Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Događanja

Danas jednostavno morate zaplesati

Ples je dio života. Ples je sloboda…

Ples je dio života. Ples je sloboda, pa tako najstarije nalaze o plesu možemo naći i na paleolitičkim špiljskim crtežima. Najstariji oblici plesa neminovno su imali neki ritualni, magijski značaj. Molilo se bogove za kišu, bogatiji urod, povećanje plemena i dr. Ples je jedan od najstarijih ljudskih načina izražavanja.

U mnogim je starim kulturama ples imao značajnu ulogu u obredima i ceremonijama. Plesni motivi na slikarijama i urezanim crtežima u hramovima i grobnicama upućuju na razvijenu plesnu kulturu u starom Egiptu. I u Bibliji se spominje ples, poput Davidovog plesa pred zavjetnim kovčegom. Čovjek je plesom komunicirao s bogovima, govorio o životu i privlačio suprotni spol. Motive religioznog i seksualnog plesa nalazimo i u folklornoj baštini kao i u društvenim i suvremenim plesovima. Povijest plesa je obilježena očuvanjem i promjenom, reformama i kršenjem pravila, socijalnim pečatima, novim navikama i poljuljanim podjelama uloga.

Možemo reći i kako se profesionalni ples razvio u Rimu, gdje se pantomimom željelo nešto priopćiti, pokazati, objasniti ili objaviti, a najčešće su se koristili plesom u odgoju djece iz povlaštenih staleža.

Početkom srednjega vijeka Katolička je crkva neko vrijeme tolerirala plesove, koji su također bili i dio crkvenih obreda. Međutim, sa zabranom svetkovanja poganskih običaja od VII. stoljeća, ples nestaje iz obreda, s groblja i procesija, a oko 1400. Crkva se punila i protiv svjetovnih plesovima držeći ih opasnima za moral. Smatrala je kako su u njima satkani elementi erotike i poganstva. Unatoč zabranama, ples se u narodu održao kroz cijeli srednji vijek: pri svetkovanju blagdana, žetve, berbe, svadbe… Sve do danas…

 

‘Ples je za mene sreća, ispušni ventil, terapija, posao i hobi. Ako stavimo na stranu nastupe i natjecanja, nema bolje terapije za dušu nego pustiti si doma muziku na najglasnije i plesati dok se ne umoriš!’

Paula Jeričević

 

Temelj društvenih plesova stvoren je u XIV. Stoljeću i posebno ga vežemo za talijanske i francuske dvorove. Društveni su se plesovi u početku plesali običnim koracima po krugu, a kasnije ljudi počinju plesati u troje, jedan plesač plesao bi s dvije plesačice, estampie. Tijekom renesanse pojavio se ples saltarello i allemanda (njemački ples), a u 15. stoljeću plesovi balli koji nisu imali stalan oblik i pretpostavlja se da je iz njih nastao ballet. Najpoznatiji dvorski ples bio je menutet. Sve do pojave flamenka (španjolski ples s elementima afričkog plesa) plesalo se isključivo u parovima.

Iz baleta razvijali su se i drugi plesovi kao primjerice suvremeni ples koji zahtijeva trenirane plesače, usvojenost plesnih tehnika, plesnu izražajnost i snagu. Kao suvremeni ples razvijaju se i break dance, te hip-hop. Suvremeni ples temelji se na izražavanju emocija i oslobođenju krute postavljene baletne forme. Za razliku od baleta koji je uvijek bio vezan za više slojeve društva, do razvoja hip-hopa dolazi među nižim društvenim slojevima.

 

Ples je za mene, kao i za sve one koji se bave tom umjetnošću, apsolutna ljubav.

Ples je zaista čudesna umjetnost, tako drevna a uvijek mlada. Umjetnost koja nema jezične barijere i koju razumije cijeli svijet.

Ples je život. On prelazi sve granice i nacionalne i jezične i sve one koje nam nameće okolina.

Ples pripada cijelom svijetu. On izražava univerzalnost ljudskih osjećaja, te zbližava srca i tijela.

Ples je apstraktan i konkretan, zaigran i ozbiljan. On je naš život, naša muka i naša radost i živjet će dok je svijeta i vijeka!

Almira Osmanović

 

Ples je oduvijek iskušavao granice i mijenjao društvene konvencije. Mijenjali su se odnos spolova, moda, pravila ponašanja, naš odnos prema seksualnosti. Ono što smo nekad smatrali opscenim, danas je normalno…

Svjetski dan plesa obilježava se od 1982. godine 29. travnja i širom svijeta, dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea za Svjetski dan plesa.

Izvor: Enciklopedija.hr, Lea Burcar, Željko Burcar

Više

Događanja

Danas razgovaramo s Paulom Jeričević i predstavljamo vam jedan zanimljiv plesni pothvat - Ladies Latin!

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.