Želite malenu zelenu oazu u svoja četiri zida, ali biljke vam ne uspijevaju iz jednostavnog razloga što ih zaboravljate zaliti?
Na sreću, postoje sobne biljke koje mogu podnijeti zaboravnost i nemar ili vaše višednevno izbivanje iz kuće, ako volite putovati ili vam to posao nalaže. U nastavku vam donosimo pet vrsta sobnih biljaka koje se lako održavaju, štoviše, neke od njih čak više vole suhu zemlju, nego pokoju kap vode.
Svekrvin jezik
Sansevieria ili dracena, u narodu poznata kao svekrvin jezik savršena je biljka za početnike i sve one koji ne mogu ili ne žele voditi pretjeranu brigu o cvijeću, a žele u svojoj blizini imati jednu ovakvu ljepoticu.
Svekrvin jezik je sobna biljka koja voli suhu zemlju, a to znači da između zalijevanja mogu proći i tjedni pa čak i koji mjesec. Nekoliko dana suše godi svekrvinom jeziku. Vodu skladišti u mesnatim, čvrstim listovima. Zalit ćete je, i to ćete činiti obilato, tek kad joj zemlja bude potpuno suha. Pustit ćete da se zemlja natopi pa višak vode izliti.
Slonova noga
Zahvaljujući deblu po kojem je dobila ime, Beaucarnea recurvata ili slonova noga, može dugo bez vode. Debela drvena stabljika, nalik slonovoj nozi, njezin je osobni rezervoar za vodu. U ljetnim mjesecima treba je zaliti otprilike jednom u dva-tri tjedna, dok će zimi biti dovoljno zaliti je jednom u mjesec dana pa i rjeđe. Ono što ova biljka voli je prskanje listova vodom pa joj priuštite taj užitak kada god je moguće.
Aloe vera
U mesnatim listovima ispunjenim gelom koji ima brojna ljekovita svojstva, Aloe vera skladišti vodu. Upravo zato ne treba je često zalijevati. tek onda kada joj je zemlja u tegli potpuno suha. Aloa vera raste vrlo sporo, kao i ostali sukulenti, no uz pravilnu njegu koja podrazumijeva puno svjetla, ali ne i direktno sunce, može narasti do metar u visinu.
Zamija
Zamioculcas Zamifolia ili Zamija jedna je od najizdržljivijih sobnih biljaka koje postoje. To ne čudi, uzmemo li u obzir da potječe iz Afrike. Može izdržati dugu sušu i visoke temperature. Vodu skladišti u rizomu iz kojeg izbijaju stabljike s listovima.
Prema feng shuiju Zamija je biljka novca i sreće, što je još jedan razlog da dobro brinete o njoj. Zamija voli kratke periode suše između zalijevanja, a zimi je u stanju mirovanja pa je uopće ne trebate zalijevati mjesecima.
Iako može živjeti i u mraku – u Švedskoj je proveden pokus u kojem su ovu biljku ostavili šest mjeseci u mračnom ormaru, a kad su ga otvorili vidjeli su da baca mlade izdanke, ipak joj, kao i svakom živom biću treba sunčeva svjetlost. Smjestite je na svijetlo mjesto, ali ne na direktno sunce, u teglu koja nije prevelika, zalijevajte je rijetko i Zamija će biti sretna.
Mirisni zmajevac
Dracena fragrans ili mirisni zmajevac je sobna biljka raskošnih zelenih listova s prepoznatljivom prugom po sredini. Vrlo je jednostavna za održavanje i najgore što joj možete učiniti je previše je zaliti. Zalijevajte je isključivo kada joj je zemlja potpuno suha. Ovisno o veličini tegle u kojoj raste, to može biti svakih mjesec dana, nešto rjeđe ili nešto češće. kada ju zalijete, višak vode izlijte iz tanjurića.
Naravno, sve nabrojane biljke bi trebale biti posađene u tegle s rupicama za drenažu kako se u njima ne bi zadržavala voda i stvarala vlaga na koju su “alergične”.