Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr
pixabay.com

Obitelj

Ne sputavajte djecu u kretanju i budite im uzor

Umjesto da sputavate dijete u prirodnom i urođenom procesu dopustite mu da bude aktivno čak i onda ako trenutno sami trebate mir.

Djeca obožavaju biti u pokretu, pa stalno skaču, trče, penju se, prevrću, plešu…Jednostavno, ona vole sve samo ne mirno sjediti.

S pravom, jer fizička aktivnost izuzetno pozitivno djeluje ne samo na njihov motorički već i cjelokupni psihofizički rast i razvoj. Kretanjem se jačaju mišići, potiče pravilan rast kostiju, postiže koordinacija pokreta i pravilno držanje, te razvija osjećaj za ravnotežu i spretnost. K tome, kretanje podiže dječji imunitet, potiče izmjenu tvari i štiti od suvišnih kilograma. Ono blagotvorno djeluje na srce, krvotok i disanje, ali primjerice i na funkcioniranje mozga i inteligenciju. No, kretanje pogoduje i samopouzdanju i odvažnosti, te socijalizaciji, kooperaciji i odgovornost, ali i razgrađivanju negativnih emocija, agresije i stresa.

Svakodnevno „divljanje“ je obavezno!

Iako je ono od presudnog značaja za pravilan rast i razvoj, djeca su danas premalo fizički aktivna. Unatoč tome što su mnogo više nego ranije uključena u neku organiziranu sportsku aktivnost, gotovo svoj djeci nedostaje svakodnevno kretanje na otvorenom, trčanje, skakanje, penjanje, te dinamične igre poput graničara, lovača i skrivača. Brojni mališani stoga imaju problema s:

  • gipkošću (43% nije u stanju dlanovima dodirnuti stopala!)
  • ravnotežom (35% ih nije u stanju napraviti više od 2 koraka unatrag!)
  • ravnim držanjem (49% se drži pogrbljeno!)
  • prekomjernom težinom (skoro 10% ima višak kilograma, a neka su i debela!).

Da se to ne dogodi i vašem djetetu uvažite savjet stručnjaka te mu omogućite da se svakodnevno (nema lošeg vremena, već samo loše odjeće i obuče!) najmanje 60 minuta, samo ili s drugom djecom, uz ciku i viku, fizički istutnji na otvorenom, u dvorištu, na igralištu, na livadi ili u parku (penjanje po drveću i i vješanje po granama je ponovo in!), a tek za doista lošeg vremena u domu (plesanje, borba jastucima, skakanje po madracu, penjanje po naslonjačima i slično). Osim što doprinosi spretnosti, gipkosti, vitkosti i zdravlju, svakodnevna intenzivna fizička aktivnost potiče i funkcioniranje mozga, podiže raspoloženje, te pogoduje pažnji i koncentraciji (djeca mogu biti mirna tek nakon „divljanja“!). Štoviše, osiguravanje uvjeta za nesputanu fizičku aktivnost je i ulaganje u budućnost, jer djeca koja su aktivna u djetinjstvu imaju mnogo manje šanse da u zreloj dobi pate od debljine, visokog krvnog pritiska i kolesterola, te bolesti srca i krvotoka. Zbog svega toga je svakodnevna fiziča aktivnost u predškolskoj dobi mnogo važnija i od organiziranih sportskih aktivnosti. Naravno, iako do 6., 7. godine nisu prijeko potrebne, vođene sportske aktivnosti poput plivanja, gimnastike i plesa su uvijek dobrodošle.

Pixabay.com

Pixabay.com

Ne sputavajte djecu u kretanju i budite im uzor! 

Jedan od razloga za nedostatak kretanja su česte roditeljske opomene tipa ne skači, budi miran, ne luduj, ne trči, ne penji se, past ćeš, te zabrane „divljanja“. Kako je potreba za fizičkom aktivnošću djeci urođena u svakom djetetu čuči snažno motivirani vrhunski sportaš koji žudi za testiranjem svojih granica. Jednostavno, djeca sama sebi postavljaju izazove, te potom sama sebi dokazuju da mogu još više, brže, jače i bolje. Zato ona radije balansiraju po rubniku nego da mirno i komotno hodaju pločnikom, umjesto da idu polako ona radije trče, umjesto da se uspinju ili silaze stepenicu po stepenicu ona ih radije preskaču.

Umjesto da sputavate dijete u prirodnom i urođenom procesu dopustite mu da bude aktivno čak i onda ako trenutno sami trebate mir.

Roditelji koji žele da dijete za svoju dobrobit bude fizički aktivno, moraju i sami biti aktivni, te im svojim primjerom moraju pokazati da kretanje pričinjava užitak i da je korisno za zdravlje. Stoga umjesto pogubnog „sjedalačkog“ načina života, neka stil vaše obitelji bude aktivan, „kretalački“. Kako nitko nije u stanju bolje motivirati djecu od roditelja, što više zajedno šećite, trčite, plivajte i vozite se biciklom, planinarite, igrajte se u parku ili na igralištu. Ako u tjednu nemate dovoljno vremena za ciljane aktivnosti, iskoristite svakodnevne situacije te umjesto autom do vrtića otiđite pješice, biciklima ili na rolama, umjesto lifta ili pokretnih stepenica koristite stubište…

Valerija Rodek, dipl.pedagog, za www.lino.eu

Više

Putovanja

U ovom ćemo vam tekstu dati korisne savjete i ideje kako se učinkovito pripremiti za obiteljsko putovanje i osigurati da sve prođe glatko i...

Putovanja

Čak 84 posto pripadnika generacije Z, rođenih između 1995. i 2012., radije bi otišli na izlet ili putovanje nego potrošili novac na bilo koji...

Obitelj

Jednokratne pelene u prosjeku se mijenjaju oko šest puta dnevno, dok je kod novorođenčadi taj broj i veći - čak do deset puta dnevno.

Obitelj

Najuzbudljivije proljeće s bebama je pred nama, mnoštvo noviteta čeka nas u Baby Center trgovinama i na sajmu Dani beba, djece i trudnica u...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.