Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Knjige i glazba

Harry Potter i darovi smrti

Najmračniji nastavak s najviše svijetlih dijelova.

Što čovjek koji je pročitao samo Kamen mudraca, ali je zato odgledao sve ekranizacije može reći u svoju obranu? Možda to da je svojim (ne)svjesnim činom izbjegao prokletstvo uspoređivanja krušaka i jabuka, to jest svojevrsno seciranje filma oštricom književnog predloška, zvuči dovoljno uvjerljivo.

Sve i da ovo opravdanje pred sudom istine stoji na klimavim nogama, one na kojima počiva film mnogo su čvršće. I dok su prethodni nastavci funkcionirali prije svega kao razine platformske igrice te se redali jedan za drugim kao (ne)obični školski dani, zabavljajući nam više ili manje maštovitim ćiribućkurišem tek set osjetila, stvari su se u sedmici uzburkale samom činjenicom da su gotovo svi aduti, barem privremeno, podijeljeni Gospodaru tame. Za bića koja misle to je neprocjenjiva dobit – napokon nam je upregnut i mozak.



Darovi smrti djeluju znatno odraslije, pa slobodno recimo i nijansu suvislije od razigranog ostatka. Kao da s Potterom i ekipicom lagano odrasta i serijal. Događaji se uglavnom ne redaju samo zato jer je netko slučajno mahnuo čarobnim štapićem nego mahom ostavljaju dojam da svaki uzrok ima i svoju posljedicu.

Prikaz Voldemortovog preuzimanja Ministarstva magije uljuljkanog u osjećaj vlastite svemoći, nakon čega slijede progoni, zatvaranja pa i ubojstva onih nečiste krvi, ne podsjeća neodoljivo samo na uspostavu bilo kojeg totalitarizma nego na jedan sasvim konkretni – uspon nacionalsocijalista u Njemačkoj i uvođenje rasnih zakona. Čovjeku se od tih slika smrači jače nego kad kadar zacrne horde smrtonoša.



Izbacivanjem naših junaka iz učionica, kula i zakučastih hodnika Hogwartsa dobili smo i svojevrsni film ceste bez previše praznog hoda i s pregršt asocijacija na Gospodara prstenova. Družina koja luta od nemila do nedraga ne bi li pronašla i uništila horkrukse, razbacane djeliće duše koje Voldemorta čine besmrtnim, manja je i manje ratoborna od Frodove, ali je muče slični problemi – vanjski neprijatelji, unutarnji razdor i teret prstena koji je ovdje igrom slučaja medaljon. Izabrani Harry Potter samo ima više povjerenja u svoje supatnike od Froda Bagginsa, pa je svoj teret velikodušno podijelio s ostalima. A i medaljon se pokazao manje tvrdim orahom od prstena.



Iako se David Yates potpisao i pod dva prethodnika, Darovi smrti obdareni su vrckastim humorom koji je tvorcima – budimo fer pa recimo da to nije uspijevalo ili barem nije bilo na pameti ni njegovim kolegama – nekako izmicao u Redu Feniksa i Princu miješane krvi. U mraku Darova smrti koji nemilice zaskače naše junake na svakom koraku, pri svakom letu metlom ili apartiranju, gledatelj navikao na dječje fore doslovno bude ugodno iznenađen nekom pošalicom više klase. I s čarolijom od koje se ne mogu obraniti ni najjači ćiribirištapićari, onom ljubavnom, stiglo se u Darovima smrti na prag erotike. Osim uobičajenog ljubakanja, doduše vrlo nevino (Izabrani nije ni naočale skinuo!) i samo kao navlakušu mračnih sila od koje je trebao prošvikati Ron Weasley, gladnim je očima poklonjen i golišavi prizor strastvenog stiskavca Grangerice i Pottera.

Usudio bih se istrčati pred rudo i primijetiti kako bi saga na koncu mogla ispasti poput SFRJ… Gledano u cjelini, imat ćemo šest ravnopravnih republika i dvije autonomne pokrajine (Darovi smrti 1 i 2). Sudeći prema početku kraja, dva će posljednja dijela od ostatka odcijepiti izrazito tamni tonovi, gotovo na rubu beznađa, što bi Yatesa na koncu konca moglo promovirati u Christophera Nolana (Batman: Početak i Vitez tame) osmokrakog serijala.



Nedvojbeno najmračniji nastavak dosad ima i najviše svijetlih točaka. Ipak, iako se vojska likova u dvo-dvoiposatnim semestrima koje pohađaju ozareni gledatelji razbacuje čarolijama kao pijani milijarderi, čini se da sagi o odrastanju mladog čarobnjaka nedostaje baš magija, neki horkruks koji će film(ove) učiniti besmrtnim, a ne tek redanjem šarenih sličica od kojih će nam tek poneka završiti zalijepljena u sjećanju, dok će nam ostatak za svoj album maznuti zaborav. Očito, redateljska palica nije čarobni štapić. Harry Potter čak ni uz pomoć moćnih sila mraka neće biti šlag na torti filmofila nego će do samog kraja koji nas, bajdvej, očekuje tek dogodine, biti neizostavna poslastica za potteroljupce.

I bolje. Potonjih je kudikamo više. A više se od eskapističke sage nitko pametan ne bi ni usudio tražiti, zar ne?



Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Zanimljivosti

Bez obzira jeste li solo ili u paru, Pickbox TV kanal nudi naslove za svakoga, od voljenih klasika do uzbudljivih novih priča i romantičnih...

Zanimljivosti

Film „Aquaman i izgubljeno kraljevstvo“ je nastavak filma „Aquaman“ iz 2018. godine.

Zanimljivosti

Film UBOGA STVORENJA (Poor Things) na nedavnoj je dodjeli osvojio čak dvije nagrade Zlatni globus®, onu najvažniju - za najbolji film u kategoriji komedija...

Zanimljivosti

Kriminalistički misteriozni triler "Anatomija pada" redateljice Justine Triet s fenomenalnom Sandrom Huller u glavnoj ulozi sasvim izvjesno jedan od glavnih konkurenata za najprestižniju nagradu...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.