Kozmetička industrija neprestano napreduje, spajajući vrhunska znanstvena dostignuća s rastućim estetskim potrebama. Među brojnim tretmanima koji obećavaju pomlađivanje i regeneraciju kože, CO2 laser ističe se kao jedna od najučinkovitijih i najtraženijih metoda posljednjih godina. Ova revolucionarna tehnologija, zasnovana na principu frakcijskog laserskog resurfacinga, stimulira proizvodnju kolagena, smanjuje bore, hiperpigmentacije i ožiljke, vraćajući koži mladolik i svjež izgled.
Kako CO2 laser zapravo djeluje, kome je namijenjen i što možete očekivati od tretmana? U nastavku donosimo iskustvo Ane Vladusic, iz prve ruke, koje će vam pomoći da saznate sve što trebate znati o ovoj naprednoj metodi pomlađivanja.
Ana, spomenula si na društvenim mrežama da si isprobala različite tretmane za njegu kože. Što te motiviralo da se odlučiš isprobati CO2 laser? Jesi li se odlučila za njega zbog specifičnih problema s kožom, poput bora, ožiljaka ili hiperpigmentacije?
Iako sam nekad imala akne, srećom, nisu mi ostali ožiljci. Moja koža je bila prilično dobra, ali nisam bila zadovoljna teksturom – imala sam puno komedona, sitnih borica i proširenih pora. Htjela sam postići “glass skin”efekt , baciti puder i osjećati se ugodnije u svojoj koži.
Kako je izgledao tvoj postupak pripreme za CO2 laserski tretman? Postoje li neki posebni koraci koje si morala poduzeti prije samog tretmana?
Prije nego li sam se odlučila za CO2 laser, obavila sam konzultacije. Na tim konzultacijama dobila sam sve potrebne informacije i upute. Primjerice, važno je ne izlagati se jakom suncu, ne raditi kemijske pilinge te izbjegavati kiseline i retinol barem 2-3 tjedna prije samog tretmana. Također, preporučuje se da se tretman laserom CO2 napravi između listopada i veljače kako u ostalim mjesecima, uz jače sunce, ne bi došlo do hiperpigmentacije.
Kako su izgledali prvi rezultati nakon CO2 laserskog tretmana? Koliko je vremena prošlo da primijetiš stvarnu razliku u teksturi i izgledu kože?
Već i iz samog videa možete vidjeti kako sam proces zacjeljivanja izgleda, a prvi rezultati CO2 tretmana postaju vidljivi čim se koža počne guliti. Kod mene je to bilo nakon 5 dana. Iako je moja koža tada bila prilično roza, rezultati su bili očigledni: koža je bila zategnutija, bez flekica, s manje bora oko očiju, a pore su se zaista poprilično suzile.
Gledajući snimke, mnogi se pitaju je li CO2 laser bolan. Kako si ti podnijela tretman? Jesi li imala bilo kakve nelagode ili nuspojave?
Termin koji dobijete za CO2 laser je oko sat vremena no samo blicanje traje 10-15 minuta. Prilikom dolaska, nanose vam anestetsku kremu i to vas doslovno spasi. Na TikToku kruže informacije kako je bol za vrijeme tretmana između 7 i 8/10, ali mogu vam reći da je moj osjećaj bio ne više od 3. Iskustvo je najsličnije sitnom peckanju, npr. kao kad vas prsne ulje iz tave! No, to nije bol koja bi vas odvratila od tretmana. Barem mene nije.
Što bi savjetovala svojim pratiteljicama koje razmišljaju o CO2 laserskom tretmanu?
Toplo preporučujem ovaj tretman, osobito ako se suočavate s većim problemima vezanim uz kožu. Isplati se investirati jer rezultati mogu trajati od godinu do dvije, što je iznimno obećavajuće za sve one koji žele postignuti dugotrajni učinak.
Koliko dugo traje učinak CO2 lasera? Moraš li povremeno ponavljati tretmane kako bi zadržala rezultate, ili je dovoljno samo održavati kožu pravilnom njegom?
Vjerujem da duljina učinka CO2 lasera ovisi o svakom pojedincu te o tome kako štitite i njegujete svoju kožu. SPF je apsolutno obavezan, a kreme i serumi za obnovu kožne barijere su ključni kako bi koža ostala ovako lijepa što duže. Osobno, mislim da neću morati ponavljati ovaj tretman najmanje godinu i pol, ali to može varirati, posebno kod onih koji imaju dublje ožiljke.
Nakon završenog Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, desetak godina je radila u građevinskom i sektoru energetike. Odlučila je sve promijeniti i vratiti se svojoj tajnoj ljubavi – medijima i pisanju. Bavi se i društveno odgovornim poslovanjem te je članica udruge Mogu sve čiji je cilj promicanje i inkluzije osoba s invaliditetom u društvo. Autorica zbirke kolumni 'Kobile trče počasni krug'.
