Priznajte da se i vama ponekad dogodi da vam voće istrune u hladnjaku ili pak na dnu police nađete zaboravljeni komadić sira i pitate se koliko mu je trebalo da od ementalera postane gorgonzola.
Čišćenje hladnjaka svakako bi trebali prakticirati na tjednoj bazi. Izaberite jedan dan u tjednu, najbolje bi bilo da to odradite prije većeg šopinga, kako bi točno znali kakvo je stanje sa (svježim) zalihama.
Ne, nema potrebe za takozvanim Fridgescapingom, radi se o običnom čišćenju.
- Mliječni proizvodi – ne igrajte se s rokovima! Svaki jogurt, mlijeko ili namaz kojemu je istekao rok, bacite u smeće. Ovi proizvodi mogu i nakon isteka roka još uvijek imati dobar okus i miris, no konzumiranje takvih najbrži je put do crijevnih i želučanih tegoba.
- Meso – vrijedi isto pravilo kao i za mliječne proizvode vezano za rok trajanja. Svježe meso slobodno prebacite u zamrzivač ako procijenite da ga nećete stići konzumirati prije isteka roka.
- Voće i povrće – ono se brže kvari ako ga oprano stavite u hladnjak, stoga ga perite tek pred konzumaciju. Banane i agrume ne morate držati u hladnjaku, dok jabuku odvojite od ostalih namirnica budući da ona kod drugih potiče sazrijevanje.
- Svaku namirnicu umotajte ili prekrijte prozirnom folijom kako se mirisi ne miješali i širili hladnjakom.
- Talog od kave odlično “sakuplja“ neželjene mirise iz hladnjaka. Stavite ga u malu zdjelicu i na jednu od polica hladnjaka. Pri rješavanju neugodnih mirisa, jednako će pomoći i zdjelica sa sodom-bikarbonom.
Čišćenje hladnjaka na eko način
Nakon što ste iz hladnjaka bacili sve stare i pokvarene namirnice, prebrišite ga vlažnom spužvicom, u narodu popularno zvanom “trulex”. Možete se koristiti mješavinom razrijeđenog octa u vrućoj vodi, no danas su na tržištu dostupni razni eko proizvodi (na bazi octa) koji su praktičniji za korištenje, a cijena jednog pakiranja nije mnogo veća od cijene boce octa.
Ipak, prilikom tjednog čišćenja nikako nemojte koristiti agresivna i abrazivna sredstva, zapamtite da ovdje držite hranu, zato savjetujemo eco-friendly sredstva koja ne sadrže štetne kemikalije.
Krpicom dobro prebrišite svaku policu, unutarnje strane frižidera, sve utore te zatim isto učinite izvana. Sve oprane površine zatim prebrišite čistom i suhom krpom.
Foto: iStockphoto.com