Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Brinimo jedna o drugoj

Autizam nije bolest

Autizam se definira kao biološki poremećaj mozga koji utječe na komunikaciju i društvene vještine.

Kada opisuju svoje stanje, autisti govore o dva svijeta: "svom" i "vanjskom", te naglašavaju da "razmišljaju u slikama". Ozbiljne osjetne promjene prate autizam, a neki misle da su one izvor autizma te se moraju razumjeti kako bi se shvatio poremećaj. No, sasvim poudzani uzrok autizma nije poznat.

Autizam je poželjno otkriti u što ranijoj dobi djeteta, najidealnije u drugoj godini, ako ne i ranije, mada to nije uopće jednostavno. Naime, rano otkrivanje autizma vrlo često nije moguće. Od nedostatka stručnog kadra do financijskih sredstava – roditelji autistične djece nailaze na brojne, često nesavladive zapreke.

Više od 350 korisnika u nacionalnom centru za autizam


Iako se o autizmu uči i izučava na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, na Hrvatskom institutu za mozak, u Institutu Rudjer Bošković, na Zdravstvenom veleučilištu i Pedagoškoj akademiji, sve to je nedostatno uzmemo li u obzir liječnike, psihologe, logopede i socijalne radnike koji o ovoj problematici znaju malo ili nedovoljno da bi osobe s autizmom dobile odgovarajući tretman.

U Zagrebu već više od četvrt stoljeća djeluje Centar za autizam Zagreb. Osnovan je  na inicijativu udruge roditelja, danas Udruge za autizam Hrvatske, koji su željeli omogućiti školovanje djeci i mladeži s težim kliničkim slikama autizma.

Centar u Zagrebu, s podružnicama u Rijeci i Splitu, brine za preko 200 djece, mladeži i odraslih osoba s autizmom, a budući da u sklopu Centra djeluje i osnovna škola za djecu s intelektualnim teškoćama, ukupan broj korisnika je oko 350.

– Naš Centar se prvenstveno bavi težim kliničkim slikama. Usluge koje pružamo su od rane intervencije, predškolskog programa, podrške obitelji, edukacijske procjena i izrade individualiziranih programa za djecu koja nisu korisnici Centra, osnovnoškolskog programa za autizam, programa radnog osposobljavanja, programa radnih aktivnosti i podrške u svakodnevnom životu za odrasle osobe te smještaj. Cijeli ovaj niz širokog spektra usluga omogućava oboljelima od autizma jednostavniju socijalizaciju, naglasila je defektologija Renata Vragović, predstojnica Programa za odrasle osobe s autizmom u zagrebačkom centru.

Učinkovitost ciljanog rada s osobama s autizmom

U Centru se trude primjenjivati suvremene strategije ciljanog rada s osobama s autizmom koja su u svijetu pokazala kao učinkovita. Ponekad im je teško, jer se u Hrvatskoj ne ulaže dovoljno u usavršavanje stručnog osoblja koje bi onda toj djeci pomoglo. Često se na autističnu djecu gleda kao na bolesnu djecu.

Profesorica Vragović ističe kako već na početku krivo postavljene premise teško mogu dovesti do toga da takvoj djeci pružimo pomoć.

– Autizam nije bolest! Riječ je o grupi srodnih neuroloških oštećenja koja nastaju tijekom razvoja Centralnog živčanog sustava, dakle, radi se o razvojnim poremećajima, objašnjava Vragović.

Mali broj dijagnosticiranih osoba s autizmom u Hrvatskoj može se tumačiti nedostatnim poznavanjem problematike, posebice od strane pedijatara u primarnoj skrbi koji nisu za to educirani. Tek posljednjih nekoliko godina dječji su se neurolozi počeli zanimati za to područje, jer je donedavno bilo pod patronatom dječje psihijatrije!

– Svima je potrebna podrška. Roditeljima savjetovanje, edukacija i psihološka podrška, ali posebno konkretna pomoć u skrbi. Osoba s autizmom treba intenzivnu 24-satnu podršku, s time da će jedna osoba to teško biti u stanju davati na duge staze. Osobi s autizmom treba i terapijski i edukacijski pristup, ali i podrška u svakodnevnom funkcioniranju i organiziranju vlastitog ponašanja i očekivanja okoline, smatra Vragović.

Autisti s akademskim titulama

Ono što je najteže, no možda i jedino prihvatljivo roditeljima djece oboljele od autizma jest da autizam nije izlječiv. Riječ je o trajnom oštećenju mozga. Dobra stvar je da je u ranom razvoju moguće spriječiti neke posljedice autizma i značajno popraviti razvoj osobe.

Ukoliko osoba usvoji komunikaciju, ukoliko stekne sigurnost u svoju okolinu i nauči osnovne vještine socijalnog kontakta, njeno opće funkcioniranje i učenje bit će naprednije.

Iako rijetko, postoje osobe s autizmom koje su uspjele postići i određenu samostalnost, postale su akademski građani i imaju svoju obitelj. Oni su najbolji primjer kako se i s autizmom može ”normalno” živjeti.

Humanitarna akcija Lions Cluba Zrinjevac za Centar za autizam

Povodom svoje 10. obljetnice, LC Zrinjevac organizira aukciju slike koju je u likovnoj radionici naslikao jedan od štićenika Centra, te prodaju keramičkih jaja koja u radionici za keramiku izrađuju korisnici Centra uz stručno vođenje angažiranih likovnih umjetnika.

Druženje je zakazano za ponedjeljak, 23. ožujka od 19 do 22 sata u zagrebaškom Muzeju za umjetnost i obrt.


Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Zanimljivosti

Hrabra majka hrvatskoj javnosti poznate djevojčice Lave i sina Ozrena, NLP trenerica i supruga, Petra Petrušić gošća je ovotjedne epizode podcasta „Mame kod Lane“...

Zanimljivosti

Istakni svoj jedinstveni stil uz orginalne TOCO tenisice

Dobar posao

Donosimo vam još nekoliko savjeta kako se lakše vratiti na posao.

Zanimljivosti

Prema široko prihvaćenoj definiciji, medijska pismenost uključuje sposobnosti pristupa, analize, vrednovanja i stvaranja medijskih poruka u različitim oblicima.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.