Usmjerite svoje kompase prema Italiji. Bella Italia. Dolce vita. Sapore di sale, sapore di mare. Ciao, ciao, bambina. Dolce far niente. Osnovni su ovo talijanski izrazi koji će vam pomoći da Italiju osjetite baš kao što ju osjećaju njezini stanovnici – živom, temperamentnom, ugodnom, susretljivom, otresitom, dišpetnom i ‘comfort food’-nom. Pa nije Julia Roberts bez razloga na svoj put oko svijeta u potrazi za pravom sobom krenula guštajući u hrani baš u Italiji.
Niste li u potrazi za sobom na putu oko svijeta, no razmišljate o kratkom bijegu iz užurbane svakodnevice, nećete pogriješiti krenete li Julijinim stopama. Predlažemo vam više (ili manje) poznata mjesta na obalama Italije u kojima možete osjetiti pravi talijanski duh. Od šarmantne Venecije, preko temperamentne Sicilije i netaknute Kalabrije, do neopterećenog Amalfija i dekadentne Sardinije, napravite s nama đir talijanskim poluotokom i odaberite svoju talijansku hit destinaciju!
Venecija: Izgubite se u labirintu uličica i kanala grada izgrađenog na vodi
Što vidjeti u Veneciji? A što ne! Stotinama godina duga trgovačka povijest Mletačke Republike rezultirala je najspektakularnijim palačama na 118 otočića međusobno odvojenih kanalima i povezanih mostovima koji se pružaju iznad kanala. Brodovi, vaporetti, taksi gliseri, čamci i gondole u Veneciji zamjenjuju gradske autobuse, automobile, bicikle i romobile.
Središnja ‘prometnica’ je Canal Grande kroz koji se odvija najveći dio prometa. Započinje na trgu Sv. Lucije kod željezničkog kolodvora i u obliku slova S dijeli Veneciju na dva dijela sve do Trga Sv. Marka. Uz njega je smješteno 170 palača izgrađenih od 13. do 18. st., a premrežen je s tek četiri mosta od kojih je najstariji i najpoznatiji Ponte di Rialto. Na središnjem trgu Sv. Marka smjestile su se istoimena bazilika i veličanstvena Duždeva palača iz 14. stoljeća.
Gubiti se po otočićima Venecije, istraživati njezinu čudesnu povijest i živu sadašnjost, otkrivati obrtnike koji izrađuju ukrase od stakla, čipku ili filigranski zlatni nakit, zvuči kao sjajan bijeg iz svakodnevice.
SKRIVENO MJESTO: Potražite Libreria Acqua Alta, knjižaru u kojoj su knjige smještene u gondole kako bi se sačuvale u slučaju aqua alte, visoke plime.
Gargano: Istražite mamuzu talijanske čizme
Planinski rt Gargano na sjeveru Apulije s tri strane zapljuskuju valovi Jadranskog mora, a zbog svog se položaja i izgleda na karti naziva ”mamuzom Italije”. Na području Gargana nalazi se nacionalni park kojeg odlikuju područja borove šume, planinski krajolici, obala bijelih vapnenačkih stijena sa spiljama s morske strane i duge pješčane plaže, među kojima se posebno ističe Baia delle Zagare. Upravo ta raznolikost krajolika Gargano čini toliko privlačnim za istraživanje.
Stanovnici su područje naseljavali u srednjem vijeku, pa je i danas prisutna šarmantna arhitektura srednjovjekovnih sela – u unutrašnjosti i na obalnom području. Dualizam kopna i mora odražava se i u gastronomiji, pa se na stolovima nalaze ovčji sirevi, morska riba i ekstra djevičansko maslinovo ulje od autohtone sorte ‘ogliarola Garganica’.
U središtu poluotoka, na nadmorskoj visini od 800 m pod UNESCO-vom zaštitom nalaze se bukove šume Umbra, zelena pluća Italije koje se prostiru na 10.000 hektara i sjajna su destinacija za planinarenje. Više od 80 vrsta divljih orhideja, kao i jezera Lesina i Monitor koja su raj su za promatranje ptica, definiraju Gargano kao ”kraljevstvo bioraznolikosti”.
ZANIMLJIVOST: Gargano se još naziva i Montana Sacra (Sveta Gora) jer se prema legendi biskupu u petom stoljeću upravo ovdje biskupu ukazao arhanđel Mihael.
Salento: Otkrijte pokrajinu bijelih sela i kristalno modrog mora
Dotaknuli smo se mamuze, pa nastavili na samu potpeticu talijanske čizme. Vruće i suho područje Salenta s istoka zapljuskuje Jadransko more, sa zapada Jonsko more. Najljepše plaže, ali i dramatične stjenovite obale nalaze se upravo u ovom dijelu Italije. Neizbježan je posjet glavnom gradu pokrajine, Lecceu, kojeg nazivaju i Firencom juga zbog fascinantnog povijesnog središta i barokne arhitekture. Vrlo je zanimljiv i Otrant, gradić koji ima izniman strateški položaji na Jadranskoj obali.
Kako je Salento najbliži dio Italije Grčkoj, brojne su i jake njihove međusobne povijesne veze, pa ćete u najjužnijem dijelu imati priliku čuti i ‘Grika’ lokalni dijalekt. Očiti utjecaj helenističke kulture vidljiv je u gastronomskim, kulturnim i vjerskim tradicijama kraja koji se njeguju kroz brojne festivale poput iznimno popularnog La Notte della Taranta koji se održava u kolovozu.
Otkrijte pješčanu plažu Pescoluse koju nazivaju Maldivima Salenta ili se zaputite u unutrašnjost istražiti stare seoske kuće, maslinike i kušati ulja koje se na ovom području proizvodi stoljećima. U Salentu ćete uživati u odličnoj klimi, prekrasnim plažama, čudesnim povijesnim gradovima i finoj domaćoj hrani.
SPECIJALITET: Osim maslinova ulja, u Salentu kušajte tradicionalnu tjesteninu orecchiette. Uz vino grickajte taralle i zasladite se pasticciottima, malenim pitama s kremastim punjenjem.
Sicilija: Doživite sudar kultura na najvećem otoku Sredozemlja
Najveći talijanski, ali i najveći otok Sredozemnog mora, ujedno je i najveća talijanska regija s više od 5 milijuna stanovnika, od kojih najveći dio živi u glavnom gradu, Palermu. Sicilijanski duh formirao se kroz povijest, a na njega su utjecali stara Grčka i Rim jednako kao i katoličanstvo, ali i arapska kultura. Stoga je Sicilija danas jedinstvena – i otvorena i tradicionalna, šarena, neovisna, živa i vatrena. I vrlo, vrlo strastvena.
Trokutasti oblik otoka definiraju vrhovi Capo Peloro (ili Punta del Faro) u Messini na sjeveroistoku, Capo Boeo (ili Lilibeo) u Marsali na sjeverozapadu i Capo Passero u Portopalu na jugu. Na Siciliji se nalazi i najveći još uvijek aktivan vulkan Etna (3330 mnm), zahvaljujući kojemu je sicilijanska zemlja izuzetno rodna i plodna, pa ćete ovdje uživati u ukusnim domaćim agrumima, rajčicama, orašastom voću, ali i odličnim vinima.
Brojne kulture koje su se sudarale na ovom fantastičnom otoku ostavile su svoje tragove u tradiciji, arhitekturi, kulturi, gastronomiji, pa iskoristite svoj posjet otoku kako bi istražili i prepoznali sve te utjecaje.
ZANIMLJIVOST: Pustinjski vjetar scirocco koji stiže iz Sahare na otoku diže temperature i iznad 45°C. U kolovozu 1999. godine izmjeren je europski maksimum – 48,5°C u gradiću Catenanuova.
Kalabrija: Odmorite poput bogova na Obali bogova
Korak po korak, destinacija po destinacija i eto nas na ‘špicu’ talijanske čizme. Nerazvikana Kalabrija smjestila se između dva mora – Jonskog s istočne strane i Tirenskog sa zapada, a ima više od 800 km obale čiji se krajolik neprestano mijenja. Zapadni dio obale uz Tirensko more, od mjesta Pizza na sjeveru do Nicotere na jugu, naziva se Obalom bogova, La Costa Degli Dei.
Modrina mora ovdje podsjeća na Karibe, a 55 km dugu obalu karakteriziraju plaže zlatnog pijeska poput Tropee i stjenovite uvale do kojih se može prići samo s morske strane. Nezaobilazne na ovom potezu su i Capo Vaticano i plaža Grotticelle na kojem je jedan od najljepših zalazaka sunca. Vulkanski otoci u neposrednoj blizini, uključujući i sam vulkan Stromboli, idealne su destinacije za jednodnevne izlete.
Kalabrija je pravi primjer talijanskog juga. Iako užurbani, njezini su stanovnici zapravo prilično neopterećeni i nonašalantni prema životu. Primjerice, uživaju u n’duji, začinjenoj svinjskoj kobasici koja se maže na kruh. Vi kušajte i cipolle rosse di Tropea ili slatki i blagi crveni luk čiji okus možete pronaći čak i u sladoledima. Ne preskačite sladak užitak, sladoled ‘tartufo’.
GASTRO TRENUTAK: U sladoledu tartufo nema tartufa, nego se kugla sastoji od najmanje dva okusa, tradicionalno lješnjak i čokolada, i središnjeg tekućeg punjenja, najčešće čokolada ili voćni okusi. Original možete kušati u mjestašcu Pizzo.
Amalfijska obala: Osjetite vjetar u kosi na dramatičnim vijugavim cestama
Koliko ste videa i reelsova vidjeli s vijugavih cesti Amalfi obale? Sigurno im broja ne znate. Dramatična, romantična, atraktivna, dekadentna… Amalfijska obala jedno je od najpopularnijih područja u Italiji. Visoke litice oplahuju valovi Tirenskog mora, malene uvale i očaravajući zaljevi privlače turiste, na terasastim dijelovima uzgajaju se agrumi, vinova loza i masline, a mjestašca su smještena na vrhovima strmih litica. Nema na ovoj obali dugačkih pješčanih plaža, one su malene, šljunčane i ispresijecaju visoke litice.
Amalfijska obala uvrštena je na UNESCO popis svjetske baštine kao mediteranski krajolik velike kulturne i prirodne vrijednosti. Podijeljena je na 16 općina i najbolje bi bilo proći ju cijelu uživajući u vožnji i novom prizoru koji se otvara nakon svakog zavoja. Ako ste zaljubljenik u planinarenje i trekking, prošećite Stazom bogova, Sentiero degli Dei, od Agerole do Positana. Staza je duga 9 km i prolazi se za otprilike 4 sata.
Na Amalfijskoj obali kušajte izdužene ‘sfusati’ limune sa zaštićenom oznakom zemljopisnog porijekla i ‘ndundere, griz njoke s ricotta sirom. Gastro avanturisti potražit će ‘colatura di alici’, tekući slani začin jantarne boje koji se dobiva fermentacijom slanih inćuna u bačvicama od kestena. Proizvodi se u mjestu Cetara i s njime se, uz češnjak i maslinovo ulje, najčešće začinjavaju špageti, spaghetti alla colatura di alici.
HOT SPOT: Zavirite u vrtove vile Cimbrone u Ravellu koja datira iz 11. stoljeća. Iako je sama vila privatan hotel, moguće je pristupiti njezinim vrtovima i s terase Terrazza dell’Infinito uživati u najljepšem pogledu na Amalfijsku obalu.
Sardinija: Saznajte kako su ljudi živjeli više od 1000. godina prije Krista
Sardiniju smatraju otokom tisuću kontrasta. Kristalno čisto more, bijele pješčane plaže, miris mediteranskog bilja, arheološka baština i gostoljubivost domaćina tek su dio onoga zbog čega nećete pogriješiti odlučite li se produženi vikend provesti na drugom najvećem mediteranskom otoku. Bili raspoloženi za istraživanje 2000 km duge obale otoka ili posjet unutrašnjosti otoka gdje ćete sigurno naići na nuraghije, pretpovijesne nastambe u obliku košnica, Sardinija ne može razočarati.

Na području Sardnije su čak tri nacionalna parka, a možda najzanimljiviji je Parco Nazionale dell’Asinara. Smješten je na otočiću u arhipelagu Sardinije, a ime je dobio po albino magarcima (asini bianchi). Iako je sad nacionalni park, godinama je na njemu bio najstrože čuvani talijanski zatvor, svojevrsni talijanski Alcatraz, u kojemu su bili zatvoreni i napuljski gangster Raffaele Cutolo i zloglasni mafijaški boss Salvatore Totò Riina. Do otočića je moguće doći samo licenciranim brodski linijama.
Na samoj Sardiniji posjetite plažu Cala Goloritzè do koje možete doći brodom ili 3,5 km dugom stazom od Altopiano del Golgo. Ako ste skloni aktivnom odmoru, ovdje možete ispenjati Monte Caroddi ili Agugliju, 148m visoku stijenu omiljenu mnogim penjačima. Na Sardiniji se radi i svjetski poznati talijanski sir pecorino. Izrađuje se od ovčjeg sira, a uzgoj ovaca na Sardiniji datira još iz vremena nuragske civilizacije (više od 1000. godina prije Krista).
ZANIMLJIVOST: Regija Barbagia na Sardiniji ima najveću koncentraciju muškaraca stogodišnjaka na svijetu, a smatra se kako tome pridonose kvalitetna hrana, umjerena fizička aktivnost i uravnotežen život, život bez stresa.
Trenutke za pamćenje skuplja od 1981. godine. Kao srednjoškolka željela je biti rendžerica u nacionalnom parku, pa je studirala biologiju. Na prvom raskrižju odabrala je drugačije skretanje od očekivanog, pa je više od desetljeća bila urednica modnog portala, s posebnim guštom prateći i pišući o hrvatskoj modnoj sceni. Na drugom raskrižju odabrala je opet drugačije skretanje od očekivanog i postala freelance novinarka. Danas putuje, planinari, kuša i iskušava, testira i otkriva… I o tome pomalo kucka.
