Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Djeca i gadgeti

Kako omogućiti djetetu informatičku pismenost i mentalno zdravlje?

Klinci sedam i pol sati dnevno provedu na kompjutoru, mobitelu, raznim multimedijalnim gadgetima ili gledajući TV, pokazalo je istraživanje provedeno na svjetskoj razini 2009. godine. Većina djece trenutno smatra da bi im bez kompjutera bilo dosadno, što graniči s velikim problemom ovisnosti koja također dovodi do mentalnih poremećaja.

Sve češće u dječje klinike dolaze roditelji s klincima koji imaju tzv. moderne bolesti tehnološkog doba. Odvikavanje od mobitela, kompjutora i igrica postalo je sve učestalije. Znakovi koji upućuju na to da postoji problem su ako dijete počne zanemarivati zaboravljati ostale dnevne obveze ili je ljuto i depresivno kad ne može do računala ili mobitela.

Rizici neizbježne informatizacije

Ipak, sve više školskih obveza uključuje i rad na kompjutoru, tako da ga ne možete baš samo tako "izbaciti" iz kuće jer tako nećete učiniti uslugu djetetu. Ono ipak s vremenom treba postati informatički obrazovana osoba, jer drugačije se neće moći snalaziti u svakodnevnom životu 21. stoljeća. Ono što možete napraviti je izbaciti kompjutor iz dječje spavaće sobe, a ako uvidite da postoji problem, ograničite takvu vrstu učenja i igranja na sat vremena dnevno.



Korištenje mobitela je svakodnevica. Roditelji djeci često daju mobitele kako bi saznali da li je ono sretno stiglo u školu te da ih dijete može nazvati ako im je nešto nužno potrebno. Ipak, inzistiranje na prečestom javljanju djece ili roditeljsko kontroliranje može klincu uliti osjećaj nesigurnosti. Također je potrebno pripaziti na zračenje i naravno ograničiti budžet za nadoplatu bona na mobitelu. Nikako djetetu nemojte dati mobitel na pretplatu.

Priroda vs. računalne igrice

Kao što smo svjesni već nekoliko godina, klinci se sve manje igraju vani, a sve više na kompjuterima. Jedino što možete u ovom slučaju napraviti jest ne dopustiti djetetu više od sat vremena igranja na računalu. Nemojte mu nositi hranu u sobu već ga tako natjerajte da se makne s igrice i dođe jesti. Upišite ga na nekakvu aktivnost i potičite izlaske na svjež zrak. Slobodno vrijeme primjerice provedite s klincem u prirodi, pa ni on neće imati toliku potrebu visiti za kompjuterom.



Također provjerite kakve to igrice djeca igraju. Pripazite na to da se ne radi o igrama na internetu koje se plaćaju jer to bi moglo biti pogubno i za džeparac vašeg djeteta. Ako se pak odlučite na kupnju PlayStationa ili Gameboya budite svjesni kako će i najmlađi i oni nešto stariji željeti vrijeme provoditi igrajući se. Ipak, takve igrajuće konzole često su prepune ratobornih igrica koje ne koriste, već samo štete mentalnom razvoju djeteta.

Iako je naravno bitno da djeca idu u korak s tehnologijom, obratite pozornost da se slučajno ne dogodi to da vaše dijete s četiri godine prži DVD-e, surfa po news portalima i tipka na računalu, a ne zna crtati ili se potpisati olovkom na papir.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Zanimljivosti

Istakni svoj jedinstveni stil uz orginalne TOCO tenisice

Dobar posao

Donosimo vam još nekoliko savjeta kako se lakše vratiti na posao.

Zanimljivosti

Prema široko prihvaćenoj definiciji, medijska pismenost uključuje sposobnosti pristupa, analize, vrednovanja i stvaranja medijskih poruka u različitim oblicima.

Duh i tijelo

Radionica je osmišljena na temelju postavki teorije izbora i realitetne terapije, ali i iskustva Mirjane Belavić koja je majka troje djece.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.