Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Istaknuto

Znate li da rak vrata maternice godišnje u Hrvatskoj odnese više od sto života?

Glavni cilj Dana mimoza je osvijestiti žene o važnosti i načinima prevencije raka vrata maternice te ih informirati o dva postojeća nacionalna programa Ministarstva zdravstva RH koji su preduvjet sprečavanja raka vrata maternice u Hrvatskoj.

Rak vrata maternice jedan je od najčešćih sijela zloćudnih tumora ženskog spolnog sustava od kojeg u Hrvatskoj godišnje oboli gotovo 300, a umre više od 100 žena. Unatoč činjenici da je ovo jedina vrsta raka za koji postoji cjepivo, koje dokazano vjerojatnost obolijevanja svodi na minimum, brojne žene svih dobnih skupina zbog nedovoljne edukacije, zanemarivanja redovitih pregleda ali i predrasuda prema cijepljenju nađu se u tužnoj statistici umrlih od ove bolesti.

O svim koracima kako spriječiti, pravovremeno prepoznati i zaustaviti posljedice ove bolesti građani će se moći educirati na ovogodišnjem Danu mimoza koji nas očekuje u subotu, 19. siječnja od 10 do 14 sati na zagrebačkom Cvjetnom trgu. Uz podjelu letaka s najvažnijim informacijama te simboličnu, humanitarnu podjelu mimoza, zainteresirani će imati prilike razgovarati sa stručnjacima i saznati sve što ih zanima o prevenciji i liječenju raka vrata maternice.

Glavni cilj Dana mimoza je osvijestiti žene o važnosti i načinima prevencije raka vrata maternice te ih informirati o dva postojeća nacionalna programa Ministarstva zdravstva RH koji su preduvjet sprečavanja raka vrata maternice u Hrvatskoj.

Jedan od njih je besplatno cijepljenje za učenike i učenice 8. razreda osnovne škole protiv HPV-a. Poznato je više od 150 tipova HPV-a, a njih 15 glavni su čimbenici u nastanku raka vrata maternice. Unatoč čestoj predrasudi da su muškarci samo prijenosnici virusa koji ne trpe posljedice infekcije, dokazano je da i oni mogu oboljeti od genitalnih bradavica i nekoliko vrsta raka. Upravo je zato vrlo važno podići svijest o važnosti cijepljenja ne samo djevojčica već i dječaka jer se oba spola u odrasloj dobi mogu zaraziti HPV-om i oboljeti od raka.

Tu je i Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice koji obuhvaća sve žene u RH u dobi od 25-64. godine. U okviru programa žene se pozivaju na Papa test svake tri godine. Tada se mogu pronaći promijenjene stanice u ranom stadiju koje se mogu lako odstraniti, prije razvoja raka. Cilj programa je smanjiti pojavnost i smrtnost od raka vrata maternice.

Prvi Dan mimoza u Hrvatskoj se održao 2008. godine, a od tada do danas bilježi se pad oboljelih od raka vrata maternice. Napredak za koji je u velikom dijelu zaslužna sve veća svijest o važnosti brige za zdravlje, cijepljenja i redovitih pregleda iznimno veseli i dodatan je vjetar u leđa daljnjoj edukaciji i još boljim rezultatima.

Dan mimoza održava se u organizaciji Hrvatske lige protiv raka, a u suradnji s Gradom Zagrebom i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo. Pokrovitelji projekta su Predsjednica RH Kolinda Grabar- Kitarović, Hrvatski sabor, Ministarstvo zdravstva RH, gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić, Gradska skupština Grada Zagreba. Podupiratelji su Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska liječnička komora.

10 stvari koje biste trebali znati o raku vrata maternice

1. Rak vrata maternice drugi je najčešći rak u žena!

Gledano u svjetskim razmjerima, rak vrata maternice drugi je najčešći rak u žena te treći uzrok smrtnosti od raka u žena. Godišnje se u svijetu dijagnosticira oko 500 000 novih slučajeva raka vrata maternice, a gotovo 300 000 žena umre od te bolesti.

2. U Hrvatskoj svaki 2. dan umre jedna žena od raka vrata maternice

Procjenjuje se da u Europi svakih 18 minuta, a u svijetu svake dvije minute od raka vrata maternice umre jedna žena.

3. Humani papilomavirus (HPV) je glavni uzročnik raka vrata maternice

Niti jedna vrsta raka nema tako čvrstu uzročno posljedičnu vezu s nekim danas znanim uzrokom kao što to imaju HPV i rak vrata maternice, pa se u čak 99,7% slučajeva karcinoma može dokazati infekcija HPV-om.

4. HPV se prenosi spolnim kontaktom

HPV infekcija je vrlo česta među spolno aktivnim osobama, uglavnom se prenosi tijekom spolnog odnosa i može se prenijeti izravnim dodirom s osobe na osobu, a ne samo tijekom snošaja. Infekcija HPV-om najčešća je u adolescenata, a rak vrata maternice u žena između 35 i 55 godina.

5. Svaka druga seksualno aktivna osoba je zaražena s HPV-om

Oko 630 milijuna ljudi diljem svijeta inficirano je s HPV-om, a prema rezultatima nekih ispitivanja u Hrvatskoj s HPV-om je zaraženo oko 60% spolno aktivnih žena i muškaraca.

6. Smrtnost od raka vrata maternice je 50%

U Hrvatskoj svake godine od raka vrata maternice oboli 400, a umre gotovo 200 žena. Većina žena koje obole od raka vrata maternice vjerojatno nikad nisu napravile Papa test ili ga barem nisu napravile u zadnjih 5 godina. Od 1 200 000 žena u Hrvatskoj koje spadaju u najrizičniju skupinu za obolijevanje od raka vrata maternice (od 25 do 64 godine), samo njih 418 000 godišnje napravi PAPA test. To znači da 2/3 žena ne provodi redovite kontrole, a dodatni problem je što se uvijek testiraju iste žene.

7. Rak vrata maternice može se otkriti na vrijeme

Papa test je jednostavan test kojim se može otkriti rak vrata maternice i abnormalne stanice u vratu maternice, ali on ne upućuje na glavni uzrok pojave raka i abnormalnih stanica što je posljedica trajno prisutne infekcije “visoko rizičnim” tipovima HPV-a. Drugi nedostatak Papa testa je 20 – 40% lažno negativnih nalaza. Zato se kao dodatna pretraga za otkrivanje HPV infekcije koristi tekuća citologija jer je tada stopa lažno negativnih nalaza manja od 5%.

8. Rak vrata maternice je najozbiljnija komplikacija HPV infekcije

Budući da HPV infekcija obično nema znakova ili simptoma, većina zaraženih osoba toga nije ni svjesna. Većina infekcija HPV-om otkrije se tek s abnormalnim nalazima Papa testa. Niskorizični tipovi HPV-a mogu dovesti do nastanka spolnih bradavica: nekanceroznih izraslina boje mesa koje se pojave na spolovilu i oko njega. Tipovi HPV-a 6 i 11 odgovorni su za 90% svih slučajeva spolnih bradavica. Dugotrajna infekcija visokoriziËnim tipovima HPV-a, poput tipova 16, 18, 31 i 45, može dovesti do raka vrata maternice i drugih vrsta raka u području spolovila. HPV tipovi 16 i 18 su zajedno odgovorni za 70% slučajeva raka vrata maternice.

9. Rak vrata maternice može se spriječiti

Iako su kondomi učinkovita sredstva zaštite protiv većine spolno prenosivih infekcija, ona ne nude potpunu zaštitu u slučaju HPV-a, zato što HPV može biti prisutan i na predjelima kože koji nisu zaštićeni. Danas je dostupno cjepivo koje može zaštiti žene od infekcije HPV-om i nastanka raka vrata maternice.

10. Cijepljenjem se sprečava rak vrata maternice

Prvo cjepivo protiv HPV-a i raka vrata maternice, koje se koristi u SAD-u i EU, dostupno je i na hrvatskom tržištu. Cjepivo štiti od infekcije s četiri tipa virusa HPV-a; tipova 16 i 18 koji su uzrokom 70% karcinoma vrata maternice, te tipova 6 i 11 koji uzrokuju oko 90% spolnih bradavica. Cjepivo je 100% učinkovito u sprečavanju HPV infekcije, nastanku prekanceroznih promjena vrata maternice (CIN 1, CIN 2/3), karcinoma in situ, te spolnih bradavica.

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Cijepljenje protiv infekcije HPV-om koja, osim raka vrata maternice, uzrokuje još šest vrsta raka – rak rodnice, stidnice, penisa, anusa, grla i ždrijela te...

Događanja

Dan mimoza održava se u organizaciji Hrvatske lige protiv raka, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba, ligine udruge Zdravka...

Savjeti stručnjaka

U Hrvatskoj od raka vrata maternice skoro svakog dana oboli jedna žena, a svaki 3. dan jedna žena umire.

Istaknuto

Rak vrata maternice se pojavljuje kod mladih žena već od 20-te godine života. U Hrvatskoj svaki treći dan umre jedna žena od ove bolesti.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.