Iako zajedno treniraju tek pet mjeseci, devetogodišnjaci Sergej Kapec i Lucija Božić već su osvojili državno prvenstvo u latinoameričkim plesovima. Ovaj mladi plesni po dva sata, dva do tri puta tjedno, a pred njima su novi izazovi – Kup Hrvatske, bodovni turniri u Splitu i Makarskoj, te državno prvenstvo u kombinaciji standardnih i latinskih plesova.
No, iza medalja, pehara i koreografija krije se mnogo više – iskrena dječja radost, prijateljstvo i ljubav prema plesu.
Ples kao ljubav
„Važan mi je sam ples jer se dobro zabavljam“, kaže Sergej, dok Lucija dodaje: „Uživam u plesu i glazbi, a uz to se igram sa Sergejem i svojim prijateljima.“
Ples za njih nije samo natjecanje, već prostor izražavanja i igre. „Kada plešemo, uvijek je zabavno pa sam sretan. Najviše volim plesati na svoje omiljene pjesme“, kaže Sergej.
Lucija priznaje da se uzbuđeno osjeća kad stane pred publiku: „Želim im pokazati kako smo dobro naučili koreografiju.“
Iako priznaju da vole osvajati medalje i pehare, oboje ističu kako bi plesali i bez natjecanja. „Plesao bih i da ne idem na natjecanje, volim se igrati sa Lucijom“, kaže Sergej. Lucija dodaje: „Volim pobjeđivati, ali plešem jer to volim – bez obzira na nagrade.“
Njihov trener, Franco Marinović, ističe kako sportski ples donosi djeci višestruke koristi.
„Najveća korist je što se djeca uče disciplini i organizaciji, kako u sportu tako i u školi. Ples ih uči prikladnom ponašanju prema partneru i partnerici – dječaci postaju kavaliri, a svi zajedno uče o pravilnom držanju, samopouzdanju i poštovanju.“
Ples, dodaje Marinović, razvija i emocionalne vještine: „Kroz pokret djeca izražavaju osjećaje koje možda ne mogu verbalizirati. Ples je moćan oblik neverbalne komunikacije. Djeca kroz nastupe jačaju samopouzdanje jer se uče kako se na zdrav i konstruktivan način ‘izložiti’ publici.“
Važnu ulogu u njihovom razvoju ima i okruženje u kojem treniraju – Plesni centar Zagreb, pod vodstvom Nicolasa Quesnoita.
I dečki plešu
„Prepoznajemo ples kao ključnu aktivnost koja doprinosi cjelokupnom razvoju djece. Naši programi, poput plesnih igraonica za djecu od četiri i pol do šest godina, pod vodstvom iskusnih učitelja-pedagoga, razvijaju motoričke vještine, koordinaciju i socijalne sposobnosti“, objašnjava Quesnoit.
Posebno se ponose programom „I dečki plešu“, koji dječacima pomaže u razvoju samopouzdanja i upravljanju emocijama: „Uče o bontonu, pravilnom ponašanju u paru i kako smanjiti strah ili ljutnju kroz pokret.“
Ples u Plesnom centru Zagreb nije samo fizička aktivnost. To je prostor u kojem djeca rastu u samopouzdanju, učenju i prijateljstvu. Sergej i Lucija su najbolji dokaz da se kroz igru, disciplinu i ljubav prema plesu može doći do vrhunskih rezultata, ali i do onoga što je važnije od pehara – radosti i povezanosti.

Tijekom školovanja na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu osnovala je Udrugu za promicanje inkluzija osoba s invaliditetom Mogu sve. Po završetku školovanja zapošljava se kao novinarska, a potom u marketingu. Danas je vlasnica marketinške agencije, ali i dalje piše kolumne te se bavi novinarstvom.
