Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Moj dom

Kako zapakirati cijeli svoj život?

Selidba – sve je moguće uz dobru organizaciju.

Ne čekajte s pakiranjem do zadnjeg dana. Što se više bližite danu S, biti ćete pod većim stresom i imati sve manje živaca i pažnje. Pakirajte kutiju, dvije svakog dana, sobu po sobu, slijedeći svoj plan. Bacite ili donirajte nepotrebno i odmah razmišljajte o novom mjestu u novom domu za svoje stvari kako bi si olakšali raspakiravanje.

Sve za pakiranje

Budite organizirani i kod pakiranja. Pakirajte redom, sobu po sobu, a prethodno se naoružajte kutijama, markerima, širokim ljepljivim trakama i novinskim papirom.

Kutije


Kutija nikad dosta. Nekoliko tjedana prije selidbe počnite sa sakupljanjem kutija i to kod svakog posjeta lokalnoj trgovini. Uzmite kutije raznih veličina, koje su čiste, čvrste i daju se zatvoriti. Nabavite ih bar dvostruko više nego što mislite da treba i uskladištite ih tako da ne zauzimaju puno mjesta (otvorite donji i gornji otvor, te spljoštite). Imajte na umu da je s manjim kutijama lakše manipulirati pogotovo ako se na svom putu suočavate s preprekama kao što su uska stepeništa i slično, a kutije alkoholnih pića odlične su za pakiranje čaša, vaza i ostalog staklovinja jer su izrađene od čvrstog kartona s odjeljcima. Ne pakirajte stvari u vreće za smeće. Lako se mogu pomiješati s pravim smećem i baciti.

Označavanje kutija


Ako želite smanjiti početnu zbrku nakon preseljenja u novi dom, označite kutije. Debelim markerom na svaku kutiju napišite njen sadržaj (budite specifični, radije napišite tanjuri i tave nego razno kuhinja), prostoriju u koju spadaju, da li je sadržaj lomljiv i na koju stranu treba biti okrenut. Kutije možete obilježiti i naljepnicama u različitim bojama kako bi razlikovali kutije sa stvarima za kuhinju od npr. odjeće, kozmetike itd. Prije unošenja kutija u novi dom, na vrata prostorija stavite naljepnice u odgovarajućim bojama kako bi vaši pomagači odmah znali kamo smjestiti koju kutiju.

Ako ste organizacijski freak (ili stalno gubite marker, a rukopis vam je nečitak i neuredan, što je moj slučaj), ispišite naljepnice uz pomoć računala i to za svaku prostoriju u domu (kuhinja, špajza, dnevni boravak, blagovaonica, spavaća soba, dječja soba, kupaonica). Sljedeći korak je da ih zalijepite na kutije. Idealno bi bilo zalijepiti naljepnicu na sve 4 strane kutije, u lijevi gornji kut, da ju ne morate prevrtati i tražiti gdje spada koja kutija. Na vrata svake sobe nalijepite natpis s imenom prostorije, tako da nosači znaju kamo staviti sve te kutije. Prenesite kutije na njihovo točno odredište i time ste dobili pola bitke.

Kako pakirati

Počnite s pakiranjem na vrijeme (rano) koristeći metodu koja vam najviše odgovara:

ABC metoda

Sve što ste pakirate ne mora biti raspakirano odmah po dolasku u novi dom. Ako kutija sadrži neophodne stvari, obilježite ju slovom A čime označavate njezin top prioritet. Ako je njen sadržaj važan, ali ne i neophodan za prvi čas označite kutiju slovom B. Ako kutija sadrži vansezonsku odjeću i obuću, blagdanske potrepštine i ostale stvari koje nećete koristiti neko vrijeme, označite je slovom C. Kutije i raspakirajte po ABC redoslijedu. Počnite s prostorijama koje ne koristite često (podrum, garaža itd.) ili vansezonskim stvarima (vansezonska odjeća i obuća, blagdanske potrepštine, ski oprema…), a na kraju spakirajte ono najvažnije i ono što svaki dan koristite.

Metoda obojanih soba

Pakirajte stvari redom, sobu po sobu i držite ih u odvojenim kutijama (ne miješajte stvari iz kupaonice sa stvarima iz kuhinje i sl.) koje ste obilježili naljepnicama u boji. Odredite istu boju za svaku prostoriju u starom i novom domu, kao npr. žuta za kuhinju, narančasta za blagovaonicu i sl. Na kutiju s kuhinjskim stvarima stavite žutu naljepnicu, a naljepnicu iste boje stavite i na vrata kuhinje u novom domu. Tako ćete smanjiti zbrku, pomoći nosačima da kutije unesu na pravo odredište i uštedjeti vrijeme kod raspakiravanja.

Najvažnije na kraju


Osnovne stvari bez kojih ne možete zamisliti svaki dan spakirajte na samom kraju. To će biti vaša „Kutija za preživljavanje“. U nju spakirajte osnovne stvari svih članova obitelji (odjeću, obuću, kozmetiku i lijekove), a koja će sadržavati sve potrebno za prva 2-3 dana nakon što uđete u svoj novi dom prepun neraspakiranih kutija. Korisne stvarčice za koje bi trebalo naći mjesta u nadajmo se posljednjoj kutiji: baterijska lampa, nekoliko ručnika, posteljina, wc papir, mali blok papira i olovka, nekoliko igračaka za djecu, suha i nepokvarljiva hrana, papirnati ili plastični tanjuri i pribor za jelo. Pri ruci imajte i baterijsku lampu i kutiju s osnovnim alatom kao što je čekić, odvijači, čavli, kukice…

Obojite je crveno, oblijepite sa Spužva Bob stickerima, označite je kako bi se izdvajala od ostalih i stavite u kombi posljednju, kako bi je na novoj lokaciji izvadili prvu. Nemojte stati ovdje. Ako imate malu djecu, kutije s TV-om, DVD playerom i crtićima upakirajte u kombi među posljednjim stvarima kako bi ih što prije zabavili dok se vi raspakiravate. Da li će vam trebati sredstva za čišćenje i usisivač? Kutija s osnovnim alatom kako bi mogli postaviti police i objesiti slike? Ono što vam je prijeko potrebno spakirajte zadnje, a posljednje spakirajte prvo.

Domza5

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Zanimljivosti

Nakon što je akademska godina završila i studenti 'pobjegli' iz gradova doma, počinje borba za stanove.

Dobar posao

bio&bio je u protekle 2 godine, zahvaljujući prebacivanju svoje robne marke u šuškavu ambalažu od celuloznih vlakana, poštedio planet čak 2 tone plastike!

Obitelj

Drage mame, osjećate li se ponekad užasnuto kad dođe vrijeme pakiranja za dulji put?

Drama Queen

Ne bijaše meni lako, nakon deset godina mira, listati Njuškalo.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.