Često osjećate težinu, nadutost i neugodnu bol u želucu? Nemate apetita, osjećate mučninu, glavobolju i imate žgaravicu?
Možda ste razvili gastritis. Riječ je o upali želučane sluznice koja može biti akutna ili kronična.
Uzroci gastritisa su najčešće stres, učestala konzumacija alkohola i kave, uzimanje lijekova i nezdrava prehrana, a može nastati i zbog infekcije bakterijom Helicobacter Pylori. Helicobacter pylori (HP) je gram-negativna mikroaerofilna spiralna bakterija koja se nalazi na sluznici čovjekova želuca i jedina je bakterija koja može preživjeti u nepogodnoj kiseloj sredini u želucu. Helicobacter pylori naseljava različite dijelove želuca i dvanaesnika, gdje uzrokuje upalu (gastritis) koja je čvrsto povezana s većinom želučanih tegoba uključujući i maligne promjene na želucu. Već smo pisali o Veroval testu za samotestiranje vezano uz ovu bakteriju. U kombinaciji s gastritisom često dolazi i žgaravica, odnosno refluks kiseline. To je stanje koje se očituje vraćanjem kiseline iz želuca u jednjak i može biti jako neugodno, a najviše se pogoršava u ležećem položaju.
Pomoć potražite u – kuhinji!
Kad osjećate neugodne simptome gastritisa, umjesto da posežete za farmaceutskim lijekovima, poslužite se prirodnim sastojcima iz kuhinje poput mrkve, peršina, đumbira, kamilice, celera i kruške. Osim što će smanjiti iritaciju vaše želučane sluznice, ove će namirnice dodatno osnažiti vaš organizam i opskrbiti ga korisnim nutrijentima.
Prirodni pripravci koji gase žgaravicu i ublažavaju gastritis
1. Sok od mrkve i celera
Mrkva i celer imaju protuupalna svojstva, smanjuju iritaciju želuca te čuvaju zdravlje probavnog sustava. Redovitom konzumacijom ovog soka uvelike ćete smanjiti rizik i od raka želuca, od kojega obolijeva sve veći broj ljudi.
Priprema: u blender stavite dvije mrkve, nekoliko stabljika celera i šalicu vode pa izmiksajte. Budete li redovito pili ovaj prirodni sok, nestat će vaši problemi sa želucem.
Kamilica umiruje stijenke želuca iritirane upalom. Uvijek radije birate kamilicu u rinfuzi nego onu u vrećicama.
Jabuka, koja je bogata vlaknima, potiče rad crijeva, ublažava refluks i upalu te pridonosi zdravlju kompletnog probavnog sustava.
Priprema: u vodu dodajte nekoliko kriški jabuke i malo kamilice pa skuhajte. Pijte ovaj čaj dvaput dnevno.
3. Rižina voda
Rižina voda bogata je vitaminima i mineralima te je već dugo poznat tradicionalni lijek za ublažavanje gastritisa. Osim što smanjuje osjećaj nelagode u želucu i nadutost, ublažava bolove i upalu želučane stijenke.
Priprema: u litri vode skuhajte dvije pune šake riže. Procijedite vodu i ostavite da se ohladi. Pijte ovu vodu svako jutro prije doručka kako biste ublažiti tegobe gastritisa i žgaravice.
Đumbir ima snažna protuupalna i antibakterijska svojstva, stoga trenutačno smanjuje iritaciju želučane sluznice. Ovaj začin poznat je i kao prirodni analgetik, jer ublažava sve vrste bolova.
Kruška je bogata vlaknima, vitaminima i mineralima, stoga povoljno djeluje na probavu.
Priprema: izmiksajte malo svježeg korijena đumbira i krušku pa popijte. Ovaj miks ima snažna protuupalna i antibiotska svojstva.
5. Sok od peršina
Peršin je bogat vitaminima A, B, C, E, K, izvrstan je diuretik te ljekovito djeluje na cijeli probavni sustav. Umiruje stijenke želuca te smanjuje osjećaj žarenja i nadutost.
Priprema: oko 150 g peršina pomiješajte s litrom vode pa izmiksajte u blenderu. Ovaj sok pijte navečer prije spavanja, a možete i tijekom dana, dok ne osjetite poboljšanje.
Izvor: alternativa za vas