
Znanstvenici su odraslim muškim štakorima davali pristup seksualno zrelim ženkama, ili jednom dnevno u periodu od dva tjedna, ili samo jednom u dva tjedna. Također su mjerili nivo hormona stresa u krvi, za kojeg se smatra kako ima određene efekte na mozak.
Deset mitova o mozgu
U usporedbi s mužjacima kojima je bio uskraćen pristup ženkama, obje grupe seksualno aktivnih štakora imali su zapažen rast stanica, ili povećan broj neurona u hipokampusu. To je dio mozga povezan s pamćenjem, čije stanice su posebice osjetljive na neugodna iskustva. Štakori koji su imali više seksa, također su imali i povećanje broja veza među moždanim stanicama.
Unatoč tome glodavci koji su viđali ženke samo jednom u dva tjedna imali su povećan nivo hormona stresa, u odnosu na one koji su imali regularan pristup. Seksualno iskusniji štakori pokazali su se naprednijima od ˝djevaca˝, u smislu da su brže došli do hrane u nepoznatom okruženju.

Ova otkrića pokazuju da iako hormon stresa može utjecati negativno na mozak, njegovi efekti se mogu izbjeći pomoću iskustava koja potiču ugodu.
Metro-portal.hr