Mizoginija je povijesna pojava, postoji diljem svijeta, ima mnogo razina i nijansi, a upravo na pitanju odnosa prema ženama polarizira se naše društvo i razdvaja se njegov moderni dio od onog manje modernog. O ovom problemu trebamo pričati što više i trebamo ga istraživati, jer se mizoginija hrani šutnjom i mrakom – zaključak je prvog ovogodišnjeg Tolerance Talka Mrak iza zatvorenih vrata, održanog u sklopu 14. open air Festivala Tolerancije na zagrebačkom Bundeku. O pravima žena nad kojima su izvršeni različiti oblici nasilja, uključujući silovanje, zlostavljanje u obitelji i sekundarnu viktimizaciju, razgovarale su pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, psihologinja i psihoterapeutkinja Ženske sobe Marijana Senjak i urednica na Novoj TV Ivana Paradžiković, uz sjajno moderiranje Irene Radej Miličić, radijske autorice i voditeljice, profesorice na Sveučilištu Sjever.
Prema podacima koje je iznijela pravobraniteljica za ravnopravnost spolova kod prekršajnih djela nasilja nad ženama u 78 posto slučajeva počinitelji su muškarci, a kad je riječ o kaznenim djelima oko 95 posto slučajeva riječ je također o muškarcima. Upravo je to razlog zbog kojeg se govori o rodno uvjetovanom nasilju koje mora biti dio nacionalnog kaznenog zakonodavstva.
Tko točno čini nasilje – muškarci ili društvo koje im to dopušta, kakav je pravni položaj žrtava nad kojima se vrši seksualno, psihičko i fizičko nasilje, kakva je medijska slika o žrtvama i što je s njihovom rehabilitacijom, ključna su pitanja za ovaj rašireni problem.