Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Dizajn

Drvene Lego kocke u eko borbi protiv originala

Najslavnije igračke na svijetu slave 55. godišnjicu, a njihove drvene inačice tek su se 'rodile'

Zašto stolar Ole Kirk Kristiansen prvu Lego kocku nije napravio od drva, tko će ga znati. Unatoč tome što je 'otac legića' još 1932. radio drvene igračke, trebalo je proći čak 55 godina kako bi se najpoznatija kocka na svijetu utjelovila u prirodnom materijalu.

Prva Lego kockica napravljena je 1958., a ono što ih je činilo posebnim bile su okrugle izbočine na gornjoj strani, zahvaljujući kojima se ove kocke jednostavno spajaju i razdvajaju. Ove kockice napravljene su kako bi djeci potaknuli maštu i razvijali kreativnost, a u njima uživaju i odrasli. Zašto je tomu tako objasnili su psiholozi s Cambridga. Svi u sebi imamo 'graditeljski instinkt', a sklapanje ovih kocki ne predstavlja problem, niti na bilo koji način guši našu kreativnost. Mogućnosti da ostvarimo svoju zamisao su nebrojene, kao što se lako gradi, lako se i sve sruši te sprovede novu ideju u djelo.



Japanska tvrtka Mokulock također je zahvaljujući Lego kockama došla na zanimljivu zamisao. Sa svojim novim 'drvenim ciglicama' kupce pak želi približiti prirodi. Kutija njihovih drvenih legića u kojoj se nalazi čak 50 komada stoji 175 kuna što je dosta skuplje od originalnih plastičnih. Dobra vijest je što su kompatibilne s pravim legićima, a ta mješavina boja i tekstura mora biti krasan prizor. Ipak upozoravaju kako postoji mogućnost da se zbog materijala od kojeg su načinjene iskrive i 'ne sjednu skupa' uslijed različitih temperatura i razina vlage u zraku.



Njihovi plastični originali s druge strane uspješno odolijevaju zubu vremena. Kockice napravljene primjerice u šezdesetima savršeno se uklapaju s ovim današnjima, tako da ih je moguće kombinirati. Danas Lego godišnje proizvede 17.8 milijardi Lego kocaka i ostalih dijelova. Preko 400 milijuna djece igrat će se Lego kockama i ove godine u preko 130 zemalja. Kada bi se sve kockice koje postoje podijelile svakom stanovniku svijeta, svatko od nas bi u prosjeku imao 62 legića.

Kada pogledamo ove zastrašujuće brojke, zamišljamo koliko bi se šuma trebalo srušiti kako bi se utažila glad svijeta za Lego kockama kada bi se radile u drvu. Tako da se ova naizgled ekološki prijateljska ideja, naglo pretvara u ekološku katastrofu.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Zanimljivosti

Igračke imaju mnogo dublje značenje. Djeci daju sposobnost stvaranja posebnih emocija i odnosa kroz koje će graditi druge odnose u budućnosti.

Moj dom

Kuhinja i blagovaonica su bitni dijelovi svakog doma i mjesto gdje se okupljate sa svojim najbližima, obitelji i prijateljima, kako biste uživali u dobroj...

Dizajn

Studio TE mjesto je za vrhunsku frizuru, ali i mjesto na kojem se svakom klijentu pristupa individualno te se garantira privatnost.

Zanimljivosti

Za potpun doživljaj na otvorenom u Baby Centru vas čekaju kvalitetne i izdržljive igračke, oprema i dodaci s kojima će igra uvijek biti opuštena....

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.