Zaboravite Fashion Weekove, revije visoke mode, otvorenja dizajnerskih dućana, Grammye, pa čak i Oscare… Kad je moda u pitanju najprestižniji i najglamurozniji svjetski modni događaj je Met Gala, koji se održava jednom godišnje, uvijek prvi ponedjeljak u svibnju. U Metropolitan muzeju, na njujorškoj Petoj aveniji Met Gala obilježava otvaranje godišnje modne izložbe Instituta za kostime pri Metropolitan muzeju.
Službenog naziva Costume Institute Benefit, Met Gala društveni je događaj na kojem žele biti baš svi koji nešto znače u svijetu mode, ali i oni koji su relevantni u sferama kao što su film, televizija, kazalište, glazba, sport, pa čak i iz poslovnog i svijeta politike. Dakle, u showbizzu svatko tko je netko bit će pozvan na Met Gala. A Met Gala red carpet je onaj o kojemu se govori i za koji se sprema baš kao i za onaj oskarovski. Ma zapravo i više i pomnije, jer je Met Gala globalni festival mode i modnog dizajna i na ovom crvenom tepihu itekako valja privući pažnju.
Kako je sve počelo?
Iako vizionarka kad je američka moda u pitanju, kad je 1948. godine utemeljila Met Galu, modna publicistkinja Eleanor Lambert vjerojatno nije mogla pojmiti koliko će značajan postati ovaj događaj. Njezina je ideja bila prodavati ulaznice po 50 američkih dolara za gala večeru koja prethodi otvorenju godišnje izložbe Instituta za kostime. Godišnja izložba u fokus je tematski stavljala povijest modnog dizajna i kostimografije američke i svjetske mode.
Sredstva prikupljena na večeri koristila su se za financiranje Instituta, koji je zapravo bio novoosnovani odjel Metropolitan muzeja posvećen modnom dizajnu i kostimografiji. Stoga su i uzvanici bili pripadnici njujorškog visokog društva i modne industrije grada, a događaj se prvih 25 godina odvijao u raznim prostorima na Manhattanu.
Stvari se mijenjaju 1972. godine kad Diana Vreeland postaje konzultantica Instituta za kostime i Met Gale. Iako je sam događaj i dalje bio usmjeren na visoko društvo New Yorka, Vreeland (koja je dotad već bila modna kolumnistica Harper’s Baazara i glavna urednica američkog Voguea) je imala viziju Met Gale kao grandioznog svjetski značajnog događaja. Od njezinog se vremena Met Gala održava u samom Metropolitan muzeju, a svaka proslava ima i svoju Met Gala temu.
Uz njujoršku elitu, uzvanici postaju slavne osobe poput Elizabeth Taylor, Andy Warhola, Biance Jagger, Diane Ross, Eltona Johna, Lize Minelli, Madonne, Barbre Streisand, Cher i mnogih drugih. Kad je Vreeland preuzela Met Galu, cijena ulaznice je bila 85 dolara, a do 1989. godine porasla je deset puta i iznosila 850 dolara.
Danas s Annom Wintour na čelu
No pravu ekspanziju Met Gala je doživjela u eri svemoćne Anne Wintour. Na čelo Met Gale Wintour je došla 1995. godine što znači da će u svibnju obilježiti 30 godina ‘predsjednikovanja’. Najbolja u svemu što radi, Wintour je i Met Gala učinila najglamuroznijim i najekskluzivnijim društvenim događajem na svijetu. Učinila je to, naravno, stavivši na popis gostiju slavne osobe iz svijeta mode, zabave, biznisa, sporta i politike od kojih su mnogi bili, ili će tek biti, na naslovnici Voguea. Lista se dodatno proširuje 2020. godine kad popis uzvanika počinje uključivati i utjecajne osobe s društvenih mreža.
Ipak, ekskluzivna večera ostala je neodvojiv dio ove proslave mode i na njoj se svake godine prikupljaju najveća sredstva u svjetskom financijskom središtu i prijestolnici mode – New Yorku. Primjerice, 2013. godine na večeri je prikupljeno 9 milijuna dolara, sljedeće godine taj se iznos popeo na 12 milijuna dolara, a do 2022. sredstva su iznosila 17,4 milijuna dolara.
Sjećate se kako je do dolaska Wintour ulaznica za Met Galu iznosila manje od 1000 američkih dolara? E, pa za njezine ”vladavine” ovaj je iznos otišao višestruko gore. I to nekoliko puta. Kako bi događaj dobio na ekskluzivnosti, 2014. godine cijena ulaznice porasla je za 10 tisuća dolara i iznosila je 30.000 dolara. Već 2023. godine za ulaznicu je trebalo izdvojiti 50 tisuća dolara, a prošle godine i 50% više, odnosno 75.000 dolara! Wintour uistinu zna kako prikupiti novac za Institut.
Met Gala ugosti između 500 i 600 uzvanika svake godine, no čak i da sami imate 75 tisuća dolara viška i poželite sudjelovati na večeri, to vam neće biti dovoljno. Ulaznica u ‘slobodnoj prodaji’, naime, nema. Istina je da ne plaćaju baš svi dolazak na Met Galu, no samo ako je njihovo mjesto platio već netko drugi. Što to točno znači? Modne kuće najčešće zakupe određeni broj ulaznica, odnosno mjesta na večeri, pa same pozivaju poznate i slavne – svoje brand ambasadore, zaštitna lica i prijatelje brenda. No i tad Anna Wintour ima zadnju riječ, ona je ta koja će odobriti dolazak baš svake osobe s popisa.
Zbog čega je Met Gala red carpet toliko važan?
Svake godine Institut za kostime Metropolitan muzeja postavlja godišnju izložbu koja slavi specifičnu temu svijeta mode, otvara se za vrijeme Met Gala večeri, pa ju uzvanici imaju prvi priliku posjetiti. Izložba ostaje otvorena za javnost i nekoliko mjeseci nakon spektakularne večeri otvorenja. Samom otvorenju izložbe i večeri prethodi crveni tepih kojim će zvijezde prošetati u najdojmljivijim kreacijama dizajnera inspiriranih temom izložbe. Od uzvanika se očekuje da svoje kreacije za tu večer prilagode temi godišnje izložbe zbog čega stilisti, dizajneri i modne kuće mjesecima unaprijed osmišljavaju i kreiraju lookove, a fotografi i mediji s nestrpljenjem očekuju da show počne.
I svake godine crveni tepih donese poneko iznenađenje. Primjerice, 2022. godine modni je svijet bio začuđen haljinom koju je nosila Kim Kardashian. Radilo se o istoj haljini u kojoj je Marilyn Monroe 1962. godine Johnu F. Kennedyu otpjevala Happy birthday, Mr. President. Kako bi mogla obući haljinu koju je nosila M.M., K.K. je izgubila 8 kg u tri tjedna što je na njezinu visinu od 1,57 m bilo itekako vidljivo. Sama Kardashian otkrila je kako ju je oblačila s rukavicama, jer je haljina bila izuzetno delikatna, a za Met Gala je posuđena iz muzeja u koji je stigla nakon aukcije na kojoj je postigla cijenu od 4,81 milijun američkih dolara.
Ne čudi stoga kako se red carpet Met Gala fotografira, analizira, recenzira, ali i kopira još mjesecima, pa i godinama nakon događaja. Nakon šetnje red carpetom, uzvanici ulaze u prostor muzeja iz kojega je tu večer objavljivanje selfija i drugih sadržaja na društvenim mrežama strogo zabranjeno. Ovo je pravilo uvedeno 2015. godine i svi su gosti s njim dobro upoznati. Neposlušnih nema, nitko se ne želi zamjeriti Anni.
Jedino što se donekle tolerira jesu selfiji iz toaleta koje su pokrenule mlađe generacije, među kojima su Billie Eilish, Dakota Johnson i Kylie Jenner. Tradicija snimanja godišnjih selfija u toaletima Metropolitan muzeja postala je viralna, a ove se fotografije nestrpljivo iščekuju na društvenim mrežama. Uostalom, ne nalazi se često toliko zvijezda na jednom mjestu i to u tako neformalnom okruženju kao što je toalet.
Kicoški stil Afroamerikanaca za Met Gala 2025. godine
Prije početka svečane večere, uzvanici imaju priliku prvi razgledati izložbu Instituta za kostime, te provesti neko vrijeme čavrljajući uz piće s drugim poznatim i slavnim osobama. Zatim sjedaju na svoja mjesta i uživaju u večeri koju će ove godine za njih pripremati chef Kwame Onwuachi, kuharska zvijezda koja i sama ima gotovo 300 tisuća pratitelja na Instagramu. S obzirom na njegove američko-nigerijske korijene i sklonost afro-karipskoj kuhinji, bit će to posebno iskustvo. Glamurozna večer najčešće uključuje i nastupe jednog do dvoje ‘top profil’ izvođača, o čemu će se pričati tek nakon prvog ponedjeljka u svibnju.
Kad je, pak, o ovogodišnjoj temi riječ, muzej umjetnosti Metropolitan jesenas je najavio izložbu ”Superfine: Tailoring Black Style”, inspirirana knjigom ”Slaves to Fashion: Black Dandyism and the Styling of Black Diasporic Identity”. Izložba Instituta za kostime podijeljena je u 12 segmenata koji definiraju kicoški stil Afroamerikanaca od 18. stoljeća do danas, a na istom je tragu određena i tema ovogodišnje Met Gale. Bit će zanimljivo vidjeti kako će uzvanici na crvenom tepihu interpretirati ”Tailored for You” /”Krojeno za Vas”/ temu.
Uz Annu Wintour ovogodišnji domaćini bit će Colman Domingo, Lewis Hamilton, A$AP Rocky i Pharrell Williams, dok će LeBron James biti počasni predsjedatelj. Iako će joj ovo biti trideseti put da je na čelu Met Gale, predsjedat će 29. put. Naime, samo 1996. godine nije imala tu ulogu, jer ju je zamijenila Liz Tilberis, tadašnja urednica britanskog Vogue izdanja koja je sa sobom povela netom razvedenu britansku princezu, Lady Dianu.
U 76. godina održavanja, Met Gala se nije održao tek četiri puta. Godine 1957. nije održan zbog toga što se termin s jeseni prebacio na proljeće; 2000. godine je otkazana Chanel izložba, pa tako i sam Met Gala; 2002. godine otkazan je zbog tragičnog događaja od 11. rujna 2001. godine, a 2020. godine otkazan je zbog COVID-a. Met Gala uspjela se održati 2021. godine, ali u rujnu umjesto u svibnju.
Zanimljivosti i kontroverze oko Met Gala
Zanimljivo je kako je Metropolitan muzej zatvoren za javnost na dan održavanja Met Gale, sve s ciljem da se olakša organizacija glamuroznog crvenog tepiha i svečane večere. Dakle, nađete li se u New Yorku u petom mjesecu i poželite posjetiti Metropolitan muzej, nećete to moći prvi ponedjeljak u svibnju.
Topmodeli Naomi Campbell i Stephanie Seymour u zadnji su čas odustale od dolaska na Met Gala 2009. godine kao znak potpore dizajneru Azzedineu Alaïi,. Naime, nakon što je shvatio kako niti jedna njegova kreacija nije uvrštena u postavu izložbe ”Model kao muza”, Alaïa je zamolio modele da ne nose haljine koje je dizajnirao za njih za Met Galu. Campbell i Seymour nakon toga su odlučile kako neće uopće ići. Dizajner je kritizirao Wintour s kojom je tad bio u dugogodišnjoj svađi, kako ima preveliku moć nad muzejom.
Debitira li par na toliko željenom crvenom tepihu Met Gale, pa se nakon nekog vremena raziđu, smatra se kako su bili žrtvom kletve Met Gale.
Bilo istine u tome ili ne, činjenica je da su se na crvenom tepihu Met Gala pojavili Kirsten Dunst i Jake Gyllenhaal (2003.), Christina Ricci i Chris Evans (2007.), FKA Twigs i Robert Pattinson (2015.), Gigi Hadid i Zayn Malik (2016.), Selena Gomez i The Weeknd (2017.), Jennifer Lopez i Alex Rodriguez (2017.), Kylie Jenner i Travis Scott (2018.) Hailey Bieber i Shawn Mendes (2018.), Kim Kardashian i Pete Davidson (2022.)…
Pogodite što im je svima zajedničko? Da, danas više nisu zajedno.
Trenutke za pamćenje skuplja od 1981. godine. Kao srednjoškolka željela je biti rendžerica u nacionalnom parku, pa je studirala biologiju. Na prvom raskrižju odabrala je drugačije skretanje od očekivanog, pa je više od desetljeća bila urednica modnog portala, s posebnim guštom prateći i pišući o hrvatskoj modnoj sceni. Na drugom raskrižju odabrala je opet drugačije skretanje od očekivanog i postala freelance novinarka. Danas putuje, planinari, kuša i iskušava, testira i otkriva… I o tome pomalo kucka.
