti s njom. Zima je, nažalost, jedan od tih perioda koji može znatno oštetiti kos jer ona sa sobom nosi hladan zrak, niske temperature i grijane prostore. Bez obzira na to je li vaša kosa suha, masna ili kovrčava, svaki tip kose zahtijeva posebnu njegu u ovom razdoblju.
Suha kosa
Suha kosa se tijekom zime bori s dehidracijom. Naime, hladan vanjski zrak i suhi unutarnji prostori uzrokuju gubitak vlage iz kose, što rezultira lomljivošću, ispucalim vrhovima i beživotnim izgledom.
Tijekom zimskom razdoblja preporučuju se koristiti hidratantni šamponi i maske za kosu koji u sebi sadrže recimo arganovo ili kokosovo ulje. Možete koristiti i ulja za kosu koja stavljate na suhu, svježe opranu kosu kako biste zaštitili vrhove od pucanja i hladnoće. Također, pokušajte ne koristiti često fen za kosu na visokoj temperaturi, pegle za kosu i figara jer oni dodatno oštećuju kosu.
Masna kosa
Zima može uzrokovati povećan masnoću vlasišta zbog nošenja kapa i šešira, što dodatno stimulira lojne žlijezde. To znači da će kosa jako brzo nakon pranja izgubiti volumen, svježinu i dobiti osjećaj težine i masnoće.
Ono što stručnjaci preporučuju jest da masnu kosu ne perete prečesto jer to uzrokuje proizvodnju viška sebuma te da koristite šampone bez sulfata i one koji imaju naglašeno na sebi da su za svakodnevno i/ili često pranje. Maske ili regenerator, ovisi što koristiti, ne stavljajte na vlasište već samo na kosu do ispod uha. I naravno, suhi šampon je uvijek spas u zadnji čas tako da ga možete koristiti kako biste brzo osvježili kosu.
Kovrčava kosa
Kovrčava kosa posebno je osjetljiva na hladnoću i vlagu. Svi oni s kovrčavom kosom, koji su zimi išli u pokušaje ravnanja, znaju da je to jednostavno bezuspješno. Izađete van na zimu, hladnoću i vlagu, a kosa se već počne kovrčati. Često izgleda kao ”metla” jer isto tako postaje izrazito suha i kovrče izgube svoj volumen.
Stoga, isto kao za suhu kosu – preporučuje se koristiti hidratantne proizvode bogate uljima koji kovrčama daju definiciju i sprječavaju isušivanje kose. Srećom, danas na tržištu postoje i šamponi, maske, regeneratori i ulja koji su posebno formulirani za kovrčavu kosu te u svoju haircare rutinu uvrstite upravo te proizvode.
Budući da je kovrčava kosa zapravo najteža za održavanje, potrebno je koristiti dodatna ulja, pjene ili gel kreme za definiranje kovrča koje nanosite na kosu pa gotovo svakodnevno ili prije izlaska iz kuće.
Za kraj, kada sušite kosu, sušite je s difuzorom. Ako imate kovrče, difuzor mora postati vaš najbolji prijatelj. Koristite ga na niskoj temperaturi, a prije sušenja kose nanesite ulja ili kremu za definiranje kovrča.
Tijekom školovanja na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu osnovala je Udrugu za promicanje inkluzija osoba s invaliditetom Mogu sve. Po završetku školovanja zapošljava se kao novinarska, a potom u marketingu. Danas je vlasnica marketinške agencije, ali i dalje piše kolumne te se bavi novinarstvom.
