Znate li što je sexting? Sexting se definira kao slanje ili primanje poruka eksplicitnog ili sugestivnog seksualnog sadržaja. Dakle, sexting se odnosi na slanje poruka seksualnog sadržaja putem elektroničkih uređaja ili medija. Uz pisane poruke uključuje i razmjenu fotografija i videosadržaja, a dodatno je dobio na popularnosti u proteklom razdoblju (prisilne) socijalne odvojenosti i manjka fizičkog kontakta.
Do sextinga može doći iz više razloga
- mišljenje da svi to rade
- dokazivanje vlastite seksualnosti
- pritisak vršnjaka, dečka/cure ili simpatije
- uznemiravanje, prijetnje i ucjene od poznate ili nepoznate osobe
- želja za nečijim odobravanjem
- potpuno povjerenje u osobu u koju smo zaljubljeni
- veza na daljinu
- ponos na svoje tijelo i želja da se podijeli s drugima
- osjećaj da to dugujemo osobi s kojom smo u vezi
Istraživanje SextYouth
Projekt „Priroda i odrednice sekstinga među adolescentima i mladima: Kroskulturalno istraživanje (SextYouth)“ Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru, financiranog od Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ) provodi se u trajanju od veljače 2021. do veljače 2026. godine. Ovim projektom planira se pristupiti istraživanju sekstinga oslanjajući se na postojeće teorijske paradigme i složenije metodološke pristupe istražujući prirodu i psiho(bio)loške odrednice sekstinga u periodu od rane adolescencije do rane odrasle dobi u dvije zemlje, BiH i RH. Riječ je o međukulturalnom istraživanju koje će sveobuhvatno ispitati potencijalne motivacijske odrednice sekstinga tijekom perioda rane adolescencije i rane odrasle dobi koristeći složeni teorijski okvir i mješovitu metodologiju.
Donosimo vam kratke rezultate iz prvog vala kvantitativnog istraživanja projekta SextYouth.
Uvidom u rezultate sudionika na upitniku seksting ponašanja, utvrđeno je kako
70.9% mladih sudjeluje u nekom obliku seksting ponašanja, dok 29.1% navodi kako nikada nije sudjelovalo niti u jednom obliku razmjene seksualno eksplicitnih sadržaja na internetu. S obzirom na pojedine oblike sekstinga, 45.4% mladih je navelo kako je barem jednom poslalo sekst, 54.7% kako je barem jednom primilo sekst, 10.1% navodi kako je proslijedilo tuđi sekst, a 45.8% kako su im barem jednom proslijeđeni tuđi sekstovi.
Sudionici iz Hrvatske općenito pokazuju veću učestalost sudjelovanja u svim
oblicima sekstinga u odnosu na sudionike iz BiH, izuzev primanja proslijeđenih
sekstova gdje nije utvrđena statistički značajna razlika između sudionika iz BiH i
sudionika iz Hrvatske.
Što je sextortion
Uz sexting, ruku pod ruku, ide i sextortion. Snimke intimnih i privatnih aktivnosti koji se koriste za osvetu nakon prekida veze ili za seksualne ucjene sve češće se šire internetskim prostorom i ugrožavaju mlade osobe, osobito djevojke pri čemu mogu kod žrtava prouzročiti ozbiljne posljedice, uključujući i pokušaje samoubojstva.
Sextortion se definira kao „seksualna ucjena u kojoj se seksualne informacije ili slike koriste za iznuđivanje seksualnih usluga i/ili novca od žrtve“.