Zamislite ovu scenu: otvarate europsko izvješće o ravnopravnosti u znanosti i… Hrvatska – na vrhu. Prva po udjelu znanstvenih radova koje potpisuju žene, druga po broju žena u istraživačkom sektoru. Čitate to i pomislite – stvarno? Mi?
Iako se ne događa često da prednjačimo u ovako ozbiljnim temama, She Figures 2024, izvješće Europske komisije koje prati ravnopravnost spolova u znanosti i inovacijama, kaže upravo to.
Na papiru – sjajno. Ali što nam te brojke stvarno govore?
Više žena = više znanosti?
Prema podacima, žene u Hrvatskoj čine 54 % doktoranata, gotovo polovicu svih istraživača i čak 44 % svih znanstvenih publikacija dolazi iz ženskog pera – više nego bilo gdje drugdje u Europskoj uniji. Impresivno, zar ne?
Ali ne mogu si pomoći, a da se ne zapitam: kako smo to postigli? Je li to rezultat pametnih obrazovnih politika? Društvene klime? Dugogodišnje prisutnosti žena u školstvu i akademiji? Ili možda, iako brojke zvuče sjajno, još uvijek propuštamo vidjeti što se događa ispod površine?
A STEM? Gdje su žene?
Jer, istina je i ovo: kad se priča prebaci na STEM – znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku – brojke više nisu tako ružičaste. Žene čine tek 3 % ukupne STEM radne snage u Hrvatskoj. Samo 13 % članova upravnih tijela u istraživačkim institucijama su žene.
Pa se pitam: može li se uspjeh mjeriti samo kvantitetom, ako kvaliteta sudjelovanja i dalje zaostaje? Ima nas, ali jesmo li tamo gdje se stvarno odlučuje?
Zašto je to važno – baš svima nama?
Zato što ovi uspjesi nisu samo “lijepo za čuti” – oni znače nešto. Oni su poruka djevojčicama koje danas crtaju svemir, mikroskope ili robote – da imaju mjesto u znanosti, i da to mjesto nije iznimka, već pravilo.
Ali i mi odrasli moramo se zapitati: radimo li dovoljno da im to mjesto i omogućimo? Gradimo li sustav koji ne samo da broji žene, već ih i podržava – pogotovo tamo gdje ih je najmanje?
Što sad?
Ne trebamo se zadovoljno tapšati po ramenima. Ovo je tek pola puta. Sad je trenutak za prave korake: za više mentorstva, za veću vidljivost žena u STEM-u, za radno okruženje koje ne kažnjava majčinstvo, nego cijeni stručnost i potencijal.
Jer ako već imamo ovoliko znanstvenica – zamislite samo koliko bismo mogli postići kada bi svaka imala iste šanse za napredak, inovacije i liderstvo.
Da, Hrvatska danas ima jednu od najravnopravnijih znanstvenih zajednica u Europi. I to je važno. Ali još uvijek nismo došli do cilja. Statistike su moćne, ali ono što stoji iza njih – iskustva, prepreke, svakodnevne borbe – još je važnije.
Na nama je da iz ovog sjajnog rezultata izvučemo maksimum. Da ravnopravnost ne bude samo “uspjeh na papiru”, već stvarnost za svaku djevojku koja sanja o znanosti. Jer tek tada – stvarno pobjeđujemo.
Diplomirana novinarka s golemim iskustvom u digitalnom marketingu, copywritingu i PR-u. Od terenskih novinarskih početaka do agencijskih brainstorming sesija - priče su moj svijet, a storytelling mi je strast.
