Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

Mikrokirurški pristup zahvatima u usnoj šupljini

Igor Smojver, dr.med.dent., specijalist oralne kirurgije posebno je educiran iz polja parodontne plastične kirurgije te modernih tehnika augumentacije na Hurzeler/Zuhr Akademiji u Münchenu.

Igor Smojver, dr.med.dent., specijalist oralne kirurgije posebno je educiran iz polja parodontne plastične kirurgije te modernih tehnika augumentacije na Hurzeler/Zuhr Akademiji u Münchenu. U svakodnevnom radu poseban naglasak stavlja na mikrokirurške operativne tehnike, zahvate na mekim tkivima i implanto-protetske rehabilitacije u estetskoj zoni. U nastavku pročitajte zanimljiv i koristan intervju s Igorom Smojverom, dr.med.dent., spec.oralne kirurgije iz Sv. Katarine Dental centra.

Kada izgubimo primjerice prednji zub, koja sve rješenja postoje za pacijenta?

U posljednjem desetljeću sve je toliko snažno usmjereno na postizanje estetski ugodnih rezultata da su razvijene metode bodovanja i „bijele“ i „ružičaste“ estetike na temelju kojih se mogu mjeriti naši klinički ishodi.

Isti zahtjevi su postavljeni za implanto-protetske radove u estetskoj zoni (prednji zubi gornje i donje čeljusti). Tako se s vremenom razvilo posebno područje u dentalnoj implantologiji koje se bavi estetskim rekonstrukcijama u prednjoj regiji čeljusti koje objedinjuje znanstvene spoznaje iz polja oralne kirurgije, parodontologije i stomatološke protetike. Zbog svoje zahtjevnosti i multidiscipliniranosti rehabilitacije u estetskoj zoni su relativno dugotrajne i skupe. Tako da ako trebate dentalni implantat za zamjenu prednjih zuba, a netko vam prezentira to kao jednostavno, brzo i relativno jeftino potreban je određeni oprez. Još uvijek osim implantata postoji opcija zubnog mosta, gdje se preferiraju bezmetalni radovi od cirkon keramike. Ponekad se i prije izrade klasičnih mostova rade mikrokirurški zahvati na zubnom mesu kao priprema da se novi most savršeno stopi s okolnim tkivima.

Koji su po vašem iskustvu najkvalitetniji implantati? Zamjenjuje li implantat potpunu funkciju izgubljenog zuba?

U želji da pružimo pacijentima vrhunsku uslugu temeljenu na najvišim standardima moderne stomatologije u segmentu dentalne implantologije koristimo isključivo Straumann dentalne implantate zbog svoje bogate povijesti i znanstvene dokumentiranosti njihovih proizvoda. Takav “premium” sustav zbog široke palete proizvoda nudi stomatologu i pacijentu širok raspon opcija što je nužno za kvalitetnu oralnu rehabilitaciju. Dentalni implantati nadomještaju zube koji nedostaju. Implantat igra ulogu korijena zuba povezujući se s kosti (oseointegracija). Postaje trajni dio žvačnog sustava nakon postave krunice te pacijent ima osjećaj kao da ponovno ima svoje zube.

U svojem radu bavite se (među rijetkima) i upalnim procesima implantata?

Nastanak upala oko implantata ima više faktora, no ipak se kao najčešći uzrok navodi bakterijska infekcija. Od dostupnih metoda liječenja upale oko implantata, u našem Centru koristimo nekiruršku metodu fotodinamske terapije laserom te kiruršku tehniku osteoplastike i augumentacije defekta oko implantata ksenogenim koštanim nadomjestcima uz potporu kolagenih membrana (GBR) koje su još uvijek „zlatni standard” u terapiji upale oko implantata. Uz samu dekontaminaciju i augmentaciju (popunu) nastalih koštanih defekata potrebno je tretirati i sam implantat tako da se uklone eksponirani navoji metodom implantoplastike koji po istraživanjima pokazuje najbolje rezultate u kombinaciji s gore navedenim metodama.

Kada spomenemo naziv oralna kirurgija, najradije ne bih nikada otišli kod stomatologa. Je li taj strah opravdan?

Oralna kirurgija bavi se patologijom i rekonstrukcijom čeljusnih kostiju, zuba i mekih tkiva usne šupljine. Sve oralno – kirurške zahvate vršimo uz lokalnu anesteziju te po najsuvremenijim mikrokirurškim principima uz uporabu najboljih materijala. Aktivno primjenjujemo principe multimodalne analgezije (terapija i sprečavanje boli) te imamo najsuvremenije uređaje (Piezo nož, dentalni mikroskop, laser, PRF) kako bi maksimalno povećali uspješnost svih oralno – kirurških zahvata.

Koji su najčešći zahvati u oralnoj kirurgiji?

Vršimo sve oralno – kirurške zahvate od čega su najčešći: kirurško uklanjanje umnjaka i zaostalih korjenova, apikotomija, augumentacije sinusa i alveolarnih nastavaka čeljusti u sklopu dentalne implantologije te zahvati na mekim tkivima usne šupljine.

Obzirom na vašu posebnu educiranost našeg na svjetski poznatoj Hürzeler/Zuhr Akademiji posebnu pažnju pridajete stanju i terapiji mekih tkiva (parodonta, gingive) usne šupljine. Možete nam reći nešto više o tome.

Napretkom stomatološke struke i sve većom brigom pacijenata za oralnim zdravljem, ali povećanim estetskim zahtjevima javila se potreba za kirurškim zahvatima na zubnom mesu u svrhu poboljšanja zdravlja i očuvanja zuba i estetskim korekcijama. Tako parodontna plastična kirurgija obuhvaća cijeli niz mikrokirurških zahvata kojima se korigiraju naslijeđeni i stečeni problemi zubnog mesa. Tu najčešće ubrajamo povlačenja zubnog mesa (recesije), male kliničke krune zuba, povlačenje zubnog mesa oko protetskih radova, prosijavanje metalnih dijelova oko dentalnih implantata.

Više

Zdravstveni karton

Fiksni aparatić do nedavno nije imao pravu zamjenu, ali velikim napretkom digitalne tehnologije „prozirni” aparatići su polako dosegnuli učinkovitost fiksnih aparatića.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.