Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Moj dom

Svaki dom bi je trebao imati!

Ako se želite zaštititi od loših stvari i ako želite otjerati negativnu energiju, ispred ulaznih vrata svog doma morate imati dvije posude u kojima ćete imati – čuvarkuću.

Ako se želite zaštititi od loših stvari i ako želite otjerati negativnu energiju, ispred ulaznih vrata svog doma morate imati dvije posude u kojima ćete imati – čuvarkuću. Prema vjerovanju, upravo ova biljka, može zaštiti dom i s razlogom nosi baš ovaj naziv.

Ova višegodišnja biljka iz porodice tustikovki, poznata je i pod imenima cmilić, možek, netres, pod silu živ, treset, uhovnik, ušna, vazdaživ i žednjak, a karakteriziraju je debeli, mesnati listovi puni vode te cvjetovi zvjezdastog oblika.

Čuvarkuća raste od Maroka do Irana, kroz planine Pirinejskog poluotoka, Alpa, Karpata, Balkana, Turske i Kavkaza, a na našim područjima, osim zaštite, češće služi kao ukrasna nego ljekovita biljka. U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primjenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.

Čuvarkuću je lako uzgojiti iz njenih podanaka. To je vrlo otporna biljka koja se može uzgajati u teglama ili na otvorenom. Dostupna je u različitim bojama, a naraste do dvadesetak centimetara. Kamo god da je posadite nećete pogriješiti. Imat ćete lijep ukras, a uz to i lijek nadohvat ruke.

Zanimljivo je da čuvarkuća djeluje i nakon zamrzavanja. To je logična posljedica njene visoke tolerancije na hladnoću i sposobnosti preživljavanja u zimskim uvjetima.

Bere se od ožujka do listopada, a ako je u tegli onda i tijekom čitave godine.

Ne propustite

Moj dom

Na balkonu uspjevaju izdržljive biljke poput prkosa, čuvarkuće, sebrice i tustike.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.