Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti i preporuke

Prirodne recepture za rosaceu i seboroični dermatitis

Seboroični dermatitis je kronična upala kože koja se javlja na područjima gdje su žlijezde lojnice najbrojnije i najgušće.

Seboroični dermatitis je kronična upala kože koja se javlja na područjima gdje su žlijezde lojnice najbrojnije i najgušće. Ova područja kože nazivaju se seboroična područja. Tu spadaju vlasište i obrve, koža lica osobito u području između nosa i usta, između usta i brade, središnji dijelovi prsnog koša, leđa (osobito između lopatica), koža oko pupka i preponsko područje.

Seboroični dermatitis javlja se u oko 2-5% ukupnog stanovništva.

Ne zna se točno zašto nastaje seboroični dermatitis, ali se zna da uz nasljednu sklonost razvoju ove bolesti, dolazi i do pojačanog lučenje loja (u 50% bolesnika) te su prisutni mnogobrojni čimbenici koji dovode do upale kože. Važnu ulogu u nastanku bolesti ima gljiva Pityrosporum ovale. Na pojavu također utječu hormonalni poremećaji, pa se bolest može pogoršavati u menopauzi i kod bolesti štitnjače.

Seboroični dermatitis uglavnom zahvaća tjeme i lice (link na sliku), pa nerijetko utječe na emocionalno stanje oboljelih i može pogoršavati stanje nervoze ili tjeskobe.

Bolest je vezana i uz godišnja doba jer je najaktivnija u jesen i zimu. Seboroični dermatitis znatno se poboljšava ljeti, a pogoršava zimi. Velika vlažnost u zraku može pojačati pojavu lezija.

ULJA, MUŽAR

Koja ulja pomažu kod seboroičnog dermatitisa?

Uljni serum za seboroični dermatitis

  • 33 ml ulja Jojobe
  • 33 ml macerata Nevena
  • 33 ml ulja Boražine
  • 20 kapi etričnog ulja Pačulija
  • 20 kapi eteričnog ulja Lavande
  • 20 kapi eteričnog ulja Ružinog drva
  • 20 kapi eteričnog ulja Kadulje
  • 20 kapi eteričnog ulja Čajevca

Macerat nevena djeluje protuinfektivno i terapeutski na rane koje teško zarastaju

Izuzetna protuupalna kombinacija biljnih ulja umirit će svrbež i neugodan osjećaj zatezanja na koži. Macerat nevena djeluje protuinfektivno, protuupalno, zacjeljujuće i terapeutski na rane koje teško zarastaju. Ulje boražine zbog visokog udjela protuupalne omega-6 masne kiseline (gama linolenskom) ima sposobnost inhibicije upalnih procesa.

Eterično ulje pačulija izvrsno je za tretiranje prhuti koju uzrokuje seboroični dermatitis, dok je eterično ulje ružinog drva učinkovito kod patogenih gljivica koje imaju važnu ulogu u nastanku ovog stanja. Dodatak eteričnih ulja čajevca i lavande spriječit će nastanak infekcija, djelovat će protuupalno i umirujuće.

Rosacea

Rosacea je učestala kronična kožna bolest koja prvenstveno zahvaća lice dok u rjeđim slučajevima mogu biti i drugi dijelovi tijela zahvaćeni (vidi sliku). Osim lica često znaju biti zahvaćene i oči. Pravi uzrok bolesti još nije pronađen, no radi se o utjecaju niza faktora okoliša i nasljeđa.

Bolest se najčešće javlja između 40 i 50 godina i češća je kod žena. Nekad mogu biti samo oči zahvaćene bez kožnih promjena. Tipičan je razvoj bolesti kroz niz faza koje se međusobno nadopunjuju. Rosacea nema nikakve veze s aknama iako nekad znaju slično izgledati.

zoran milanović

Hrvati, u odnosu na neke zemlje u zapadnom svijetu, imaju povišenu incidenciju rosacee, pogotovo u dijelovima gdje je iznimno visoka sklonost konzumaciji začinjene hrane i alkoholnih pića.

Zanimljivo je da još uvijek nije u potpunosti jasno što je glavni uzrok rosacei, a u stručnoj literaturi najčešće se spominju vazolabilnost, klimatski čimbenici, izloženost stresu (pojačano aktivirani neurotransmiteri), nutritivni čimbenici, abnormalnosti lojnih žlijezda, patogen Demodex folicullorum i Helicobacter pylori.

Cilj bilo kojeg tretmana rosacee je smanjenje prisutnosti karakterističnog crvenila lica i smanjenje upale kože.

Koja ulja pomažu kod rosacee?

Odabrana kombinacija biljnih i eteričnih ulja prvenstveno djeluje na ublažavanje neugodnih simptoma uzrokovanih rosaceom. Njihovo djelovanje usmjereno je na upalno stanje kože, dezinfekciju, hidrataciju te uspostavljanje zaštitne barijere kože.

Uljni serum za tretiranje rosacee

  • 50 ml ulja Jojobe
  • 50 ml ulja Lješnjaka
  • 22 kapi eteričnog ulja Mirte
  • 22 kapi eteričnog ulja Limuna
  • 23 kapi eteričnog ulja Lavande
  • 23 kapi eteričnog ulja Sandala
  • 10 kapi eteričnog ulja Čempresa

Ulje jojobe je i kod ove tegobe pronašlo svoju primjenu zbog antibakterijskog i protuupalnog djelovanja. Kemijski sastav ulja jojobe je slično sebumu kože pa je izuzetno korisno kod tretiranja rosacee. Biljno ulje lješnjaka pogodno je za njegu masne kože, djeluje adstrigentno pa je izvrstan dodatak ovoj mješavini.

Eterično ulje limuna je snažan antiseptik pa učinkovito dezinficira kožu i sprječava nastajanje daljnjih infekcija. Protuupalno djelovanje sandala te antibakterijsko djelovanje lavande pomoći će u smirivanju upalnih stanja i ubrzati epitelizaciju kože. Eterično ulje čempresa ima adstrigentno djelovanje pa će utjecati na sužavanje pora.

Autor: Dea Flores

Ne propustite

Duh i tijelo

Ako ste pomislili da se aromaterapija razlikuje od klasične masaže, u pravu ste.

Duh i tijelo

Da bi se prepustili bezbrižnom sanjarenju, KAIAA brand postavio si je pitanje postoji li možda alternativa koja bi pomogla u ovim nedaćama.

Zanimljivosti

Posebno oblikovani spoj eteričnih ulja đumbira, mandarine, komorača i drugog bilja prirodno je ugodne arome koja može utješiti mališane kad je riječ o njihovu...

Savjeti stručnjaka

Iako ne postoji lijek za rosaceu, terapija može pomoći u regulaciji bolesti i smanjenju simptoma. E

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.