Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Duh i tijelo

Tko su #tradwife? Žene čiji životni stil postaje viralan na TikToku

Bez kamere i Instagram ili TikTok računa, život u tradwife stilu je neodrživ.

U posljednjih mjesec dana, ‘tradwifes’ se pojavljuju posvuda na društvenim mrežama, a pogotovo na TikToku. No, tko su te nove influencerice i kakav životni stil promoviraju? Te žene su tradicionalne supruge – ostaju kod kuće s djecom, čiste kuću dok ne zablista i pripremaju večeru koja čeka na stolu kad njihov muž završi s poslom. Ovaj stil života zapravo je vrlo sličan onome iz 1950-ih, kada su postojale stroge rodne uloge. Žena je brinula o kući, mužu i djeci, dok je muškarac zarađivao novac i bio glavni izvor financija. Ali što ako vam kažem da ni lik idealne domaćice iz 1950-ih, ni tradwife pokret nisu stvarni?

Izvor: Pedestrian TV
(https://www.pedestrian.tv/entertainment/trad-wife-ballerina-farm-interview/)
Jesu li ikada postojale domaćice?

Od srednjeg vijeka žene su radile s muškarcima. Pomagale su muževima obrađivati usjeve, muzle krave, prikupljale jaja i ložile vatru. Kroz cijelu europsku povijest žene su radile – često i za plaću.

Idealna kućanica stvorena je tek 1850-ih. Viktorijanci su takvu ženu nazvali kućnim anđelom. Međutim, tek mali broj viktorijanskih žena mogao je uživati u životu bez rada, provodeći dane u raskošnim dvorcima i noći na svečanim balovima. Žene su radile kao švelje, šivajući haljine, ili su prodavale hranu na tržnicama.

Taj rad se nastavio i kroz kolonizaciju Amerike, a zahuktao se u Drugom svjetskom ratu. Da žene nisu preuzele poslove u tvornicama, ekonomija bi se srušila. Rosie the Riveter tako je postala propagandistička ikona ženstvenosti. Ali kad je rat završio, Rosie the Riveter zamijenjena je June Cleaver. Americi više nisu trebale žene u tvornicama, već kod kuće. Propaganda o domaćicama bila je posvuda. Domaćice i nuklearne obitelji zapravo su bile politički alat. Baš kao što su to danas tradwifes.

Povezanost Tradwife  i alt-right ideologije

„Analizom poznatih tradwife profila, istraživanje pokazuje da online identiteti mogu pridonijeti procesu ekstremističke radikalizacije, bilo implicitno ili eksplicitno“, piše Forbes. Identitet tradwife predstavlja problem zbog svoje strateške povezanosti s ekstremističkim i ultrakonzervativnim alt-right ideologijama, koje uključuju rasizam i supremaciju bijele rase, dok istovremeno koriste elektroničke medije za širenje kontroverznog sadržaja. To čine „ponavljanjem estetskog sadržaja povezanog s ženskim identitetom, domom i obitelji“, stoji u studiji objavljenoj u časopisu Media and Communication.

Krajnja ironija je što tradwife influencerice uopće ne odražavaju tradicionalne vrijednosti. Njihov motiv je zapravo zarada. Tradwife queens poput Nare Smith, Hannah Neeleman i Estee Williams imaju milijune pratitelja i milijarde pregleda, a time i stotine tisuća dolara prihoda.

Opasnost tradwife pokreta – promocija neodrživog životnog stila

Bez kamere i Instagram ili TikTok računa, život u tradwife stilu je neodrživ. Uzimajući u obzir inflaciju i troškove života, većina kućanstava zahtijeva dva prihoda. Iako je odluka o ostajanju kod kuće i prihvaćanju tradicionalnih rodnih uloga osobna, povezanost tradwife pokreta s neodrživim životnim stilom i moguće veze s ekstremističkim ideologijama ističu potrebu za dubljim razmatranjem ovog trenda.

Tradwife trend stavlja žene pred izazov balansiranja između ispunjavanja društvenih očekivanja i očuvanja vlastitog identiteta, dok se suočavaju s pritiskom usklađivanja s idealima koji možda nisu ni u skladu s njihovim osobnim vrijednostima.

Autorica Tea Bašić komunikologinja je koja je završila Propedeutiku psihoterapije i uvodnu edukaciju iz transakcijske analize – psihoterapijskog pravca, a u planu joj je pred kraj godine upisati i naprednu edukaciju iz psihoterapije.

Written By

Tea Bašić je komunikologinja koja je završila propedeutiku psihoterapije i uvodnu edukaciju iz transakcijske analize, psihoterapijskog pravca, a trenutno pohađa napredni studij psihoterapije – TA202. Živi u Svetoj Nedelji s obitelji i nevjerojatno razmaženim biglom. Kada nije za računalom, istražujući ili pišući, pronaći ćete je na planinarskoj stazi ili sklupčanu uz knjigu. Voli putovati, a ljubav prema povijesti pripisuje djetinjstvu koje je provela s djedom, gledajući TV kalendar. Na društvenim mrežama (@teabasicc) nastoji inspirirati i potaknuti druge na čitanje, dijeleći knjiške preporuke i svoja iskustva iz edukacija u psihoterapiji.  

Duh i tijelo

Zamislite ženu koja svaki mjesec čeka dvije crvene crte na testu trudnoće.

Giveaway

Marilyn Monroe otpjevala je slavni stih “dijamanti su ženini najbolji prijatelji”. Ali komu trebaju dijamanti ako ima psa?

Drama Queen

Želim više. Trebam nešto drugo. Ali, nisam još znala što to točno jest. Samo sam osjećala... da je negdje. I da je vezano uz...

Zanimljivosti

Direktor turnira WTA Makarska Open hosted by Valamar Feliks Lukas, otkrio je kome je uručio i posljednju wild kartu.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.