Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Ishrana majke tijekom dojenja

Vitamini i zdrava hrana najbitniji su za razvoj djeteta.

Tijekom dojenja potreba žene za mineralima, bjelančevinama i vitaminima veća je nego u trudnoći, kada se još spremaju hranjive tvari i zalihe energije za dojenje. Ako se pritom uspiju razviti razviti dobre prehrambene navike i ako se uravnoteženo i zdravo hrani, žena osjeti koliko kojih namirnica treba.

Slatkiši i emocionalni problemi zavedu apetit

Zbog izmijenjene funkcije štitnjače, tijelo počinje štedjeti – potrošnja energije u žene smanjuje se tijekom dojenja toliko da njezino tijelo bez pretjeranog unosa kalorija (s dodatnih 500 kalorija dnevno ili čak manje) može crpiti energiju za proizvodnju mlijeka. Na kraju trudnoće ionako većina žena ima oko dva do četiri kilograma više nego prije – dakle zalihe od 18 000 do 36 000 kalorija, koje su namijenjene proizvodnji mlijeka i koje se iskoriste tijekom tri do četiri mjeseca. Stoga pokušaji mršavljenja tijekom dojenja nisu preporučljivi. Kao prvo potrebno je 2700 kalorija dnevno za dojenje i tijekom dojenja se mršavi po jedan kilogram mjesečno, a kao drugo zato što se tijekom držanja djeteta iz  masnoga tkiva izlučuju štetne tvari i ulaze u mlijeko.



Uobičajeno je da tijelo stvara sve hranjive tvari za proizvodnju visokovrijednoga mlijeka. Stoga manjkava ishrana za vrijeme dojenja jedva da utječe na hranjivu vrijednost i količinu mlijeka, no može eventualno smanjiti imunološke čimbenike, pa time i njihovu sposobnost zaštite od infekcija. Manjkava ishrana odražava se više na tvome tijelu i tvome vlastitom zdravlju nego što se dijete manjkavo hrani. Loša ishrana može dovesti i do umora, depresije, razdražljivosti i gubitka težine. Stoga je u svakom slučaju preporučljivo paziti na zdravu ishranu.

Još nekoliko dodatnih savjeta

Potrebno je uzimati dovoljno vitamina B, koji jača živčani sustav, prije svega vitamina B6 i folne kiseline. Oni se u velikim količinama nalaze u žitaricama, u zelenom lisnatom povrću i u prehrambenom kvascu, koji se može kupiti u prodavaonicama zdrave hrane, a koristi se za pripremu jela ili ga se uzima žličicu po žličicu otopljenog u vodi. Ti sastojci stabiliziraju snagu živaca i na taj način djeluju na refleks otpuštanja mlijeka. Time se objašnjava i opažanje majki koje doje i kažu da prehrambeni kvasac potiče proizvodnju mlijeka.

Za vrijeme dojenja potrebno je 50% više kalcija nego inače. Možeš ga dobiti putem zelenoga povrća, salate endivije, žumanjka, badema, sjemenki sezama te integralnih i mliječnih proizvoda. U sirevima proizvedenim od svježega mlijeka, kao što su ementaler, gauda, camembert i dr., posebno je visok udio kalcija, dok je vrlo nizak u svježem siru. Ako uzimaš mliječne proizvode, pazi na eventualne alergijske reakcije djeteta. Preporuča se korištenje jodirane soli ili soli sa začinskim biljem. No pri svemu tome bitno je biti svjestan da što je više neka namirnica prerađena ili "poboljšana", to je siromašnija vitaminima i hranjivim tvarima,a što je namirnica prirodnija, to je vrjednija. Kada god je to moguće, za sebe i dijete potrebno je uzimati  povrće, voće i žitarice iz biodinamičkog nasada.



Zabranjene namirnice

U osnovi ne postoje namirnice koje novopečene mame ne bi smjele konzumirati, ali pojedine je bolje uzimati s oprezom. Neke bebe na sjemenke (npr. sezam ili sjemenke lana) te na agrume i drugo kiselo voće reagiraju osipom, nekima se ne sviđa okus mlijeka – primjerice nakon konzumiranja kupusa – ili čak odbijaju uopće sisati. Neke bebe pate od nadutosti, npr. nakon konzumiranja kravljega mlijeka, kupusa, poriluka, luka, mahunarki ili žitarica (pogotovo ako je i majka osjetljiva na te namirnice). Zanimljivo je da, kako je pokazalo jedno istraživanje, neke bebe vole češnjak. Ako ustanovite reakciju djeteta na određenu namirnicu ili neko piće, na neko vrijeme ga treba izbaciti iz ishrane i pokušati ponovno nakon pola godine.

Treba dovoljno piti!

Ako pijete svaki put kada dojite, dnevno ćete unijeti u organizam barem dvije litre tekućine. Ipak, potrebno je orijentirati se prema svome osjećaju žeđi. Važno je unositi dovoljno tekućine – no ne treba pretjerivati. Dvije do tri čaše dnevne potrebe za tekućinom možete unijeti konzumiranjem čaja za proizvodnju mlijeka – napravljen od listova koprive, kima, komorača i anisa – koji se pokazao jako djelotvoran. Potrebno je biti oprezan s kavom, crnim čajem i alkoholom.

E-beba.com


Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Budi fit

Možemo li pravilnom prehranom utjecati na starenje?

Budi fit

Ubrzajte metabolizam i uklonite nadutost...

Savjeti stručnjaka

Dok je uživanje u hrani i čaši vina sigurno dio te tradicije, ne može se poreći da je blagdansko prejedanje postalo važan dio iste...

Zanimljivosti

Jedan od najvažnijih faktora koji će oduševiti ili razočarati vaše goste, upravo je prezentacija hrane. 

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.