“Bračni parovi se danas najviše razilaze u vrijednostima i načinu življenja istih”, istaknula je Andrea Oroš, vlasnica Kabineta Integro, centra za brak i odnose, u kojem se bavi bračnim savjetovanjem, primjenjujući psihoterapiju i logoterapiju. Uz to ona je i suvlasnica centra za osobni razvoj “Pričaj mi o sebi”.
Današnje brojke stope razvoda neumoljive su, zato kako ona kaže potrebno je ulagati u sebe i u brak, posložiti prioritete, potražiti bračno savjetovanje na vrijeme kad se u odnosu dogodi teško vrijeme ili kriza. Andrea je i sama supruga i majka četvero djece, koja uspješno balansira svim ovim životnim ulogama, kako kaže, sve dobro funkcionira dok su prioriteti na svom mjestu. Njezino životno poslanje je pomoći ljudima u izgradnji kvalitetnih i ispunjenih odnosa kroz stručno savjetovanje i tečajeve. U tome i uspijeva kroz svoje tečajeve “Mudrost braka”, “Ljubav i poštovanje”, te individualno i bračno savjetovanje. Najveći uspjesi su joj naglašava spašeni brakovi koji danas imaju zdrave odnose koji su temelj sretnog i ispunjenog života.
Osim u radu svog centra, Andrea brojne parove susreće i kroz svoj volonterski rad u obiteljskom savjetovalištu Caritasa Zagrebačke nadbiskupije, gdje je do sad provela više od 500 sati.
“Iskustvo me poučilo da se današnji brakovi najviše razilaze u vrijednostima i načinu življenja istih. Također jako puno osoba ostaje u ulozi žrtve te ne želi preuzeti odgovornost za svoj način življenja. U današnjem svijetu čovjek teži idealnim odnosima koji ispunjavaju sva njegova očekivanja, a on sam nije spreman uložiti trud. Nije spreman odreći se svoje ugode ili koristi kao uloga u bračni odnos. Isto tako jedan veliki sustav uvjerenje u kojem krivce za naša ponašanja tražimo izvan sebe točnije u nekome ili u nečemu, umjesto da stanemo, odlučimo i koristimo ovaj trenutak kao jedan jedini koji imamo na raspolaganju za djelovanje.”
Važno je živjeti u sadašnjem trenutku
Mi često zaboravimo da u prošlosti i u budućnosti ne možemo djelovati u ovom trenutku. Sadašnjost je jedini prostor u kojem nešto zapravo i možemo. Andrea Oroš kaže kako često susreće osobe koje žive ili u prošlosti ili u budućnosti. Tako postaju iscrpljeni i onesposobljavaju se za trenutak sadašnjosti. Živeći u prošlosti, ljudi ne mogu krenuti dalje. Tako onesposobljavamo sami sebe i naše najmilije, pri tome dovodeći i svoju budućnost u okvire prevelikih očekivanja. Nadamo se čudima bez truda.
Zašto su današnji brakovi često u krizi?
Kad govorimo o uzrocima krize. Andrea Oroš spominje kako je u njezinoj praksi razlog krize u 80 % slučajeva udaljen od bračnog odnosa, već je to dio osobne problematike pojedinca koji se onda prelije na bračni odnos. Tek 20 % supružnika u braku imaju probleme oko bračne dinamike, povjerenja, nevjere, nerazumijevanja i komuniciranja.
“Najčešći osobni uzroci zbog kojih strada bračni odnos su: ovisnosti, rane i traume iz djetinjstva, neriješeni odnosi s roditeljima i širom obitelji, nerazumijevanje i ne življenje prioriteta u životu, različite osobne psihičke prepreke, ne pronalazak i neshvaćanje svrhe življenja, ne poznavanje svog područja odgovornost i neznanje o tome kako oformiti smislen i kvalitetan stil života. Iz godine u godinu sve više osoba ima problema s prihvaćanjem, opraštanjem i zahvalnošću što uvelike utječe na uvjerenje da traže idealnog supružnika – a oni sami nisu u stanju zadovoljiti standarde koje žele primati – jer su negdje po putu zaboravili da ni oni nisu idealni”, objašnjava Andrea Oroš.
Bračne krize često dolaze, kaže Andrea Oroš, zbog prevelike iscrpljenosti supružnika u njihovim drugima ulogama (posao i društvo), pa takvi frustrirani i nezadovoljni žele u braku imati utočište i wellness. Zaprav,o većina muškaraca smatra da ako se on pobrine za egzistenciju obitelji, ostalo je nešto od čega je oslobođen sukladno tome koliko zarađuje. Zaključno što više muškarac zarađuje to je više izvan kuće, a samim time potrebno mu je više odmora. To uključuje da prvo oduzima vrijeme koje je prije ulagao u bračni odnos, pa zatim u svoje roditeljske obaveze. Često takva bajka kratko traje. Ne ulažući u bračni odnos – većina supružnika nije spremna doživotno samo davati – a uz to ne primati.
Priznavanje i prihvaćanje izazova
Za prevladavanje krize ključno je priznavanje i prihvaćanje izazova teškog razdoblja.
“Otvorena i iskrena komunikacija preduvjet je zdravog odnosa“, naglašava Andrea Oroš. Predlaže da parovi iskreno jedno drugom odgovore na pitanja poput: „Što je to što ti smeta kod mene? Kako možeš biti sretnija/sretniji sa mnom? Što bi voljela/lio da promijenim? Kako mi možeš u tome pomoći?“
Provođenje zajedničkog vremena nužno je za prevladavanje krize, te kako bi supružnici došli do potencijalnog uzroka krize. Također, važno je donijeti odluku svatko za sebe od supružnika da želi promjenu i da je spreman ulagati u bračni odnos, te oprostiti sebi i drugome sve što ima elemente stvarne krivnje.
Ključno je da par otvoreno komunicira o svojim osjećajima i potrebama, te da zajedno rade na rješavanju problema.
“Najčešće savjetujem parovima da otvoreno komuniciraju o svojim osjećajima i potrebama, te da zajedno rade na rješavanju problema. Neće se ništa riješiti ako smo mi izvan kuće super, a u našem doma se ponašamo destruktivno. Važno je prepoznati i naći ravnotežu i mudrost u načinu življenja kako bih sve za čim čeznemo mogli početi živjeti već sada, a ne samo sanjati o tome kako će se to tek dogoditi negdje u budućnosti. Stručnu pomoć treba potražiti kada par ne može samostalno riješiti sukobe i kada problemi počnu značajno utjecati na kvalitetu njihovog života. Isto tako nije preporučljivo čekati neke fizičke ili psihičke simptome da bi pročešljali područja frustracija i mogućnosti.“
Za prevladavanje krize pronaći načina za nove zajedničke trenutke, otvorenu komunikaciju, savjetovanje, rad na međusobnom povjerenju i zajedničko traženje rješenja problema. Ako ne uspijete riješiti krizu u braku, Andrea Oroš preporučuje bračno savjetovanje,a ne nužno odustanak od bračnog odnosa niti razvod.