Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Moj dom

Znate li gdje se kriju alergeni u vašem domu?

Alergeni u našem domu mogu biti posvuda, često i tamo gdje najmanje očekujemo…

Sad kad doma provodimo glavninu svog vremena, bilo da radimo od doma, pohađamo školu te ili možda vježbamo, potrebno je osvijestiti gdje se kriju potencijalni “okidači” naših alergija u vlastitom domu i kako umanjiti njihov utjecaj.

Kvaliteta zraka u našim domovima ovisi o puno čimbenika od kojih na neke možemo utjecati, a na neke ne. Na građevinski materijal, boje i lakove kojima je naš stan opremljen teško da možemo utjecati, osim ako sudjelujemo u gradnji i opremanju doma. No, puno je više mogućnosti u izboru kemijskih sredstava kojim se služimo u svakodnevnom čišćenju, učestalosti provjetravanja stana ili eliminaciji duhanskog dima. Ovo je posebno važno za prostore u kojima borave djeca. „Najveća opasnost za djetetov respiratorni sustav je u njegovoj nezrelosti. U prvim mjesecima i godinama života znatno je smanjena sposobnost obrane od infekcija virusima, bakterijama i gljivicama. Imunološki sustav postupno se razvija i potpunu zrelost doseže oko petnaeste godine“, ističe pedijatrica dr. Diana Puževski koja ima dugogodišnje iskustvo rada s djecom i roditeljima za koje uvijek ima nekoliko ključnih savjeta.

S njom se slaže i dr. Natko Beck, radiolog u dječjoj bolnici Srebrnjak. Alergije i alergeni uzrokuju razne respiratorne probleme od kojih pati određeni postotak djece već od rane dobi. Kad su respiratorni simptomi prisutni također je bitno da su uvjeti zraka pogodni u smislu optimalne vlažnosti zraka ovisno o tegobama, uz naravno što manje izlaganje ostalim potencijalnim štetnim agensima”, upozorava dr. Beck.

dr. Natko Beck

Alergeni u našem domu mogu biti posvuda, često i tamo gdje najmanje očekujemo: u posudama za kućne biljke gdje se stvaraju spore i pljesni, u česticama prašine, u posteljini i krevetima, u plišanim igračkama, kupaonskim tuševima i zastorima te u hladnjacima. Vaše knjige također mogu biti hrana za bakterije. Prašina na knjigama hrani grinje, spore plijesni i sitne knjižne uši. Presvlake na namještaju idealno su utočište za grinje. Redovito usisavajte presvlake na pokućstvu. Uređaj za klimu pomaže održati vaš dom hladnim i suhim te je učinkovit u borbi protiv alergena.

Zato je važno sve ove prostore održavati čistima i redovito prati, osvježavati ili mijenjati ih.

Za održavanje optimalnih uvjeta kvalitete zraka, kad govorimo o čistoći, umnogome pomažu i pročišćivači zraka poput Philips Air Purifiera. Uređaji eliminiraju alergene iz prostora, uništavaju plijesan, viruse i bakterije te optimalno vlaže zrak. “Smanjivanjem koncentracije štetnih sastojaka i alergena smanjuju se i ublažavaju simptomi alergijskih bolesti, učestalost alergijskih tegoba u vidu sekrecije iz nosa i očiju, kihanje, kašalj, otežano disanje, suhoća sluznica i kože”, dodaje dr. Puževski. Na ovaj način značajno se može popraviti kvaliteta zraka u našem domu, a samim time i kvaliteta života.

Ne propustite

Moj dom

Izlet u prirodu? Respiratorni problem. Boravak na otvorenom? Muke s kihanjem. Druženje u parkovima?

Istaknuto

Uz male preinake u svakodnevici, lakše se diše

Savjeti stručnjaka

Pacijentu se potkožno injicira različita koncentracija alergena od najniže prema najvišoj.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.