Sjećate li se prošlogodišnjeg trenda kada su žene počele ispitivati svoje dečke, zaručnike i muževe o tome koliko često razmišljaju o Rimskom Carstvu? Na prvi pogled to je možda izgledalo kao šala, ali ispod površine krije se duboka psihološka fascinacija prošlim vremenima koja, čini se, nikada ne prestaje. Pokazalo se da muškarci mnogo češće nego što su žene očekivale maštaju o zlatnim danima Rima, vođama poput Marka Aurelija i Julija Cezara, te krvavim bitkama u Koloseumu.
Ova opsesija nije samo prošla faza internetskog trenda, već je odraz snažnih kulturnih i psiholoških veza prema Rimu, moći i borbenoj časti.
@inesraemusic the holy empire #romanempire #mydad #fypシ #dadsoftiktok #romanempire🇮🇹 #howoften ♬ original sound – INÉS RAE
Sada, kada je Gladijator 2 stigao u kina, ova tema ponovno dolazi na veliku pozornicu. Prvi film, Gladijator iz 2000. godine, već je postao kulturna ikona, a nastavak donosi još okrutniju verziju gladijatorskih borbi. Podsjetimo se ulomka iz članka Vrijeme je za prave gladijatore!: „Radnja Gladijatora 2 prati Luciusa (Paul Mescal), koji, nakon smrti junaka Maksimusa, ulazi u nemilosrdni svijet Koloseuma kako bi se borio protiv tiranskih careva. Njegova sudbina i budućnost Rima ovise o njegovoj sposobnosti da prebrodi osobne i političke prepreke te pronađe čast u svijetu u kojem vlada kaos.”
Muška opsesija
Zašto su muškarci toliko fascinirani ovim davno prošlim razdobljem? Prema licenciranom psihologu Scottu Lyonsu, ovaj fenomen nije slučajan. Muškarci su odrastali gledajući filmove poput Gladijatora ili 300, čije likove povezuju sa željom za vlastitim uspjehom i samoostvarenjem. Lyons objašnjava da muškarci idealiziraju određene aspekte tog razdoblja — snagu, moć i muževnost — vrijednosti koje često simboliziraju antički junaci. Iako znaju da su priče o neustrašivim ratnicima samo fikcija, ona ih i dalje privlači i inspirira. „Svaki put kad vježbam i razmišljam o fizičkoj definiciji tijela, nesvjesno se prisjećam tih idealiziranih slika iz filmova,” komentira Lyons za Fortune Well.
Zašto muškarci razmišljaju o Rimu, a žene ne?
Zanimljivost radi koje muškarci razmišljaju o Rimu, a žene ne, jest sklonost muškaraca prema činjenicama i dokazima. Dok žene češće razgovaraju o emocionalnim temama poput obitelji, društvene pravde i osobnog razvoja, muškarci su često fascinirani informacijama poput populacija gradova ili vojnim statistikama iz prošlosti.
Komičarka Mary Beth Barone duhovito je istaknula ovu razliku: „Dok mi, žene, razgovaramo o reproduktivnim pravima i aktivizmu, muškarci guglaju kolika je populacija Minneapolisa“. Erik Anderson, licencirani terapeut specijaliziran za mušku anksioznost, u razgovoru za portal USA Today objašnjava da muškarci i žene zaista pokazuju značajne razlike u psihološkim osobinama. Na primjer, muškarci često pokazuju veću sklonost razmišljanju o kvantitativnim temama – statistikama, analizama, dok se žene fokusiraju na kvalitativne teme – politiku i emocionalne izazove.
@marybethbarone check on ur guy today 💘 #standup #comedy #standupcomedy #dating ♬ original sound – Mary Beth Barone
Tea Bašić je komunikologinja koja je završila propedeutiku psihoterapije i uvodnu edukaciju iz transakcijske analize, psihoterapijskog pravca, a trenutno pohađa napredni studij psihoterapije – TA202. Živi u Svetoj Nedelji s obitelji i nevjerojatno razmaženim biglom. Kada nije za računalom, istražujući ili pišući, pronaći ćete je na planinarskoj stazi ili sklupčanu uz knjigu. Voli putovati, a ljubav prema povijesti pripisuje djetinjstvu koje je provela s djedom, gledajući TV kalendar. Na društvenim mrežama (@teabasicc) nastoji inspirirati i potaknuti druge na čitanje, dijeleći knjiške preporuke i svoja iskustva iz edukacija u psihoterapiji.