Više od 20 godina Sanja Tatalović se bavi terapeutskim radom, koristi mnoge tehnike i održava radionice. Danas ćemo razgovarati o jednoj od njenih radionica, popularnoj Laliti.
Draga Sanja, objasni nam kakva je to radionica?
Lalita je radionica usmjerena na vraćanje svježine, radosti i autentičnosti svakoj ženi. Svaka žena ponekad se osjeća jadno, turobno, iskorišteno, premoreno. Fali joj preobrazba, neki novi početak, osobno resetiranje i bistrenje vlastitog dna. Žene često osjećaju nedostatak spontanosti i originalnosti u životu pa se ulaze u krivnju jer im se život svodi na imitacije, poze i dekorativu. Nedostaje im srčanost, istinska srdačnost pa su žalosne jer i same vide kako im treba drama i teatralnost, tračevi da bi izrazile emocije koje drži u sebi.
Lalita se bavi i komunikacijom, odgovara na pitanja – zašto je ženama današnjice tako teško ostvariti komunikaciju, partnerstvo, vezu? Zašto nam je draže kukati u vlastitoj zoni komfora nego se otisnuti u zajedništvo i prihvatiti sebe i druge sa svim ožiljcima i traumama i s tim posebnostima graditi svoju individualnost i vlastiti integritet bez bježanja i friziranja. Isto tako prihvatiti drugoga i voljeti, prihvatiti zajedništvo i biti zadovoljna u toj zajednici bez trpljenja i žrtve. Sve su to izazovi života koje na Laliti analiziramo,objašnjavamo, osvještavamo i gledamo u te zamke i stramputice.
Lalita kroz kognitivne procese, grupni rad i meditaciju probija neke nove horizonte i ukazuje na prilike i načine koje žena možda ne vidi. Cilj je sagledavanje i naš novi stav prema starim stvarima i naravno, onda se mijenja i posljedica naših akcija. To je ta promjena s kojom su žene iznimno zadovoljne.
Kako se možemo uključiti u radionicu? Hoće biti, moguće nekih online radionica?
Radionica se održava po dogovoru vikendom. Sljedeća je 5. i 6. 9. , zatim 12. i 13. je Lalita 2, pa krajem mjeseca Lalita 1. Žene se mogu prijaviti telefonski ili mailom.
Online radionice nisam prakticirala jer je za ovu vrstu rada bliskost i prisnost izuzetno važna. Puno finih informacija koje su esencijalne za ovu vrstu rada ne mogu se prenijeti online putem. Neke stvari imaju svoju vrijednost baš jer su staromodne i delikatne. Takve su i žene i ženstvenost, Takva je i Lalita. Ja vam on line putem mogu prenijeti informaciju, ali bit Lalite dobit ćete u grupi žena i vidjet ćete razliku.
S čime se žene danas najviše bore?
Bore se sa samima sobom, svojim umom, onda mislima koje su u raskoraku sa srcem, sa starim principima naučenim tko zna gdje i od koga, bore se sa svojom mamom, bore se s muškarcima, ambicijama, perfekcionizmom, bore se sa starošću, izgledom i trendovima, bore se neprestano i u toj borbi gube energiju, snagu i ljepotu. Lalita ih poziva da odustanu od borbe, proglase mir sa sobom i svojom okolinom i daje im uputu kako da to naprave.
Što su žene naučile za vrijeme ove korona krize?
Kao i svi, naučile su da se sustav ne brine za pojedinca nego za sebe, da je sreća i uspjeh individualna kategorija za koju se trebamo pobrinuti sami. Naučili smo da je potrebno preuzeti odgovornost za sebe, za vlastiti život i njegovu kvalitetu i staviti stvari u perspektivu.
Vidjeli smo koliko smo krhki, ranjivi i lomni, kako smo kratko na ovoj planeti i s ovim ljudima i da trebamo cijeniti i slaviti svaki trenutak kao dar sa zahvalnošću. Za dobar život potrebna je vještina i puno više od zadovoljenja potreba. Ono istinsko, iskreno, suptilno i delikatno pokazalo se presudno, u ovoj koroni, kao i u ljudima, a to je okosnica seminara Lalita.
Nešto za kraj…
Najduže putovanje počinje prvim iskorakom, zato pozivam sve žene da se odvaže i da se prijave na Lalitu. Ono što je važno za naglasiti da je cijena radionice proizvoljna donacija svake polaznice na kraju seminara.
Dakle, prepreka nema. Info: [email protected], ili sms na 091 73 888 41
Nakon završenog Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, desetak godina je radila u građevinskom i sektoru energetike. Odlučila je sve promijeniti i vratiti se svojoj tajnoj ljubavi – medijima i pisanju. Bavi se i društveno odgovornim poslovanjem te je članica udruge Mogu sve čiji je cilj promicanje i inkluzije osoba s invaliditetom u društvo. Autorica zbirke kolumni 'Kobile trče počasni krug'.
