Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Duh i tijelo

Novac i bračne svađe: Što 94 % sretnih parova radi drugačije?

Financije su glavni uzrok bračnih svađa i drugi najčešći razlog razvoda, odmah nakon nevjere.

„Volimo se, ali kad dođe do novca…“ – rečenica je koju često čujemo od parova u krizi. I nije slučajno. Istraživanje Ramsey instituta iz 2017. godine otkriva fascinantnu statistiku: financije su glavni uzrok bračnih svađa i drugi najčešći razlog razvoda, odmah nakon nevjere.

Ali zašto je to tako? Odgovor leži u činjenici da novac nikad nije „samo novac“. On je ogledalo naših vrijednosti, strahova i nadanja. Za neke predstavlja sigurnost, za druge slobodu, a ponekad postaje i sredstvo kontrole u odnosu.

Brojke koje govore više od riječi

Istraživanje otkriva intrigantnu poveznicu između financijske transparentnosti i kvalitete braka:

  • Gotovo svi sretni parovi (94 od 100) nemaju tajni kada je riječ o novcu – otvoreno razgovaraju o svojim financijama.
  • U problematičnim brakovima situacija je potpuno drugačija – tek nešto manje od polovice parova (45 %) dijeli informacije o novcu.
  • Kada je riječ o financijskim odlukama, složnost je ključna – među sretnim parovima, njih čak 9 od 10 zajedno odlučuje o novcu.
  • Posebno je znakovito da među parovima koji se bore s financijama, gotovo dvije trećine njih (63 %) potvrđuje kako je upravo novac glavni kamen spoticanja u njihovom odnosu.

Ovi podaci jasno pokazuju koliko je važna financijska transparentnost u braku – nije slučajno da su najsretniji parovi upravo oni koji zajedno i otvoreno upravljaju svojim novcem.

@daveramsey Marriages are always growing together or they’re growing apart.   Married couples need to budget their money together. You’re married—you’re not roommates. Money shouldn’t be a “me” thing, it should be a “we” thing. #marriagegoals #moneytok #moneygoals ♬ original sound – Dave Ramsey
Psihologija novca u braku

Svatko od nas u brak donosi svoj „financijski kofer“ – jedinstveni odnos prema novcu koji smo oblikovali kroz odrastanje. Nerijetko se u braku susretnu partneri s potpuno različitim financijskim navikama. Zamislite dva različita svijeta koja se susreću pod istim krovom. U jednom kutu je partner koji je odrastao u obitelji gdje je svaki trošak bio pažljivo planiran, gdje se znalo koliko košta kruh i mlijeko. U drugom kutu stoji onaj tko je naučio živjeti spontano, vjerujući da će se novac uvijek „posložiti“. Klasičan primjer – štediša naspram trošiše.

Štediše često provjeravaju stanje na računu prije spavanja, imaju detaljne planove štednje i točno znaju koliko im treba za stan ili mirovinu. S druge strane, trošiše žive za trenutak – radije će potrošiti na nezaboravno iskustvo nego gledati kako se brojke na računu gomilaju. Spajanje ovih različitih financijskih svjetonazora može biti izazovno, ali nije nemoguće.

Dina Lijić, pravnica i ekonomistica koja predaje o financijama u romantičnim odnosima na platformi Inkubator izvrsnosti, naglašava važnost stvaranja „kruga povjerenja“. To je prostor u kojem partneri mogu otvoreno dijeliti svoje financijske strahove, nade i planove, bez straha od osude ili kritike. Umjesto da potiskujemo temu novca, otvorimo razgovor o njemu i zajednički planirajmo kako ćemo ga trošiti.

A kako to postići u praksi?

Donosimo nekoliko provjerenih savjeta koji će vam pomoći izgraditi čvrste financijske temelje vaše veze:

„Zajednički“ bankovni račun

Neki parovi misle da će izbjeći svađe o novcu ako svatko ima svoj račun i plaća račune zasebno. No, to može stvoriti osjećaj financijske podijeljenosti umjesto partnerstva. Brak i ozbiljna veza znače zajedništvo, uključujući i financije. Umjesto „tvoje“ i „moje“ plaće, gledajte na novac kao na zajednički resurs kojim zajedno upravljate. Iako u Hrvatskoj trenutačno nije moguće otvoriti klasični zajednički bankovni račun kao u nekim drugim zemljama, parovi ovu prepreku često zaobilaze davanjem međusobnih punomoći za račune. To je praktično rješenje koje omogućuje transparentnost i zajedničko upravljanje financijama.

Definiranje financijskih ciljeva i postavljanje budžeta

Mnogi parovi ulaze u brak s nerealnim financijskim očekivanjima, poput želje da kupe kuću odmah nakon vjenčanja ili odlaze na luksuzna putovanja svake godine. Ako ta očekivanja nisu usklađena s realnim mogućnostima, mogu dovesti do razočaranja i financijskog pritiska. Zato je važno otvoreno razgovarati o prioritetima i postaviti realne ciljeve koje ćete ostvarivati korak po korak. Neki od najčešćih financijskih ciljeva uključuju:

  • štednju za kupnju nekretnine
  • planiranje putovanja
  • stvaranje hitnog fonda (3-9 mjeseci troškova)
  • dugoročne investicije i mirovinsku štednju

Nakon što definirate financijske ciljeve, važno je postaviti i budžet koji će vam omogućiti njihovu realizaciju. Kod planiranja budžeta često se spominje pravilo 50-30-20, prema kojem se 50 posto prihoda izdvaja za osnovne potrebe, 30 posto za želje, a 20 posto za štednju. No, s obzirom na financijsku realnost u Hrvatskoj, prilagođena verzija poput 60-25-15 mogu biti praktičnije i održivije. Najvažnije je pronaći model koji odgovara vašem zajedničkom načinu života i financijskim mogućnostima.

Ne dopustite da razlike u plaći stvore razdor

U većini parova jedan partner zarađuje više od drugoga, ali to ne bi smjelo značiti da taj partner ima veće pravo odlučivati o financijama. Novac u vezi nije “moj” ili “tvoj” – to je zajednička stvar. Jednako tako, partner koji zarađuje manje ne bi trebao osjećati da nema pravo glasa kada se planira proračun.

Budite iskreni o troškovima

Skrivene kupnje, tajni računi ili krediti bez partnerovog znanja mogu narušiti povjerenje. Financijska iskrenost važna je jednako kao i emocionalna. Otvoren razgovor o svim troškovima – od svakodnevnih kupnji do velikih ulaganja – jača sigurnost i povjerenje u vezi.

Postavite jasna pravila za dječji džeparac

Roditelji često popuštaju dječjim željama i kupuju igračke, gadgete ili sportsku opremu izvan planiranog proračuna. Kako biste izbjegli nesuglasice, unaprijed dogovorite koliko ćete izdvajati za dječje želje, hoće li imati džeparac i kako ih učiti odgovornom odnosu prema novcu.

Novac ne bi trebao biti razlog za svađe, već alat kojim gradite sigurnu budućnost. Na kraju dana, važno je sjetiti se – vi ste tim.

Written By

Tea Bašić je komunikologinja koja je završila propedeutiku psihoterapije i uvodnu edukaciju iz transakcijske analize, psihoterapijskog pravca, a trenutno pohađa napredni studij psihoterapije – TA202. Živi u Svetoj Nedelji s obitelji i nevjerojatno razmaženim biglom. Kada nije za računalom, istražujući ili pišući, pronaći ćete je na planinarskoj stazi ili sklupčanu uz knjigu. Voli putovati, a ljubav prema povijesti pripisuje djetinjstvu koje je provela s djedom, gledajući TV kalendar. Na društvenim mrežama (@teabasicc) nastoji inspirirati i potaknuti druge na čitanje, dijeleći knjiške preporuke i svoja iskustva iz edukacija u psihoterapiji.  

Drama Queen

U svijetu licemjerja i površnih odnosa, prava ljubav traži odgovornost, iskrenost i hrabrost. Otkrijte zašto ljubav bez odgovornosti postaje samo još jedna iluzija.

Horoskop

Astrološki krajolik u svibnju posebno je intrigantan, a nekoliko znakova Zodijaka imati će više sreće od drugih.

Život u dvoje

Svaki prekid veze je grozan pa čak i kada nema grubih riječi i kada se sve završi s razumijevanjem

Drama Queen

Uvijek me fascinira činjenica kako je najglasnija osuda često upakirana u najljepše riječi.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.