U svijetu brzine, očekivanja i neprestanog multitaskinga, rijetki su oni koji istinski usmjere pažnju na ono najvažnije – svoj unutarnji kompas. Ana Radišić, podcasterica i poduzetnica koju publika poznaje po toplini, autentičnosti i dubini, uskoro će nas iznenaditi svojim prvim autorskim djelom. Knjiga će službeno biti predstavljena 20. lipnja, upravo na peti rođendan njezinog projekta Putem oblaka – što nije slučajnost, već simbolično povezivanje osobnog i profesionalnog puta.
Ana, očekuje nas vaša prva knjiga. Koje su vam knjige ili autori najviše pomogli u osobnom i profesionalnom razvoju, te na koji način su utjecali na vaš pristup poslu? Postoji li neki citat ili ideja iz tih knjiga koja vam je posebno ostala u sjećanju?
“Ono što vidiš tek kad usporiš” Haemina Sumina, jedna je od prvih knjiga koja me po prvi puta propitala upravo o pitanjima koja su zapravo najvažnija u svakodnevnom životu, emocijama, poslu, prilikama, izazovima, te najvažnijem osobnom kompasu unutar nas samih.
Nerijetko se upravo njemu i njegovim porukama vraćam. Što se tiče moje 20. lipnja, na slavlju petog rođendana “Putem oblaka “ će imati svoju promociju!
Možete li s nama podijeliti trenutak iz svoje karijere koji je bio posebno izazovan i kako ste ga prevladali?
Moram priznati da je u posljednjih sedamnaest godina koliko radim u medijima svaki period imao svoje izazove. Svoje škole, svoja raskrižja i prekretnice. Danas se pak suočavam s novim vrstama izazova zahvaljujući svim lekcijama, školama i stepenicama. Zahvalna za iste. Sretna sam što nije bilo puno ponavljanja gradiva već nekako baš školskim putem sam sazrijevala kao medijska ličnost kroz uloge na televiziji, kao čovjek u ljudskosti kroz testove koji su i danas svakodnevni te kao Lider kroz ono što danas radim i što mi predstavlja najdraže izazove na koje sam najponosnija kad ih pređem u poduzetništvu.
Te malene pobjede, velike su na oblaku ljubavi prema onom što radim i stvaram.
Ako biste mogli ugostiti bilo koju povijesnu osobu u svom podcastu, koga biste odabrali i zašto? O čemu biste razgovarali?
Golema je lista velikih Ljudi koji su nas zadužili povijesno i teško je jednu osobu izdvojiti. No puno je velikih veličina i ljudskosti i među živućim osobama, pogotovo onim koji nisu osvijetljeni svijetla reflektora. Do njih mi je želja doći!
Na koji način birate goste za svoj podcast? Postoji li neki specifičan kriterij ili intuicija koju slijedite pri odabiru?
Osjećaj, intuicija, nerijetko mi netko spomene nekog, ukaže na neki primjer ili jednostavno poželim i pomislim kako bi netko u nekom trenutku baš bio sjajan gost!
Kako se nosite s tremom ili nesigurnošću prije važnih intervjua ili javnih nastupa? Imate li neke rituale ili tehnike koje vam pomažu?
Moram priznati da sam još od malenih nogu shvatila koliko je priprema u svemu što radimo važna. Odnosno, najvažnija. Ona je temelj. Ako je ona dobra, onda straha nema. Postoji onaj predivan osjećaj uzbuđenja koji je znak ljubavi prema onom što radimo i osjećaj poštovanja te odgovornosti prema publici.
Postoji li neka neostvarena želja ili projekt koji biste voljeli realizirati u budućnosti?
Veeeliki sam sanjar. Golemi radnik i oduvijek sam znatiželjna istražiti sve što me zanima, a da je izvan zone komfora. Imam puno želja, snova također, no s vremenom sam ih naučila čuvati za sebe te iznenaditi kada ih uistinu… djelima ostvarim. Tada? Spremna sam ih dijeliti. Svakako nastavljam i nastavljamo u ritmu u kojem jesmo putovati… Oblacima!
Kako se nosite s kritikama i negativnim komentarima, bilo u profesionalnom ili osobnom kontekstu?
Obožavam ih, ukoliko su dobronamjerne i one iz kojih mogu učiti, rasti, razvijati se te biti bolja u onom što radim i stvaram. Ukoliko osjetim da su usmjerene iz drugog poriva, tada ih ne doživljavam i ne uzimam srcu.
Nedavno ste sudjelovali kao panelistica u našem projektu SheRULES. I vi i ja smo poduzetnice. Po vašem mišljenju, koliko je važno progovarati o izazovima poduzetništva te tako podržavati buduće poduzetnice?
Izuzetno. Prelijepo je sudjelovati na takvim mjestima. Privilegij je naći se u poziciji i govoriti, a još veći slušati. Učiti kroz primjere drugih. Osnaživati se i napredovati zahvaljujući takvoj podršci.
Autor fotografija: John Pavlish
Nakon završenog Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, desetak godina je radila u građevinskom i sektoru energetike. Odlučila je sve promijeniti i vratiti se svojoj tajnoj ljubavi – medijima i pisanju. Bavi se i društveno odgovornim poslovanjem te je članica udruge Mogu sve čiji je cilj promicanje i inkluzije osoba s invaliditetom u društvo. Autorica zbirke kolumni 'Kobile trče počasni krug'.
