Sindrom policističnih jajnika je jedan od najčešćih endokrinoloških poremećaja žena u reprodukcijskoj dobi. Zanimljivo je kako se prvi simptomi ove bolesti mogu se javiti već s prvom menstruacijom.
Najnovije smjernice naglašavaju multidisciplinarni pristupu i psihičko zdravlje te su nas, u Gineceju, potaknule na ovaj članak.
Učestalost PCOS-a je 15-22%, češće se javlja kod adolescentica, gdje je njegova zastupljenost 25%, dok se u perimenopauzi nalazi u 10% žena.
Koji su simptomi?
Sindrom policističnih jajnika se manifestira s čitavim nizom smetnji i znakova od kojih su najčešći:
- poremećaj ovulacije
- koji dovodi do neredovitih mjesečnica
- povećano stvaranje muških hormona gdje se javljaju akne i pojačana dlakavost
- problemi vezani uz neplodnost
Djevojke ili žene koje boluju od ovog sindroma često imaju manje od 6 do 8 mjesečnica godišnje te često moraju potražiti pomoć doktora da bi zanijele.
Znakovi viška muških hormona kao što su pojava dlačica na obrazima, bradi, prsima, trbuhu, problemi s aknama mogu biti razlog zabrinutosti kod žena.
Zabrinutost često prerasta u:
- gubitka samopouzdanja
- povlačenje u sebe
- narušavanje kvalitete života
- poremećaj psihosocijalne interakcije osobe
Što je u pozadini ovog sindroma i koji su rizici po ženskom zdravlju?
Uzrok nastanka ovog sindroma nije potpuno jasan.
Genetski čimbenici potaknuti čimbenicima iz okoliša uključeni u razvoj ovog sindroma.
U 70-90% pacijentica nalazimo inzulinsku rezistencija, odnosno smanjenu osjetljivost stanica na inzulin, što rezultira povećanom proizvodnom inzulina u beta stanicama gušterače, koja pokreće niz metaboličkih reakcija u organizmu koje imaju za posljedicu smanjenu osjetljivost stanica na glukozu.
Ove žene imaju povećani rizik od nastanka:
- dijabetesa tipa 2 i metaboličkog sindroma
- kardiovaskularnih bolesti u kasnijoj dobi
- neplodnosti i problema sa začećem
- endometralnog karcinoma
- opstruktivne apneje kod spavanja
Otprilike polovica žena koje imaju PCOS će s vremenom dobiti na tjelesnoj težini. Debljina i pretilost pridonose začaranom krugu u kojem ove pacijentice ulaze. U konačnici imamo utjecati na psihičko zdravlje osobe i mogući razvoj:
- anksiozno-depresivnog poremećaja
- poremećaja spolne funkcije i utjecaja na seksualni život te na partnerske odnose u cijelini
Koje su najnovije smjernice u liječenju ovog sindroma?
Sindrom policističnih jajnika predstavlja ozbiljan endokrinološki i metabolički poremećaj koji zahtjeva ozbiljan angažman i posvećenost pacijentice kako bi se postigli učinkoviti rezultati i vratila kvaliteta života.
Većina pacijentica s ovim sindromom imaju poremećaj prehrambenih navika te simptome depresije i anksioznosti koji često ostanu neprepoznati i neliječeni.
Najnovije smjernice internacionalnog društva za PCOS naglašavajući potrebu od multidisciplinarnog pristupa u liječenju ovog sindroma, a u timu liječnika uz ginekologa i endokrinologa, treba biti uključen nutricionist koji će pružiti savjetovanje o zdravom načinu prehrane, te psihijatar u slučaju kada pacijentica pokazuje simptome anksioznosti i depresije.
Na koji način se procjenjuje stanje pacijentice, koje su preporuke?
S obzirom na to da sindrom policističnih jajnika ozbiljno narušava kvalitetu života ovih pacijentica, preporučuje se da kod inicijalne posjete ginekologa, pacijentice ispune upitnik koji procjenjuje kvalitetu života:
http://poliklinika-ginecej.hr/pcos/
Upitnik se fokusira na 5 glavnih područja iz života, a to su:
- poremećaj tjelesne težine
- pojava dlakavosti
- emocionalno stanje pacijentice
- problemi vezani uz poremećaj menstrualnog ciklusa
- problemi vezani uz neplodnost
Upitnik pomaže liječnicima da dobiju bolji uvid u stanje pacijentice kako bi pacijenticu mogli uputiti dalje u sklopu multidisciplinarnog pristupa, koji smo već spomenuli. Koje su terapijske opcije u liječenju ovog sindroma?
Važno je naglasiti kako su promjene u životnom stilu i prehrambenim navikama osobe, uz potrebno farmakološko liječenje, ključne i predstavljaju primarni tretman u liječenju pacijentica s PCOS.
Vodič za pravilnu prehranu
Zdrav način prehrane koji je individualno prilagođen pacijentici i dijeta sa smanjenim unosom zdravih kalorija utječu na balansiranje hormonskog statusa pacijentice te pomažu u smanjenje prekomjerne težine.
Prehrana s namirnicama niskog glikemijskog indeksa, bogata antioksidansima i prirodnim vlaknima te zdravim nezasićenim masnim kiselinama, smanjuje produkciju inzulina i lučenja hormona od strane jajnika, poboljšava sagorijevanje i korištenje masnoća u organizmu što u konačnosti pridonosi metaboličkoj ravnoteži.
Uvođenje redovite fizičke aktivnosti i tjelovježbe u svakodnevni život osobe utječe pozitivno na poticanje ovulacija, kao i cjelokupno zdravlje organizma i vraća kvalitetu života.
Kvalitetan san i redukcija stresa dokazano smanjuju simptome PCOS-a, a pravovremeni ”screening” simptoma koji ukazuju na anksioznost i depresiju osigurava kvalitetnu brigu o emocionalnom zdravlju i dobrobiti pacijentice.
Autorica Dr. Ana Micevska Slavec